I mléčné zuby se kazí! Pozor na dentální hygienu dětí

Dětský mléčný chrup se rychle kazí, a proto je třeba dbát na správnou hygienu dětského chrupu od raného věku. Kdy začít? Již brzy po narození. Také se mnohdy vymstí, když něco učíme vlastní děti my sami, snáz hledají únikové cesty a snaží se to lehce obcházet. Jak tedy postupovat?

Dentální hygiena je důležitá již po narození, maminka by měla po kojení, šetrně vytřít pusinku čitým vlhkým kapesníčkem. Za horním rtem nejsou slinné žlázky a po krmení tam mléko zůstává. Dítě se tím učí základnímu návyku, že po jídle následuje čištění.

Je potřeba pečovat o první zoubek, který se v pusince objeví. Dobře se osvědčily speciální kartáčky, které se dávají na prst, tzv. prsťáčky. Čerstvě prořezaný zub má nezralou sklovinu, která je velmi náchylná ke vzniku zubního kazu. Je proto potřeba z ní šetrně, ale účinně, odstraňovat mechanickým čištěním zubní plak. Kaz v prvním zubu se může posunout dále do zubu a do lůžka, kde je již přichystaný stálý zub. Infekce ho může poškodit, ještě než vyroste.

Lékaři doporučují první návštěvu dentální hygienistky již kolem prvního roku. Rodiče se tu naučí, jaké kartáčky jsou pro děti vhodné, jakou pastu vybrat a hlavně jaká by měla být technika čištění. Lékař potom průběžně na preventivních kontrolách sleduje vývoj prvních zubů, jejich postavení a může rodiče pomalu připravit na to, že potomek bude potřebovat v budoucnu rovnátka nebo jinou pomoc.

Největší pohromou pro dětský chrup jsou slazené nápoje a také dudlíky namočené do medu nebo sladkých nápojů. Ve spánku totiž radikálně klesá produkce slin v ústech a noční konzumace sladkostí napáchá proto jednoznačně větší škody než ta denní.

Klíčovou roli v péči o dětský chrup hrají zubní kartáček, pasta a technika čištění. Zhruba od tří let by si děti měly zvykat na systematické čištění zubů a učit se stírací techniku, která je pro tento věk nejvhodnější. Potřebují kartáček s malou hlavičkou a měkkými, stejně dlouhými štětinkami. Klíčový je výběr zubní pasty. Pasta nemusí bohatě pěnit, pěnidla jsou poměrně agresivní k ústním sliznicím a nejsou pro čistotu dětských úst vůbec vhodné. Nejčastějším pěnidlem v kosmetických přípravcích je tzv. Sodium Laureth Sulphate (SLS). To se objevuje i ve složení mýdel nebo saponátů.

Vybírejte ideálně bylinné zubní pasty s minimálním obsahem fluoru, s přírodními pěnidly, jemnými abrazivy a bez barviv. Právě přichází na trh zubní pasta HERBADENT® Homeo, která je bez fluoru i bez mentolu. Jde o pečující bylinnou zubní pastu, která obsahuje extrakt z bylin, neobsahuje chemická pěnidla, má jemné abrazivní složky pro odstranění bakteriálního plaku z povrchu zubů a příjemnou bylinnou chuť. Přidaný extrakt z blahodárného ženšenu pečuje o zdraví dásní a zároveň dává zubní pastě jemně nasládlou chuť, kterou mají děti rády. V této zubní pastě není máta ani menthol, proto nijak nepálí a je vhodná pro celou rodinu.

herba-f.jpg

Tato nová bylinná zubní pasta HERBADENT® Homeo neobsahuje přidané fluoridy, proto ji lze používat při přecitlivělosti nebo alergiích na fluor. Je vhodná i pro děti a těhotné či kojící ženy. Díky nepřítomnosti fluoru mohou občas děti i zubní pastu polknout bez nežádoucích účinků.

herbadent-gel.jpg

Pro ošetření dásní u rostoucích zubů vyzkoušejte přírodní bylinný gel na dásně Herbadent Parodontol®. Všechny produkty HERBADENT® zakoupíte pouze v lékárnách a zubních ordinacích.

Více o bylinných dentálních produktech na www.herbadent.cz.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist