Hormonální antikoncepce. Jak ovlivňuje plodnost?

Opravdu způsobuje hormonální antikoncepce problémy s otěhotněním, nebo je to jen mýtus? Zeptali jsme se odborníků.

antikoncepce-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Když neslyšíte tikat biologické hodiny

Antikoncepce je docela jistě skvělým pomocníkem v boji proti nežádoucímu otěhotnění. Ale má také ještě jednu vlastnost, o které jste možná dosud neměli tušení. Hormonální antikoncepce totiž často překryje tikot „biologických hodin“.

Žena pak nemá potřebu plánovat rodičovství a odkládá jej stále víc a víc. Jenže se stoupajícím věkem potom úměrně klesají nejen šance na fyziologické těhotenství, ale i samotná schopnost počít dítě přirozenou cestou.

Antikoncepce ano či ne?

Hormonální antikoncepce je všeobecně považovaná za nejspolehlivější způsob ochrany před nechtěným otěhotněním a podle gynekoložky MUDr. Hany Višňové ji dnes užívá téměř každá druhá ženy v reprodukčním věk. O antikoncepci přitom častokrát žádají gynekology i matky pro svoje dcery, a to hned po příchodu první menstruace.

„Antikoncepce má svoje benefity i rizika, o kterých by měla být každá pacientka poučená. Pokud jde o mladá děvčata, rozhodně je vhodné nechat vyvinout a stabilizovat hormonální systém. V případě brzkého nasazení, záhy po nástupu puberty, jsou v dospělosti častější poruchy cyklu,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka pražské kliniky asistované reprodukce IVF CUBE.

Další riziko, které přináší velmi brzké a následně dlouhodobé užívání antikoncepce, je falešný pocit pravidelnosti „menstruace“, která ale při hormonální regulaci cyklu není skutečná. „Studie neprokázaly negativní vliv absence menstruace z důvodu užívání antikoncepce, a v některých případech – např. při endometrióze – je tento jev dokonce žádoucí.

Faktem ale je, že ženy užívající antikoncepci často už od 15 let nemají možnost zjistit, jestli jejich cyklus je pravidelný, a tedy zda jim nehrozí problémy s neplodností,“ upozorňuje lékařka.

Vajíčka stárnou i když nedochází k dozrávání

Určitě je skvělé, že si dnes žena může vybrat, kdy chce přivést dítě na svět. Většinou k tomu chce být zajištěná, mít dobrou pracovní pozici, kvalitní vztah a také vybudované bydlení, do kterého dítě přivede. Je to určitě zodpovědné, jenže odkládání těhotenství je stále častější a tak podle statistik už průměrný věk českých prvorodiček překročil hranici 30 let.

„Stejně tak roste i průměrný věk našich pacientek podstupujících léčbu s vlastními vajíčky. Ten byl vloni 41,5 roku, což naznačuje, že situaci páry začínají řešit pozdě,“ konstatuje MUDr. Hana Višňová a pokračuje:

„Antikoncepce může být komfortním a spolehlivým nástrojem plánování rodičovství, ale v žádném případě není prostředkem k zachování plodnosti, která po 35. roku života prudce klesá. A tak i navzdory tomu, že během užívání antikoncepce nedochází k dozrávání ani uvolňování vajíček, ty každým rokem stárnou a jejich kvalita klesá, čímž klesá i šance na přirozené otěhotnění.“

Čtěte dále:

Ideální věk na otěhotnění?

Ideální věk ženy pro početí se nijak neliší od dřívějších let, kdy ženy rodily velmi brzy. Stále se podle odborníků pohybuje okolo 20. až 25. roku života. A nezapomínejme také, že velmi důležitou roli v oplodnění hrají muži. Nepřeceňujme ani mužskou plodnost.

„Obecně se říká, že problém bývá ve 40 procentech případů na straně ženy, ve stejném počtu na straně muže a ve 20 procentech případů je problém u obou partnerů,“ dodává MUDr. Hana Višňová.

Co s tím?

Odborníci doporučují samozřejmě plánovat děti dříve, než je tomu v posledních letech zvykem. A pokud nechcete, tak alespoň vysaďte antikoncepci a nahraďte ji jiným způsobem ochrany. Dopřejete tak tělu regeneraci před otěhotněním a dáte šanci biologickým hodinám, aby vás upozornily, že už je čas mít rodinu.

23.10.2023 3:59 | autor: Odborníci Babywebu | zdroj: Odborná stanoviska ke článku poskytla MUDr. Hana Višňová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist