babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Po porodu > Nástřih hráze hojení > Ovlivní epiziotomie sexuální život po porodu?
Ovlivní epiziotomie sexuální život po porodu?
Narození dítěte je převratnou událostí v životě, ovšem samotný porod dokáže někdy i totálně proměnit sexuální život partnerů. Nepříjemné důsledky může mít i epiziotomie, tedy nástřih hráze.
K radosti ze sexu nepřispívá
Z různých studií o tomto problému jasně vyplývá, že epiziotomie skutečně mívá negativní vliv na sexuální život po porodu. Hlavně první styk bývá náročný, ovšem v tom hrají roli i jiné faktory, jako je kojení, bolest hráze, močová či anální inkontinence. Sexuální aktivitu ovlivňují i pocity únavy, změny nálad, nespokojenost s vlastním momentálním vzhledem, ale celkově i změna ve vztahu partnerů, z nichž se stali rodiče. Významnou roli hraje i vaginální suchost, která bývá výrazně vyšší u žen, které mají za sebou epiziotomii, než u těch, jež se jí vyhnuly. Obvykle nejpozději do roka se všechno srovná. Ale existují i případy, kdy je třeba odborná pomoc.
Bolest skutečná, nebo psychologická zábrana?
Problém nastává, když nástřih a šití nerespektuje symetrii tkání. A v zóně, kde by měla žena pociťovat při laskání slast, cítí místo toho bolest. Někdy to jde až tak daleko, že reflexivně sevře konečník, což je taky bolestivé. Ale i když se nástřih povedl, hojení jde dobře, žena může v místě jizvy cítit určité napětí, znecitlivění. „Někdy je těžké zjistit, jestli daná bolest pochází opravdu z toho, že se místo po nástřihu špatně hojí, jsou tam nějaké problémy, anebo jestli žena vnímá epiziotomii jako takovou jako traumatizující. I s takovými případy jsem se setkal,“ říká gynekolog a sexuolog Sylvain Mimoun.
Některé ženy se po tomto zákroku cítí zmrzačené a někteří muži se obávají sexu s nimi, aby jim neublížili. Ojediněle se u žen vyskytuje i posttraumatický syndrom. Svou roli hraje i fakt, že muž u porodu viděl nástřih hráze a zafixovalo se mu to jako místo zákroku, bolesti. Nástřihu hráze se čím dál víc rodiček brání a na jejich straně jsou i někteří porodníci, kteří ho doporučují jen v případě, kdy je vzdálenost mezi vagínou a konečníkem příliš krátká, případně když jde o komplikovaný porod. Záleží na anatomii ženy a na hlavičce dítěte.
Čtěte také:
Za jak dlouho mě nepříjemné pocity při milování přejdou?
Pokud se všechno hojí, jak má, tak do dvou tří měsíců by se vše mělo vrátit do normálu. Někdy to trvá i půl roku, než žena dostane na sex chuť, a epiziotomie v tom nemusí hrát žádnou roli, prostě ji dítě příliš zaměstnává. Je středem jejího zájmu, muž jde stranou, navíc pokud kojí, tak má sníženou hladinu estrogenu v krvi, chuť na sex je nižší, trpí vaginální suchostí. Když se k tomu ještě přidá citlivé místo po šití, tak ze sexu nestává potěšení, ale dost nepříjemná záležitost.
„Statistiky jsou statistiky, podle nich by měla být žena po stránce sexu v pořádku za pár týdnů, ale některé se ještě několik měsíců po epiziotomii cítí mizerně. Je dobře, když o tom mluví, dostanou to ze sebe, třeba se i zdravě naštvou, i to jim může pomoct postavit se, hlavně psychicky, na nohy,“ říká doktor Mimoun.
Postaráme se o rychlejší hojení
Hned od prvních dnů je třeba místo po nástřihu větrat, jak to jen jde, sprchovat, některé ženy mají dobrou zkušenost s ledováním. Jen pozor nato, aby kostky ledu byly zabalené nejlépe do gázy a nezůstaly na hojící se ráně moc dlouho. Později se hodí i sedací koupele třeba s dubovou kůrou nebo řepíkem. Jako jakákoliv jizva se i ta na hrázi může hojit dlouho, pomoct může třeba měsíčková nebo kostivalová mast. Masírovat lze místo rostlinnými oleji, třeba měsíčkovým nebo třezalkovým. Pokud domácí péče nepomáhá, je dobré zajít za fyzioterapeutkou specializovanou na gynekologii. Existují totiž i účinné masáže, zevní i z pochvy, které je ale dobré nepodnikat spontánně, ale nechat si poradit od odborníka.