babyweb.cz > BABYWEB 2021 > PR články > Dětské koupání může být zábava, a to pro všechny
Dětské koupání může být zábava, a to pro všechny
Společné chvilky v obklopení teplé vody nemusí být pro rodiče a jejich děti jen povinností. Koupací rituály se mohou proměnit i ve společnou zábavu. Pro děti se vana stane osobním bazénem, ve kterém budou moci cákat, šplouchat a dovádět. Stačí myslet na pár jednoduchých pravidel a vše půjde zcela hladce.
Jen vy a vaše dítě
Po celém dni si rodiče i děti zaslouží trochu klidu a odpočinku. Společné chvilky při koupání jsou pro to skvělou příležitostí. Navíc nenásilně posílíte vzájemné pouto, aktivujete smysly dítěte a vy odložíte každodenní starosti. Ideální čas pro koupel je asi hodinu před spaním. Pro dítě je to signál, že se blíží večer, tedy čas jít do postele. Z toho důvodu je důležitá pravidelnost – dítěti se bude lépe usínat. Koupel však můžete uskutečnit nejen večer, ale kdykoli během dne, přesně podle vašeho časového vytížení nebo nálady.
Nové hry nikdy neomrzí!
Ve vaně si s vaší ratolestí můžete užít spoustu zábavy. Mimo přelévání vody z kyblíčku do kyblíčku a potápění misek z kuchyně můžete vyzkoušet i alternativnější hry. Co si třeba zahrát na rybáře a chytat gumové rybky? Na piráty a přepadávat hučící parníky? Nebo na hudebníky, kadeřníky či kuchaře? Představivosti se meze nekladou a děťátko takovou zábavu s maminkou a tatínkem jistě ocení hlasitým smíchem. V neposlední řadě je možné přidat bublinky, mycí žínky a houbičky v různých tvarech a barvách.
Aby vám zábavu nic nezkazilo…
Při výběru vany do koupelny na své nejmenší také myslete. Z bezpečnostních důvodů ji můžete opatřit protiskluzovou podložkou či madly, které usnadní výstup ven. Pokud si dítě k vaně dopomáhá stoličkou nebo schůdky, jejich horní plocha by měla být potažena nesmekavou gumou a spodní strana opatřena gumovými nožkami nebo nesmekavou lištou. Možností je spoustu a vy se tedy případným úrazům jistě vyvarujete!
Jaká je vhodná teplota vody?
Pro tu nejvyšší spokojenost dítěte je důležité správně odhadnout teplotu vody. Častým důvodem pláče při koupeli u malých dětí je totiž často to, že je jim zima. Pokud tedy máte miminko a v domácnosti je chladno, dejte si obzvlášť záležet na tom, aby koupelna byla dostatečně vyhřátá a voda teplá. Její teplota by měla být podobná teplotě lidského těla. V létě však můžete použít i vodu o něco chladnější – miminko díky ní příjemně ochladíte. Větší děti už snesou běžnou teplotu místnosti a vodu o pár stupňů chladnější. Vždy se však řiďte především reakcemi vašeho dítěte.
Při nemocech, kdy má dítě zvýšenou teplotu, nebo dokonce horečku, je výborným pomocníkem ochlazovací metoda. Začněte koupelí při teplotě cca 38 stupňů celsia a postupně ochlazujte, dokud se nebude jednat o vlažnou vodu. Příliš studené vodě se raději vyvarujte, mohla by tělu způsobit teplotní šok, což bychom rozhodně nechtěli.
Buďte šetrní
Jemná pokožka novorozenců a kojenců je pětkrát tenčí než kůže dospělého člověka. Nemá ještě vyvinutý ochranný kyselý plášť, a proto je méně odolná vůči nepříznivým vnějším vlivům. Znamená to také, že se skrze ni po koupelové olejíčky a krémy rychle vstřebávají a přecházejí okamžitě do krevního oběhu. Při výběru kosmetiky na to berte zřetel a vždy se ujistěte, že vybrané šampóny, sprchové gely či krémy v sobě neobsahují žádné parabeny, silikony ani sulfáty (nejčastěji SLS nebo SLES). Vhodný výběr kosmetiky ale není klíčový jen v prvních měsících života. Dětská pokožka se vyvíjí až do 3 let. Postupem času se sice stává více a více odolnější, avšak plnou ochranu ještě zajistit nedokáže.
Vždy je samozřejmě nejdůležitější používat zdravý rozum a naslouchat dítěti. Pozorujte, co mu vyhovuje a co mu naopak vadí. Buďte si blíž!