babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Péče o batole > Hippoterapie: Rehabilitace, která dá dětem víc než jen lepší zdraví
Hippoterapie: Rehabilitace, která dá dětem víc než jen lepší zdraví
Jízda na koni není jen o chovu koní, závodění nebo country stylu a aktivitách. Je to od pradávna ideální způsob léčby a podpory zdraví jak u dospělých, tak u dětí. Může v mnohém pomoci i vašim dětem!
Pojem hippoterapie spadá do hipporehabilitace, která zastřešuje všechny aktivity a terapie v oblastech, kde se setkává kůň a nějak indisponovaný člověk – po úraze, s jedno či vícečetnou poruchou hybnosti, s jiným zdravotním znevýhodněním nebo specifickými potřebami.
Česká hipporehabilitační společnost
Hipporehabilitace tak pod sebe pojímá hned několik disciplín, oficiálně zavedených dle České hipporehabilitační společnosti – hippoterapii, aktivity s využitím koní, psychoterapii pomocí koní a parajezdectví. V Česku funguje Česká hipporehabilitační společnost (ČHS), která byla založena roku 1991. ČHS zastřešuje a sdružuje střediska zabývající se hipporehabilitací a odborníky z oboru. Sídlo ČHS je virtuální a v areálu Mendelu Brno.
Trocha historie nikoho nezabije
Název hipporehabilitace pochází z řeckého slova hippos (česky kůň) a slova rehabilitace. V angličtině slovo hipporehabilitace vyjadřuje sousloví Equine Assisted Activities and Therapies (česky koňské asistované aktivity a terapie).
Již ve Starověkém Římě
Skutečně se koně využívaly k utužení zdraví již dávno. Léčba koňmi, jak se jí také říkalo, je hodně stará metoda, jejíž prvopočátky nacházíme okolo 5. st. př. n. l. u lékaře Hippokrata z Kósu. První lékařské doporučení na rehabilitaci a terapii pomocí koní vydal v 2. st. n. l. lékař Galén v Římě. Další zmínky najdeme až v době renesance, kdy se jízda na koni považovala za velmi efektivní zlepšení kondice a byla velice oblíbená. Ale až v letech 1696–1758 díky profesoru Samuelovi T. Quellmalzovi z Lipska známe cvičení a hipporehabilitaci, jaké jsou dnes.
Epidemie dětské obrny
Kdysi byly běžné epidemie dětské obrny, při nichž se stávala hipporehabilitace velmi dobrým pomocníkem dětem postiženým obrnou. K značnému rozvoji hipporehabilitace pomohl vzor odmala obrnou postižené Lis Hartel. Ta se pohybovala mezi koňmi a na jejich hřbetech, což jí dopomohlo ke zmírnění potíží a později se jako drezúrní jezdkyně opakovaně umísťovala v soutěžích na čelních místech.
První hippocentra byla ve Skandinávii
Lis Hartel se svojí fyzioterapeutkou Ullou Harpoth velmi pomohly a aktivně se zasazovaly o vybudování prvních center rehabilitace formou hipporehabilitace ve Skandinávii.
Co vše je hipporehabilitace?
Čtyřka aktivit, jež spadají do hipporehabilitace má své opodstatnění, a nejen u dospělých, ale hlavně u dětí může vést k nebývalému rozvoji tam, kde jiné léčebné a podpůrné metody nepomohou.
Aktivity s využitím koní
Zkráceně se jim říká také AVK, dříve také léčebně pedagogicko-psychologické ježdění se zkratkou LPPJ. Využívají se především v oblastech pedagogických a sociálních, jelikož jde o metodu speciální a sociální pedagogiky, jež využívá prostředí stájí a chovu koní pro kontakt a práci s nimi. Slouží k podpoře motivace, aktivizace, výchově a vzdělávání osob potažmo dětí se zdravotními postiženími a specifickými potřebami. AVK vždy probíhají pod dohledem osob s odborným vzděláním a praktickým výcvikem.
Psychoterapie pomocí koní
Se zkratkou PPK je celkem novou interaktivní psychoterapií. Zde se využívá k terapii dětí a dospělých jako terapeut nejen osoba psychologa, ale psychologa s koněm. PPK ovlivňuje, zmírňuje i léčí poruchy chování, duševní poruchy a duševní onemocnění. Stává se tak součástí komplexní péče o pacienty všech věkových skupin včetně dětí. Stejně jako u aktivity s využitím koní i zde psychoterapii provádí odborně proškolený personál.
Parajezdectví
Je specifická sportovní aktivita, při níž je jezdcem na koni osoba se zdravotním znevýhodněním. Zde se využívají dle typu a druhu onemocnění dané osoby (i dítěte) speciální pomůcky a upravené techniky jízdy. Nemocný se učí aktivně jezdit na koni, cvičí na koni tzv. voltižní cviky, anebo vede koně v zápřeži. Může se zúčastňovat sportovních parasoutěží.
Hippoterapie
Poslední ze čtyřky je hippoterapie, která je nejvíce zažitou fyzioterapeutickou metodou, jež využívá přirozený pohyb koně v kroku jako stimul pro tělo a organismus člověka a coby rehabilitační prvek. Krok koně se promítá do trojrozměrného pohybu koňského hřbetu, jenž je tím pádem terapeutickou balanční plochou.
Využitím této metody je dosažení pohybové souhry člověka s pohybem hřbetu koně a jemné koordinace případných změn. Tím dochází k aktivaci retardovaných nebo postižených pohybových programů, které jsou způsobeny poruchou CNS (centrálního nervového systému), onemocněním nebo úrazem. Jedná se de facto o jakési programování pohybových vzorců, které pod odborným vedením proškoleným fyzioterapeutem či ergoterapeutem má značný pozitivní dopad na pohybové funkce daného jedince potažmo dítěte. Kůň je veden vodičem a nemocný na koni jede i cvičí dle pokynů fyzioterapeuta.
Pro koho je hipporehabilitace vhodná?
Na koni v rámci hipporehabilitace (ideálně ve formě hippoterapie) můžete jezdit vy stejně jako vaše děti. Hodí se tudíž pro všechny věkové kategorie osob s různými zdravotními obtížemi a postižením. Metoda je prima aspektem i pro velmi malé děti a mentálně postižené osoby. Není to totiž klasická jízda na koni, ale pasivní ježdění, přičemž každý kůň je k hippoterapii speciálně cvičen, respektive připraven. Navíc při hippoterapii jsou přítomny dvě osoby – fyzioterapeut a ošetřovatel (tzv. vodič), který vodí koně.
Jak požádat o hippoterapii?
Hippoterapie je předepisována lékařem jako jakákoli jiná rehabilitace, případně ji můžete pro své děti sjednat s jeho souhlasem. Dále je před samotnou první jízdou na koni každý adept vyšetřen a podle jeho stavu fyzioterapeut určí to, na jakém koni, jak dlouho a v jaké poloze (zdali vsedě či vleže) a na jakém terénu na koni pojede. Vždy se aplikuje celý cyklus hippoterapeutických jízd, protože jedině tak má léčba požadovaný efekt.
Jaké je optimální délka hipporehabilitace?
Jedna procedura by měla trvat cca 15 až 20 minut. Opakovat by se měla v podobě alespoň deseti jízd. Při kroku koně provádí pacient dle instrukcí fyzioterapeuta cviky nebo je do dané pozice uložen či nasměrován. Mimo cvičení je využívá na začátku a na konci pár minut relaxace na koni v určité poloze, která je nastavena vždy individuálně dle každého pacienta.
Najděte si středisko hippoterapie
Střediska jsou rozdělena do čtyř kategorií, přičemž v každé kategorii jsou seřazena abecedně a podle krajů. Střediska hippoterapie podle kategorie hledejte zde
Zdroj foto: Shutterstock.com