Do letadla s kojencem

Nejlepším způsobem dopravy i s malými dětmi na delší vzdálenost zůstává stále létání. Statisticky nejbezpečnější dopravní prostředek je nejrychlejší, pohodlný a v poslední době už není ani tak finančně náročný.

Kdy začít létat

Některé letecké společnosti vás nepřepraví s kojencem mladším 14 dnů. S miminkem od dvou týdnů výš přepravují téměř všechny. Cestování (a tedy i létání) s dítětem do tří měsíců věku ale pediatři nedoporučují, nemluvě o matce, která by si po porodu také měla odpočinout.

Matka může cestovat letadlem po skončení šestinedělí. Dříve není cestování vhodné, protože je její tělo ještě oslabeno, je náchylnější k infekcím a tromboembolickým příhodám.
Pro novorozence je létání zcela nevhodné kvůli k tlakovým změnám v letadle. Kojenci (3 měsíce a výše) nevadí. Dá se obecně říci, že čím je dítě starší, tím lépe cestu snáší.

Délka cesty

Doba letu v zásadě nerozhoduje, ale vzhledem k omezeným možnostem pohybu dítěte po palubě letadla je samozřejmě lepší kratší let.

Vybíráme leteckou společnost

Vyberte správnou leteckou společnost. Zjistěte si všechny potřebné informace. Ptejte se, jestli přepravují kojence, od kolika týdnů, mají-li pro ně nějaký nadstandardní servis, kolik budete za dítě platit, je-li na palubě kde dítě přebalit atd. Společnosti se v tomto velmi liší. Poletíte-li s low cost aerlines, nedivte se, že většina z těchto služeb jednoduše nebude možná.

Rezervace letenky

Již při rezervování letenky byste měli hlásit, že s vámi poletí malé dítě. Letecká společnost má jinak právo vás na palubu nepřijmout. Nahlaste tedy počet dětí, jejich věk a všechny další údaje, které po vás bude operátor vyžadovat. V případě, že budete chtít využívat na palubě jednu ze služeb určených dětem (dětské postýlky, baby kit, baby meal), také to nahlaste.

Sledujte omezení

Přečtěte si pozorně přepravní podmínky. Zejména nízkonákladové společnosti mají například limit pro váhu zavazadel na odbavení a počet a rozměry příručních zavazadel. Jelikož budete pro dítě brát na palubu více věcí, než berete sami, informujte se o těchto limitech dopředu. S větším zavazadlem vás na palubu nemusí pustit, a budete tak muset v letištní hale vše přeorganizovat.

Pozornost věnujte také bezpečnostním pravidlům. V roce 2006 vstoupila v platnost pravidla upravující množství tekutin, které smíte mít u sebe ve chvíli, kdy procházíte bezpečnostní kontrolou. Pravidla platí pro všechny osoby letící do zemí Evropské unie, Norska, Islandu, Švýcarska, USA a Kanady.

Co na palubu?

Na palubu letadla s sebou smíte vzít pouze minimální množství tekutin. Tekutiny musí být v malém balení do max. objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním obsahu 1 litr.

Na palubu letadla si s sebou dále můžete vzít tekutiny určené k použití během cesty, například tekutiny nutné pro léčebné účely nebo z důvodu zvláštního požadavku na stravování, a to včetně kojenecké výživy. V případě převozu zdravotní či kojenecké stravy je třeba, abyste nepřeváželi větší množství, než je nutné pro cestu. Pracovníkem bezpečnostní kontroly můžete být požádáni o kontrolu ochutnávkou (např. kojenecká strava), či o předložení dokladu o původu tekutiny .

V příručním zavazadle smíte mít:

  •  Tekutiny, gely, pasty v uzavíratelném průhledném sáčku o objemu maximálně 1litr (maximální objem tekutiny v jednom balení je 100ml).
  •  Věci potřebné ze zdravotních důvodů (léky, kojenecká strava po dobu cesty).
  •  Nápoje, parfémy a ostatní tekutiny zakoupené v tranzitním prostoru letiště zabalené v zapečetěných taškách.

Než vyrazíte

Několik hodin před plánovaným odletem zavolejte na letiště či leteckou společnost, jestli nemá letadlo zpoždění, u nízkonákladových letů, zda nebyl let přesunut či zrušen. Až po potvrzení času letu vyrazte s dítětem na letiště. Na letišti buďte dvě hodiny předem, s malým dítětem vám bude vše trvat déle než obyčejně.

Na letišti

  •  Zpoždění letu se někdy můžete dozvědět až na letišti. Proto se ujistěte, že s sebou máte dostatek plen a jídla pro dítě.
  •  Informujte se dopředu o odbavování rodin s dětmi, některé společnosti vás odbaví přednostně.
  •  Kočárek si smíte ponechat až k letadlu, můžete s ním tedy absolvovat celou dlouhou trasu check-in – security check – boarding.
  •  Děti jsou na některých letištích zproštěny letištních poplatků, například na letišti Praha dítě do 2 let nehradí poplatky žádné.
  •  Všechna letiště jsou vybavena přebalovacími místnostmi, takže se nemusíte bát, že by nebylo kde dítě přebalit.

V letadle

  •  Při nastoupení do letadla se informujte u personálu, kde jsou umístěny záchody a přebalovací pulty.
  •  Pamatujte si, že posádka je na palubě pro vás, a tak se neváhejte na cokoli zeptat či ji o cokoli požádat – ohřátí jídla pro dítě, asistenci u zapínání pásů, doprovod na toaletu atd.
  •  Dítě musí být při vzlétání a přistání připoutáno stejně jako vy.
  •  Vzlétání a přistání vyvolávají zaléhání uší a nepříjemný pocit v žaludku. Dítě tento pocit zažije zřejmě poprvé, proto se mu nemusí líbit. Proti zalehnutí uší se doporučuje v tuto dobu dítě krmit, klidně proto kojte. Cestujete-li se starším dítětem, dejte mu bonbon. Polykání dětem ouška uvolňuje.
  •  Mějte u sebe zásobu hraček na rozptýlení a zabavení.
  •  Chodí-li již dítě, můžete s ním během letu chodit po palubě, aby se zabavilo.

Nejvyužívanější letecké společnosti u nás a jejich pravidla pro přepravu dětí:

České aerolinie

  •  Děti do dvou let mohou cestovat na klíně či na vlastním sedadle. Budete-li mít dítě na klíně, zaplatíte za něj asi 10 % cestovního tarifu, bude-li mít dítě vlastní sedačku, zaplatíte dvě třetiny cestovního tarifu.
  •  Nemůžete cestovat s více než dvěma dětmi mladších dvou let.
  •  Kočárek je možné vzít až k letadlu, kde je pracovníkem Českých aerolinií odebrán a uložen do zavazadlového prostoru letadla po příletu bude kočárek připraven při výstupu z letadla.
  •  Na palubě můžete dítě uložit do speciální dětské postýlky (z kapacitních důvodů je ale vhodné si postýlku vyžádat již při rezervaci místa).
  •  Na dálkových linkách (USA a Blízký východ) dostane vaše dítě na palubě balíček pro miminko či batole (tzv. baby kit), obsahující jednorázové pleny, ubrousky a chrastítko.
  •  Během letu mohou nejmenší děti dostat speciální občerstvení, tzv. baby meal (je třeba objednat předem, tzn. při rezervaci letenky).
  •  V letadle můžete pro dítě nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi.
  •  Kromě běžného zavazadla můžete pro dítě odbavit skládací kočárek (příp. přenosný koš, spací tašku, autosedačku), plenky, pokrývky a občerstvení na cestu (to je však nutné mít dle bezpečnostních pokynů v originálních obalech nebo v dětské lahvi).

Clik4Sky

  •  Jako dceřiná společnost ČSA mají Click4Sky tatáž pravidla přepravy kojenců.

Easyjet

  •  Jedna osoba smí doprovázet maximálně dvě děti do dvou let.
  •  Nepovoluje se cestovat kojencům mladším než 14 dní.
  •  Děti starší dvou let musí mít vlastní sedadlo a platí stejnou cenu za let jako dospělí.
  •  Doprovázející osoba zodpovídá za to, že nezletilá osoba bude řádně připoutána k sedadlu v letadle. Za tímto účelem je u dětí od šesti měsíců, které mají zakoupená vlastní sedadlo, povolena přeprava v dětské automobilové sedačce dodané doprovázející osobou. Autosedačka musí mít pevný kovový nebo plastový rám, nesmí být širší než 42 cm a musí mít pětibodové upínání – na ramennou, na bocích a v rozkroku.

Skyeurope

  •  Dítě do dvou let věku musí letět v doprovodu dospělé osoby.
  •  Není povoleno cestovat dětem do 14 dní věku.
  •  Dítě do dvou let věku nemá právo na samostatné sezení.

 

18.2.2009 1:29 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist