babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Výbava pro miminko > Dětský pokojíček > Dětský pokojíček bez chemikálií
Dětský pokojíček bez chemikálií
Zařizujete dětský pokojík? Pak je dobré vědět, jaké materiály použít a jakých se naopak vyvarovat. Na trhu je totiž velké množství látek, které by zvláště malému dítěti mohly časem ublížit.
Lahve, dudlíky…
Asi v každé dětské výbavě se najde plastová láhev či dudlík, výrobky, ve kterých hrozí výskyt ftalátů.
Šetrná alternativa: Kupujte pouze prověřené značky, nejlépe v lékárnách nebo v dětských obchodech. NEKUPUJTE zboží na levných tržnicích.
Hračky
Výběr zdravotně nezávadné hračky je v dnešní době celkem těžký. Problematické výrobky na nás útočí na každém rohu. Děti jsou nebezpečnými látkami v nich obsaženými ohroženy mnohem více než dospělí. Předměty totiž často dávají do úst a škodliviny se do jejich těla dostanou rychleji. Proto raději vůbec nekupujte hračky z PVC. Nebezpečnými látkami jsou také například olovo či chrom.
Šetrná alternativa: Hračky ze dřeva, textilu, plastů (ale ne PVC).
Určitou známkou bezpečnosti jsou certifikáty, které mohou výrobci získat u testovacích laboratoří.
Značky kvality:
- Bezpečné hračky – vydává Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně, na stránkách www.itczlin.cz v sekci Cerfifikace výrobků najdete seznam hraček, které značku získaly
- Bezpečná a kvalitní hračka – vydává Technický a zkušební ústav stavební Praha
Pleny
V jednorázových plenách mohou být obsaženy chemické látky, které dítěti neprospívají. Deodoranty a bělidla (chlór) mohou způsobit alergické reakce či podráždění pokožky. (Některé typy vyrážek byly před rokem 1950, kdy byly na trh uvedeny první pleny na jedno použití, téměř neznámé). Kromě zdravotní stránky mají pleny i ekologický dopad – hromadí se na skládkách, vzniká nerecyklovatelný odpad.
Šetrná alternativa: textilní pleny, jednorázové ekopleny bělené kyslíkem, snadno biologicky odbouratelné
Oblečení
Zejména u triček, pyžam a spodního prádla dochází k přímému kontaktu s pokožkou, a proto jsou zde různé alergické reakce dost pravděpodobné. Obrázky na tričkách – potisk oblečení – často obsahují PVC – tedy někdy i ftaláty.
Vyhněte se syntetice a dejte přednost přírodním materiálům. Důležitější věc, než jak se bude dítěti líbit například povlečení, je jeho zdravotní nezávadnost. V barveném textilu se může vyskytovat kadmium nebo chrom. V některých případech se k impregnaci prádla proti mačkání používá formaldehyd. Textil také může obsahovat například azobarviva. Věnujeme-li velkou pozornost při výběru materiálů, se kterými je pokožka dítěte denodenně ve styku, neměli bychom zapomínat ani na pečlivý výběr pracího prostředku. Na praní dětského prádla doporučujeme používat dermatologicky testované prací prostředky bez barviv a parfemace jako je například Persil Sensitiv. Ten navíc díky obsahu
Aloe vera zaručí nejen výjimečnou čistotu a hebkost prádla, ale také citlivou péči o pokožku všech členů rodiny.
Šetrná alternativa: Oblečení z bio bavlny, lnu, stále populárnějšího konopí nebo bambusu.
Na matraci nešetřete
Nekvalitní matrace mohou obsahovat zpomalovače hoření, těkavé látky, které dráždí oči, hrdlo i plíce. Proto by se jejich výběru měla věnovat větší pozornost.
Šetrná alternativa: Kokosové vlákno nebo přírodní kaučuk neboli LATEX.
Nábytek
Laminovaný nábytek z dřevotřísky může obsahovat formaldehyd. Je to karcinogenní a alergenní látka, která leptá sliznice. Při dlouhodobém vdechování může způsobovat bolesti hlavy.
Šetrná alternativa: Nejlepší nábytek je dřevěný, ovšem ošetřený přírodním lakem, vosky, oleji, mýdlovou vodou, případně neošetřený. (Ani ten však nemusí být zcela bezpečný. Laky a toluen mají negativní vliv na zdraví a životní prostředí, a to během používání i při výrobě.)
Pokud vám záleží nejen na vašem zdraví, ale také na ochraně přírody, zvolte nábytek označený certifikátem FSC. Dřevo s certifikátem FSC pochází z legální těžby s maximálním ohledem na životní prostředí a sociální podmínky těžebních dělníků.
Koberec, nebo dřevěná podlaha?
Koberec není tím nejlepším pro podlahu dětského pokoje. Hromadí se v něm totiž prach, bakterie a roztoči, tedy přesně to, s čím by malé dítě mělo přijít do styku co nejméně. Dále je dobré vyhýbat se i PVC, Novilonu a laminátu.
PVC může obsahovat ftaláty, laminát zase formaldehyd.
Šetrná alternativa: Vhodná je dřevěná podlaha, korek či pravé linoleum (marmoleum).
Pozor! Pravé linoleum není PVC. Linoleum je vyrobeno z přírodních surovin (lněný olej a dřevěná nebo korková moučka). Neškodí alergikům a brzdí růst mikroorganismů
Medvídci na zdi
Hodláte-li svému děťátku vyzdobit zdi nástěnnými malbami, zvolte vhodnou barvu.
Ty syntetické mohou totiž obsahovat spoustu rizikových chemických látek. U nátěrů, laků či mořidel si ověřte, zda jsou opravdu vhodné k aplikaci ve vnitřním prostředí. Pokud totiž přípravek určený výhradně ven použijete uvnitř, může být zdrojem dlouhodobého zápachu, tedy uvolňujících se škodlivých látek.
Šetrná alternativa: Zvolte barvy ředitelné vodou. Je dobré prověřit si jejich složení nebo raději rovnou vybírat výrobky s ekologickou certifikací – označené jako Ekologicky šetrný výrobek.
Ekologicky šetrný výrobek
V Česku se používá název Ekologicky šetrný výrobek, garantuje jej Ministerstvo životního prostředí. V Evropské unii je to takzvaná The Flower – Květina. Výrobek s tímto symbolem prošel přísnými testy a splnil požadavky na kvalitu i šetrnost k životnímu prostředí.
Hubení hmyzu
Prostředky na hubení hmyzu většinou obsahují insekticidy. Ty se do těla dostávají vdechnutím, kontaktem s kůží nebo potravou. Jelikož dítě v raném věku tráví v dětském pokoji převážnou část dne, jsou pro ně tyto prostředky nepříjemné až nebezpečné. Prostředků na hubení hmyzu je celá řada a mnoho z nich má negativní dopady na lidské zdraví.
Šetrná alternativa: Různé druhy feromonových pastí nebo mucholapek. Feromony působí na hmyz jako atraktanty, a proto bývají velmi účinné. Dejte si do skříně svazek levandule. Tento přírodní způsob vyhánění molů používaly již naše babičky. Proti komárům napneme do oken síť či použijeme moskytiéru.
Vzduch v místnosti
Každou domácnost je nutné pravidelně a dostatečně větrat. Na koncentraci chemických škodlivin v bytě mají totiž velký vliv teplota a vlhkost. Důležité je také odvětrávat zplodiny z topení či z ohřívání vody v karmě. Pokud bydlíte zrovna někde u dálnice, s větráním to nepřehánějte a pořiďte si raději čistič vzduchu. K čištění vzduchu mohou také přispět rostliny – některé dokonce dokáží pohltit formaldehydové výpary. Zároveň zvlhčují vzduch a zvyšují množství kyslíku.
Vhodné jsou zejména tyto:
- fíkus (Ficus benjamina)
- zelenec (Chlorophytum comosum)
- břečťan (Hedera helix)
- dracéna (Dracaena sp.).
Kuřáci mohou větrat, jak chtějí, ale škodliviny z kouře se ještě dlouho budou držet v bytovém textilu i jinde. Pokud kouříte, je lepší jít s cigaretou ven – na zahradu, terasu či balkon.
Osvěžovače vzduchu, vonné svíčky a gely, to všechno jsou syntetické vůně. Jsou založeny na petrochemických produktech a mohou vyvolávat alergické reakce či dráždit sliznice. Místo umělých vůní používejte přírodní aromatické oleje (levanduli, eukalypt, meduňku nebo pomeranč), které necháte odpařovat v aromalampě. Byt denně větrejte.
Zdroj: Sdružení Arnika, www.arnika.org