Dětské autosedačky: nejčastější otázky

Nejdůležitější otázky a odpovědi, které vám pomohou lépe pochopit problematiku autosedaček.

1. Co jsou dětská zádržná zařízení?
Existují různé systémy dětských zádržných zařízení, jako je skořepinová sedačka pro miminka, skořepinová sedačka s dětským zádržným pásem, skořepinová sedačka se zachycením těla, zachycení těla, zvýšený sedák a zvýšený sedák s opěrkou zad/hlavy. Která sedačka je v jednotlivém případě vhodná, závisí na hmotnosti a výšce dítěte. Jsou povolena pouze dětská záchytná zařízení s kontrolní značkou ECE-R 44!

2. Musejí být děti povinně zajištěny dětskými záchytnými zařízeními?
Ano. Děti pod 150 cm tělesné výšky a nižší hmotnosti než 36 kg musí být zajištěny prověřenou dětskou sedačkou ECE-R-44. Geometrie bezpečnostního pásu je dimenzována pro dospělé osoby. U dětí je možné vést správně bezpečnostní pás v oblasti břicha a krku pouze při použití zvýšeného sedáku nebo zvýšeného sedáku s opěrkou zad/hlavy.

3. Budeme potrestáni, když dítě nezajistíme?
Ano. Za děti, které nejsou řádně zajištěny, zaplatíme pokutu dle sazebníku a přijdeme o dva body.

4. Musí používat dětskou sedačku mé zraněné nebo postižené dítě?
Obecně se musejí zajistit dětským záchytným zařízením nebo bezpečnostním pásem všechny děti. Vyjma již platné výjimky používání bezpečnostního pásu (např. u osob, které lékařským posudkem prokážou, že se nemohou bezpečnostním pásem poutat) se s žádnými jinými výjimkami nepočítá.

5. Mohou jet v jednom autě čtyři nebo víc dětí?
Přepravováno může být pouze tolik dětí/dospělých, kolik je povoleno míst ve voze dle technického průkazu. Pokud potřebujeme více míst, musíme vozidlo vyměnit. Vyjímka, která u nás přechodně platila, končí ke konci dubna 2008.

6. Teta, strýc, prarodiče nebo známí jedou s nezajištěným dítětem na cestu. Je to přípustné?
Ne. Každé dítě musí být v každém voze zajištěné. Pokud je naplánována jízda autem, nemělo by dítě nikdy opouštět domov bez dětské sedačky. Již při jejím nákupu je třeba dbát na to, aby byla lehce přenosná z jednoho auta do druhého a aby byla jednoduchá její instalace.

7. Musejí být děti ve voze taxislužby nebo v pronajatém voze také zabezpečeny záchytným systémem?
V zapůjčeném ano. Pro vozy taxi platí vyjímka a stačí, aby dítě bylo připoutáno klasickým pásem. Z důvodu bezpečnosti dítěte však důrazně doporučujeme používat autosedačku i v taxíku a na dispečninku si ji vyžádat. Doporučení: přineste si vlastní dětskou sedačku.

8. Musejí být děti zajištěny v obytném automobilu?
Ano, pokud zde existují pásy.

9. Na kterém místě zajistím své dítě až do přibližně 13 kg (kolem 1 ½ roku)?
Na vnějších zadních místech k sezení s dětskými záchytnými systémy s 3bodovým pásem, pokud se jedná o jedno dítě, pak na straně okraje silnice. Při správně vypnutém airbagu spolujezdce (zeptat se u zastoupení značky) se může dětská skořepinová sedačka obrácená vzad instalovat na sedadle spolujezdce.

10. Na kterém místě zajistím své dítě mezi 9 a 25 kg (9 měsíců až přibližně 7 let)?
Na vnějších zadních místech k sezení s dětskými záchytnými systémy s 3bodovým pásem. Pokud se jedná o jedno dítě, pak na straně okraje silnice. Když vezeme více než dvě děti, může se jedno dítě se záchytným systémem a bederním bezpečnostním pásem přepravovat vzadu uprostřed. Pozor! Pro tuto váhovou kategorii je k upevnění dětské sedačky s bederním pásem povoleno pouze několik dětských záchytných systémů.

11. Na kterém místě zajistím své dítě od 15 kg (od asi 4 let)?
Na vnějších zadních místech k sezení s dětskými záchytnými systémy s 3bodovým pásem. Pokud jde o jedno dítě, pak na straně okraje silnice. U dětské sedačky namontované ve směru jízdy na sedadle spolujezdce a u airbagu spolujezdce se musí dbát na to, aby bylo sedadlo spolujezdce pokud možno posunuto hodně dozadu a aby se opěradlo nacházelo ve vzpřímené poloze. Dále se musejí brát v úvahu údaje výrobce k vozidlu a dětské sedačce.

12. Na kterém místě zajistím děti s nespecifikovanou tělesnou hmotností a věkem?
Pokud potřebujeme k zajištění dětských sedaček tři místa s 3bodovým pásem, vozidlo však má vzadu uprostřed pouze jeden bederní pás (2bodový pás), můžeme umístit třetí dítě též na sedadlo spolujezdce (dbejte na předpisy pro airbag). Dospělá osoba se zajistí vzadu bederním pásem.

13. Co můžu udělat, když mé dítě v autě usne a přitom vypadne z ramenního pásu?
Důležité je, aby i v poloze ve spánku vedení pásu dítě neohrožovalo. Polohovací sedačky s nastavitelnou opěrkou zad/hlavy poskytují dítěti ve spánku dobrou stabilitu. Speciální polštářky mohou dobře podpírat hlavu zejména spícím dětem.

Máte další otázky?

Pište na redakce@babyweb.cz

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist