I miminko si chce hrát. Tipy na zábavu s nejmenšími

Oklepali jste se z porodu, s radostí si přinesli čerstvé dítko domů a teď přemýšlíte, jak se mu nejlépe věnovat. Máte rady od kamarádek, něco jste si už možná přečetli v diskuzích, ale stále ještě dost tápete? Pojďme si projít malý „návod.“

30-shutterstock_2279534609-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ještě než začneme, je nutné si uvědomit, že každé miminko je jiné. To, co fungovalo na Honzíka od sousedů nebo už ve dvou měsících uměla Anička vaší sestry, nemusí zabavit ani umět vaše děťátko. Hlavně se nestresujte, zrychlený dech vaše miminko pozná a zneklidní ho, je na to naprogramované od přírody.

Na to, jestli miminko ve svém věku dokáže to, co má, máte paní doktorku. Tak se s ní či fyzioterapeutem nebojte konzultovat třeba polohování na míči, které děti nejen baví, ale i jim prospívá. A teď už hurá do hraní!

První měsíc: Spánek, spánek, maminka, spánek

Ještě spoustu měsíců budou jedny z nejlepších denních rituálů procházky venku a koupání. Některá miminka si na koupání musí nejprve zvyknout, ale když je k radosti z koupání přirozeně a hlavně vesele vedete, líbí se to snad každému.

Možná máte na programu dne i tzv. prdíky. Při prdíkách můžete nahřívat bříško (například zahřátým pytlíkem s peckami), u toho bříško masírovat a vyprávět vlídným hlasem cokoliv, co vás napadne. Nám to postupem času zabíralo čím dál lépe a stalo se to zábavou.

V prvním měsíci bude chtít být miminko hlavně u vás. Uklidní ho konejšení, hlazení i zpívání. Když bude mít miminko dobrou náladu, můžete si „hrát na domácnost“. Nosit ho po bytě, ukazovat, říkat, co kde je a u toho ideálně pozvolna začít trénovat aktivní nosící polohy. Nezapomeňte třeba na oblíbeného tygříka či klubíčko. V kočárku většinu času prospí.

Kolotoč nad postýlkou frčet ještě asi nebude, ale můžete ho pustit zatím jako zvukovou kulisu. Nedivte se, že máte pocit, jako by se miminko nudilo – i to je možné, vždyť už v bříšku si hrálo a kopalo kolem sebe o sto šest.

Čím vás mimi oslní na konci prvního měsíce života? Zvedne v leže na bříšku na krátkou chvilku hlavičku, na zádech s ní otáčí do stran, reaguje na podněty pohybem celého těla, dokáže zaměřit pozornost na obličej a kopat nohama. To všechno se snažte využít k prvnímu hraní.

Druhý měsíc: S pomocí maminky objevuji první hračky

I v druhém měsíci budete ještě zaručená a nejvíc fungující zábava právě vy. Jak na to budete vzpomínat, až budete mít doma puberťáka! Dítě vás postupně obdaruje prvními úsměvy, čímž také lépe poznáte, co se mu líbí.

Správný rozvoj podpoří i pouštění dětské hudby. Pozornost na hračky můžete umocnit právě zvuky a pohybem. Takhle malé miminko rádo pozoruje, vezměte si ho s sebou v kolíbce nebo na dece tam, kde zrovna budete, povídejte mu a dejte prostor, aby vás mohlo sledovat.

Věnujte čas i pokládání na bříško, tam už bude prcek zvedat hlavičku, dokonce ji i delší chvilku udrží. V kočárku bude dítě ještě většinu času spát, ale po probuzení bude se zájmem zkoumat zavěšenou hračku. Ve druhém měsíci mé dítě moc bavila obhlídka bytu v nosící poloze „na klokánka“. Na míči balancovalo v poloze na bříšku.

A co všechno z psychomotorického vývoje můžeme ještě využít? V lehu na zádech začíná kojenec zvedat nožky, sleduje pohyb předmětů v blízké vzdálenosti, intenzivně vnímá zvuky (například se lekne nebo utiší) a vydává slabé hrdelní broukání. Nakonec každou maminku potěší reakce na její úsměv!

Čtěte také:

 Třetí měsíc: Baví mě už samostatná hra, ale s maminkou je to lepší

Touto dobou jsou maminky s miminkem na rozdíl od zbytku rodiny naplno sžití. Je to i doba, kdy i ti, kteří se do teď sami nezabavili, to zvládnou také. Nastává jim klidnější období. Konečně se toho dá stihnout více.

Malý človíček se řádí pod hrazdičkou, na dece s hračkou v ruce a nějaký čas to vydrží, stačí, když na něj jen občas promluvíte, uděláte grimasy, pohrajete si… A zase se můžete věnovat své činnosti.

Vhodnou hrou může být například „kulíme, kulíme“, která dítě stimuluje k překulování se. Střídání poloh přináší více zábavy (záda, bok, bříško, bok, záda – opatrně pozvolna tam a zase zpátky). Novou hračkou se pro miminko stávají jeho vlastní ručičky, s velkým údivem je vydrží pozorovat opravdu dlouho, a když ho to přestane bavit, zabavíte ho říkankami. Za pár týdnů přebere iniciativu skoro samo. A najednou máte doma „upovídance“.

Další oblíbenou činností pro oba je totiž napodobování zvuků, slabik a změn hlasu. Uvidíte, že se vyřádíte! Někomu se to bude hodit i při procházkách venku, protože to už nebude jen o spaní.

Pozor na bezpečnost

Když bude mít ratolest čas pro sebe, pořádně hlídejte prostor kolem. Mnohé děti se začínají převalovat a všichni se zájmem vše okolo ochutnávají. Pomalu končí období klidného miminka a začíná období malého torpéda…

A jaké dovednosti už dítě na konci třetího měsíce umí? Úspěšně pase koníčky (leží na bříšku, drží i otáčí hlavičku a opírá se o předloktí), při přitahování do sedu hlavička padá jen mírně dozadu (pravděpodobně bude zkoušet pediatr při prohlídce), živě reaguje pohybem a broukáním na pohybující se i menší hračku, uchopuje předměty.

Dočkáte se hlasitého smíchu nebo dokonce výskání radostí. Dále k sobě dokáže dát obě ručičky, uvolnit sevření v pěst, udržet chvilku hlavičku, když je tělo vzpřímené, rozeznává známé tváře, vydávat jednoduché slabiky a umí třeba i prskat sliny.

A soukromý tip na závěr: Nás moc bavilo ve třetím měsíci – tancování! Ve všech možných nosících polohách jsme tancovali a zpívali… a to bylo radosti.

23.2.2024 5:20 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist