babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Učení a zábava > Cestování > Desatero pro bezpečí dítěte na dovolené
Desatero pro bezpečí dítěte na dovolené
Jedete na dovolenou a chcete se ujistit, zda jste udělali vše pro to, aby vaše dovolená byla pro dítě co nejbezpečnější? Není toho moc, ale právě to málo vám může hodně pomoci
- Nenechávejte dítě nikdy bez dozoru. V neznámém prostředí se vám může velice rychle ztratit, zranit či být odvedeno jinou osobou.
- Cestujete-li do exotických zemí, nechte dítě očkovat. Informujte se u svého lékaře o očkování několik měsíců před cestou.
- Věnujte pozornost přípravě jídla. Vodu z kohoutku vždy převařte. Není-li na první pohled v pořádku (kalná, zapáchá), používejte pouze vodu balenou.
- Dávejte dítěti jen takové potraviny, které máte vyzkoušené, a víte, že na ně dítě není alergické.
- Budete-li nechávat dítě v pokoji samotné – například večer, když půjde spát – vždy mějte u sebe dětskou chůvičku. Ujistěte se, že jste v dosahu jejího signálu a že máte dostatečně silné baterie. Některé hotelové komplexy nabízejí školené pracovnice na hlídání dětí, pozeptejte se a případně jich využijte.
- Cestujete-li autem, vozte dítě zásadně jen v dětské sedačce. Cestujete-li letadlem, mělo by dítě být při vzlétání a přistávání (a případných turbulencích) také připásáno k sedačce. Možnost dítě připoutat či umístit na sedadlo dětskou sedačku, by měla být i v autobuse, vybírejte tedy takový, kde to bude možné.
- Maximální pozornost věnujte pobytu u vody. Dítě může lehce sklouznout do bazénu či být „staženo“ mořskou vlnou.
- Nevystavujte dítě příliš velkému teplu. Přímé sluneční záření po delší dobu není pro dětskou pokožku vůbec zdravé. Braňte přehřátí. Dítě by mělo být vždy namazané ochranným opalovacím krémem a mít ochráněnou hlavu (čepičkou), a oči (sluneční brýle). Hlídejte jeho pitný režim. Dehydratace, spálení sluníčkem a úpal jsou nejčastější problémy dětí u moře.
- Mějte s sebou potřebné léky a sadu první pomoci. Že ji nebudete potřebovat? To bohužel nikdy nevíte. Někdy je vzdálenost, kterou musíte ujet k nejbližšímu lékaři, až příliš dlouhá. A pár „nepotřebných“ obvazů a léků vám může zachránit život. Informujte se po příjezdu o nejbližší ambulanci, přítomnosti lékaře a nejbližší nemocnici.
- Máte-li malého neposedu, dejte mu identifikační lístek s jeho jménem, adresou, vaším jménem a telefonním číslem (do kapsy u kalhot, náramek na ruku, řetízek na krk). Vyhnete se tak situaci, kdy se v přeplněné letištní hale vaše ratolest ztratí a nebude k nalezení.
Populární (zejména za mořem) jsou dětské náramky. Ty se v poslední době už nepoužívají jen pro nemocné děti (epileptiky, autisty či astmatiky) ale také k identifikaci dětí při cestování. Trpí-li vaše dítě nějakou vážnou chorobou, může mu takový náramek i zachránit život.
18.2.2009 1:37 | autor: Michaela Mazancová