Hygiena v době viróz

V době virových epidemií, ať už je to sezónní chřipka, prasečí chřipka nebo jiná viróza, je mimořádně důležité nepodceňovat klasická hygienická pravidla, která platí zejména pro těhotné a kojící ženy a děti. V zásadě lze říci, že dodržování hygienických pravidel, dostatek spánku a přísun vitamínů v době epidemií virových infekcí dýchacích cest je často efektivnější než očkování.

Všeobecná pravidla

  • Dodržujte přísnou hygienu rukou: ruce si často myjte mýdlem v teplé vodě.
  • Při kýchání a kašlání si zakrývejte ústa a nos papírovým kapesníkem na jedno použití.
  • Kapesník po použití okamžitě vyhoďte.
  • Těhotné ženy by se měly vyhýbat místům plných lidí.
  • Udržujte i duševní hygienu: dobrou náladu, psychickou vyrovnanost.
  • Při podezření na příznaky chřipky neprodleně navštivte ošetřujícího lékaře.

Slaná nebo mořská voda

Nemáte-li důvěru ve vakcíny a chcete raději spoléhat na vlastní síly, můžete zkusit tyto generacemi ověřené metody prevence:

  1.  Časté mytí rukou
  2. „Ruce pryč z obličeje“ – Odolejte pokušení dotýkat se jakékoli části obličeje aniž jste si před tím umyly ruce mýdlem a teplou vodou.
    (Pozor: časté mytí rukou vysušuje kůži. U citlivých jedinců se sklonem k atopii může vést až ekzémovým projevům na dlaních. Proto je důležité po umytí ruce ošetřit zvláčňujícím krémem. Šetrnou variantou je také desinfekční prostředek na ruce na alkoholové basi, který kůži nevysušuje.) Kloktejte dvakrát denně teplou slanou vodou – Jednoduché kloktání zabraňuje šíření viru. Nepodceňte tento jednoduchý, levný a účinný způsob prevence. Ve sklenici s teplou vodou rozmíchejte kávovou lžičku soli. Místo slané vody můžete používat nějakou kvalitní ústní vodu.
  3. Stejně jako ústní dutinu můžete promývat i nosní dírky a dutiny, a to alespoň jednou denně. Poprvé to možná nebude příjemné a připomene vám to, když jste si lokly vody v bazénu nebo v moři, ale příště vás už to nepřekvapí. Tato technika není příliš vhodná pro děti. Variantou je čištění nosních dírek tampóny namočenými v teplé slané vodě. Nejpraktičtější jsou nosní kapky nebo spray na bázi mořské vody, tedy vlastně slaný fyziologický roztok, které zakoupíte v lékárně (např. Fysiomer, Mar+, Sterimare, Nasic, Libenar pro kojence a další).
  4. Jezte hodně potravin bohatých na vitamín C, hlavně citrusové plody. Vitamín C jako jeden z hlavních antioxidantů podporuje přirozenou obranyschopnost.
  5. Pijte co nejvíce teplých nápojů, hlavně bylinkové nebo zázvorové čaje, těsně před pitím oslaďte medem a přidejte citrón. Pití teplých nápojů má stejný účinek jako kloktání (vyplachuje ústní dutinu), ale v opačném směru. Virus se dostává do žaludku, kde ale nemůže přežít, šířit se ani jinak škodit.
  6. Nekuřte, ani pasivně. Kouření značně snižuje slizniční imunitu tím, že nabourá ochranné slizniční funkce. Snižuje i hladinu vitamínu C.

Jak si správně mýt ruce

Mytí rukou je jednoduchý a zároveň velmi účinný způsob ochrany před nachlazením, chřipkou a dalšími infekčními nemocemi. Správné mytí rukou doma, v práci i ve škole může být tím nejúčinnějším prostředkem, jak chránit své zdraví před chřipkou – a totéž platí pro vaše děti.
I doma platí, že pořádné mytí rukou může zabránit šíření chřipky z jednoho člena domácnosti na druhého a dále mezi lidi.

  • Nesahejte si neumytýma rukama na obličej.
  • Myjte si ruce před přípravou syrového nebo studeného jídla (saláty, ovoce, pečivo) a po manipulaci se syrovým červeným masem a drůbeží.
  • před jídlem
  • po přebalování dítěte
  • po zakašlání, kýchnutí, smrkání
  • po použití toalety.

Správné mytí rukou: tekoucí voda a mýdlo

  • Ruce si namočte v teplé a čisté tekoucí vodě a naneste na ně mýdlo
    Třete ruce o sebe, až se vytvoří pěna a namydlete celý povrch rukou včetně zápěstí .Nezapomeňte na palce a hřbet ruky nad palcem.
  • Ruce takto mydlete 15 až 20 vteřin. Děti mohou čas měřit pomocí nějaké krátké písničky, kterou si při tom budou zpívat.
  • Opláchněte ruce pod teplou tekoucí vodou.
  • Sušte ruce papírovými utěrkami na jedno použití a případně jimi i otevírejte a uzavírejte vodovodní kohoutek.

Jestliže není tekoucí voda a mýdlo právě po ruce (například na procházce), zvykněte si s sebou nosit navlhčené hygienické ubrousky, které jsou k dostání v drogeriích. Variantou je také lahvička s vodou na ruce s příměsí alkoholu.

5.1.2011 11:11 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist