babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Nejčastější dětské nemoci > Hygiena v době viróz
Hygiena v době viróz
V době virových epidemií, ať už je to sezónní chřipka, prasečí chřipka nebo jiná viróza, je mimořádně důležité nepodceňovat klasická hygienická pravidla, která platí zejména pro těhotné a kojící ženy a děti.
Všeobecná pravidla
- dodržujte přísnou hygienu rukou: ruce si často myjte mýdlem v teplé vodě.
- při kýchání a kašlání si zakrývejte ústa a nos papírovým kapesníkem na jedno použití
- kapesník po použití okamžitě vyhoďte
- těhotné ženy by se pokud možno měly vyhýbat místům plných lidí
- udržujte i duševní hygienu: dobrou náladu, psychickou vyrovnanost
- při podezření na příznaky chřipky neprodleně navštivte ošetřujícího lékaře
Slaná nebo mořská voda
Nemáte-li důvěru ve vakcíny a chcete raději spoléhat na vlastní síly, můžete zkusit tyto generacemi ověřené metody prevence:
1. Časté mytí rukou
2. „Ruce pryč z obličeje“. Odolejte pokušení dotýkat se jakékoli části obličeje aniž jste si před tím umyly ruce mýdlem a horkou vodou.
3. Kloktejte dvakrát denně teplou slanou vodou
Jednoduché kloktání zabraňuje šíření viru. Nepodceňte tento jednoduchý, levný a mocný způsob prevence.
Ve sklenici s teplou vodou rozmíchejte kávovou lžičku soli. Místo slané vody můžete používat nějakou kvalitní ústní vodu.
4. Stejně jako ústní dutinu můžete promývat i nosní dírky a dutiny a to alespoň jednou denně. Poprvé to možná nebude příjemné a připomene vám to, když jste si lokly vody v bazénu nebo v moři, ale to vás příště už nepřekvapí. Tato technika není příliš vhodná pro děti. Variantou může být čištění nosních dírek tampóny namočenými v teplé slané vodě.
5. Jezte hodně potravin bohatých na vitamín C (hlavně citrusové plody).
6. pijte co nejvíce teplých nápojů, hlavně bylinkové nebo zázvorové čaje, těsně před pitím oslaďte medem a přidejte citrón.
Pití teplých nápojů má stejný účinek jako kloktání (vyplachuje ústní dutinu), ale v opačném směru. Virus se dostává do žaludku, kde ale nemůže přežít, šířit se ani jinak škodit.
Jak si správně mýt ruce
Mytí rukou je jednoduchý a zároveň velmi účinný způsob ochrany před nachlazením, chřipkou a dalšími infekčními nemocemi – doma, v práci i ve škole. Správné mytí rukou může být tím nejúčinnějším prostředkem, jak chránit své zdraví před chřipkou, včetně té prasečí (H1N1) – a to samé platí pro vaše děti.
I doma platí, že pořádné mytí rukou může zabránit šíření chřipky z jednoho člena domácnosti na druhého a dále mezi lidi.
- Nesahejte si neumytýma rukama na obličej
- Myjte si ruce před přípravou syrového nebo studeného jídla (saláty, ovoce, pečivo) a poté, kdy jste manipulovali se syrovým červeným masem a drůbeží
- Před jídlem
- Po přebalování dítěte
- Po zakašlání, kýchnutí, smrkání
- Po použití toalety
Správné mytí rukou: tekoucí voda a mýdlo
- Ruce si namočte v teplé a čisté tekoucí vodě a naneste na ně mýdlo
- Třete ruce o sebe, až se vytvoří pěna a namydlete celý povrch rukou včetně zápěstí
- Ruce takto mydlete 15 až 20 vteřin. Děti mohou čas měřit pomocí nějaké krátké písničky, kterou si při tom budou zpívat
- Opláchněte ruce pod teplou tekoucí vodou
- Sušte ruce papírovými utěrkami na jedno použití a případně jimi i otevírejte a uzavírejte vodovodní kohoutek
Jestliže není tekoucí voda a mýdlo právě po ruce (například na procházce), zvykněte si s sebou nosit navlhčené hygienické ubrousky, které jsou k dostání v drogeriích. Variantou je také lahvička s vodou na ruce, která je na bázi alkoholu.
Zdroj: U.S. Centers for Disease Control (CDC), Babyweb.cz (18. 11. 2009)