Hledá se chůva: Zn. Spěchá!

Vaše dítě pomalu odrůstá plenkám a vy jste možná nucena začít se znovu věnovat kariéře. Jenže prckovi je jenom rok a tak nastává problém, kdo bude hlídat?

Služby a využívání profesionálních chův je v České republice stále ještě na začátku. Češky s chůvami moc zkušeností nemají, a proto je potřeba se na začátku zorientovat, jaké možnosti v této oblasti vlastně existují. Hledáním chůvy přes agenturu rozhodně ušetříte čas a požadavky na hlídání můžete průběžně i změnit podle aktuální situace. Většinou stačí agentuře předložit seznam požadavků, které od chůvy očekáváte a pak už jen čekat, až vám najdou tu pravou.

Jaké služby většinou agentura nabízí:

  • jednorázové i pravidelné hlídání, hlídání 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
  • schůzku rodiny s chůvou před hlídáním
  • doprovod do kroužků, do školky, vyzvedávání z jeslí či školky
  • někde také menší úklid nebo třeba praní prádla
  • zaručuje se také za to, že je chůva schopna poskytnout dítěti první pomoc

Kde najdete něco navíc:

V agentuře Suzi si k hlídání můžete přibrat i doučování jazyků i dalších předmětů, dále také hlídání nemocných dětí, hlídání v jiných prostorách, třeba v hotelu nebo u pečovatelky doma, firemní hlídání a doprovod na dovolenou.
Agentura Bibo – hlídání dětí nabízí také možnost zachovat kojení při návratu do práce, jejich chůvy si totiž zabudují do harmonogramu hlídání, také dovoz dítka mamince do práce na kojení, pokud to není možné, chůvy se s maminkou domlouvají na odstříkání mléka a krmí takovým způsobem, aby to neohrozilo kojení.
V Česku se právě rozjíždí také projekt Hlídací babička – Hlídání dětí od pravých babiček. Máte tak možnost vypůjčit si „babičku“ plnou zkušeností, hlídání probíhá u vás doma, kdykoli v roce, babičky hlídají i nemocné děti a kromě dlouhodobého hlídání nabízejí i jednorázové.

 Hlavně pořádně proklepnout

U agentur jsme také zjišťovali, čím vším musí chůva projít, aby se stala profesionálkou. U většiny z nich chůvy prochází hned několika školeními a různými testy, včetně přísných psychologických testů, protože se starají nejen o batolata, ale také o kojence. V agentuře Bibo absolvuje každá uchazečka několikafázové výběrové řízení, které obsahuje osobní pohovor, testování při práci s dětmi a ověřování referencí. Agentura Suzi se zase navíc zaručuje, že její pečovatelky jsou nekuřačky a většina z nich má zdravotnické, pedagogické, nebo psychologické vzdělání. V každé agentuře pak musí mít uchazečka o práci chůvy čistý trestní rejstřík a potvrzení od lékaře o zdravotní způsobilosti, popř. doklady o dosaženém vzdělání. U profesionálních chův je pak také kladen důraz na to, aby uměly aktivně přistupovat k dítěti a rozvíjet jeho intelekt různými aktivitami.

Ceny se liší

V rámci nabízených služeb se pak liší ceny u konkrétních agentur. Stejné rozdíly jsou také, co se týče regionu. V Praze a Brně bývá průměrem 140 Kč/hod při pravidelném hlídání, při nepravidelném pak 150 Kč/hod. a mimo Prahu zhruba 120 Kč za hodinu. Což potvrzují i zkušenosti maminek s agenturami. V některých agenturách se pak můžete dočkat i nabídky paušálu, který bývá kolem 1000 Kč za den. Další služby jako třeba úklid, doučování či vyzvedání dítěte ze školky se chůvě doplácí navíc. Příplatky jsou také za svátky, víkendy, noční hlídání nebo hlídání více dětí najednou.

Když maminky hledají sami

Některé maminky se rozhodly, že „tu pravou chůvu“ najdou na vlastní pěst. Tato možnost zabere vždy více času, a to ne proto, že by adeptek na hlídání bylo málo, ale proto, že je těžké najít tu pravou. Kde maminky nejčastěji hledají? Přes inzerát, na doporučení a pak také na internetových fórech, kde další maminky nebo chůvy své služby dokonce sami nabízejí. V takovém případě se ceny liší velmi razantně, od 50 Kč/hod. do 150 Kč/hod. V případě internetového fóra si maminky mohou ihned předat o „chůvě“ reference a najít tak opravdu tu vhodnou. A jaké jsou zkušenosti maminek?

Soňa, 30 let, Praha:
„Synovi je 6 měsíců a hlídá mi ho paní, která má sama syna (20 měsíců). Není zdravotní sestra, nemá ani žádné speciální vzdělání, stačí mi, že ví, jak se postarat. Takže pokud mohu radit, určitě se vyplatí najít si jinou maminku, která má taky děti. Rády pohlídají a na penězích se s nimi dá dobře domluvit. Navíc si spolu děti mohou třeba hrát.“

Jana, 28 let, Plzeň:
„Našla jsem si hlídání přes kamarádku. Její hodně dobrá kamarádka právě dostudovala medicínu. Měli jsme ji od miminka zhruba do roku a půl. Byla jsem s ní maximálně spokojená, byla zodpovědná, naší dcerce se aktivně věnovala a malá si ji hned zamilovala. Hlídala nám klidně i celý den a i v noci, měla k dispozici internet, televizi, auto a také jsem jí i navařila. Za to všechno si řekla 100 Kč za hodinu, a to vyhovovalo nám oběma.“

 

18.9.2012 3:27 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist