Dendroterapie: užitek pro děti i dospěláky

Objetí je taková jednoduchá, nenáročná činnost, která je člověku přístupná zdarma. Určitě své děti objímáte, stejně jako své partnery. Ale co takhle zkusit tak trochu jiné objímání? Zkuste to se stromy a dendroterapií, neprohloupíte!

dendroterapie-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Dendroterapie - léčba stromy

Aktuální situace okolo Covidu-19 komplikuje soužití, práci i běžné každodenní činnosti. Ochrana zdraví je nyní stěžejní. A vaše zdraví (a zdraví dětí a partnerů) může podpořit dendroterapie – tedy objímání stromů. On jen pobyt v přírodě potažmo v lese je úžasný, příjemný a zdraví značně prospěšný. S dendroterapií ten pobyt mezi stromy povznesete na vyšší level.

Zelení lékaři?

Dendroterapie je de facto léčba stromy, kontaktem s nimi, dotykem. Říká se, že stromy jsou zelení lékaři a v dnešní době to platí dvojnásob. Tak proč to nezkusit a nezačít v lese objímat stromy? V severských zemích dnes dokonce lesníci vyzývají lidi k pravidelnému objímání stromů. Podle nich má tato aktivita nebývalé účinky na lidskou psychiku a zdraví. Stejně tak to tvrdí i četné vědecké studie. Díky dendroterapii pocítíte větší klid, mír na duši, vlnu energie, pohodu a relaxaci zároveň. Energie stromů je vám k dispozici. Stromy prostě dokáží léčit – celkově vás naladí pozitivně a některé druhy stromů dokonce cílí i na určité choroby.

Jak na to?

Vyberte si strom, ideálně zajděte hlouběji do lesa a nevyužívejte hned ten, který stojí u lesní cesty či pěšiny. Strom by měl být vizuálně zdravý, neměl by na sobě mít praskliny ani boule. Nemusí být nijak velký ani vzrostlý. Pokud chcete, můžete v duchu strom oslovit a požádat ho o předání energie a zdraví. Jsou to živé organismy a určitým způsobem na vás reagují. Pak můžete ke stromu přistoupit a obejmout jej oběma rukama.

Pokud nemůžete z nějakého zdravotního důvodu strom obejmout nebo je ten, který jste si vybrali, obrostlý, zkuste alespoň na jeho kůru přiložit celé dlaně, případně se o něj opřít zády. Další možností je ke stromu si zády sednout a opřít se o něj vsedě. Každý tento způsob je dobrý, i když obejmutí je ideální. Zavřete oči a chvíli relaxujte. Po skončení objímání můžete stromu v duchu poděkovat za energii a pomoc.

S otevřenou myslí a upřímně

Když budete k objímání stromů a kontaktu s nimi přistupovat bez předsudků a s otevřenou myslí (děti to umí spontánně a dětsky nevinně, často si s předměty, stromy či rostlinkami povídají, tak to zkuste také), pocítíte vibrace a energii stromu v rukách, nohách, hrudi a pak i v hlavě. Energie vámi začne proudit, nabije vás pozitivitou, proti nemocem, elánem i na výzvy dalších dnů. A nemusí to být ani příliš dlouhé, úplně stačí pár (pět) minut.

A můžete se k objímání vracet – 1 až 2x týdně, 1x za 14 dnů, prostě jak kdo může. Pobyt v přírodě by si měl ale každý z vás dopřát pravidelně, ideálně 1x týdně a nějaký strom přitom obejmout. Studie doporučují, aby si každý z rodiny vybral “svůj strom“. Tak bude dávka zdravé energie efektivní. Můžete z této aktivity s dětmi udělat lesní hru – pomoci jim najít jejich strom, naučit je správně se stromu dotýkat a objímat jej, promlouvat k němu. A může to být zábavná a příjemná hra s přírodním bonusem.

Oprostit se od starostí

Pro vás dospěláky je to možnost stát se opět na chvíli dětmi, být bezprostřední a hraví. Je to alternativa, jak odhodit starosti a nechat je ke zpracování stromům a přírodě. Pobyt v lese má nebývalé účinky na každého. Již dvacet minut v přírodě má parádní efekt.

Účinky některých druhů stromů

Vědecké studie prokázaly, že určitý druh stromu má specifický léčebný a zdravotní efekt na člověka.

  • Smrk – harmonizuje, pročišťuje organismus, pomáhá proti únavě.
  • Borovice – dodává životní energii, pozitivitu, vrací duševní rovnováhu, odbourává smutky, přičemž silice borovice mají antiseptické účinky, a tak borovice pomáhá při nachlazení a rýmě.
  • Jedle – navrací tělu energii, pomáhá proti stresu, zklidňuje a zároveň posiluje organismus, její silice pomáhají při onemocnění plic a dýchacích cest.
  • Modřín – dodává energii, dobrou náladu, radost, má omlazující efekt na tělo i psychiku.
  • Bříza – je strom harmonizační, zklidňující, pomáhá proti vyčerpanosti a nedostatku pozitivní a mladistvé energie.
  • Kaštan – jírovec zmírňuje napětí, strach a uklidňuje, dodává sebevědomí a nošení kaštanu v kapsách je efektivní proti revmatu.
  • Jasan – je posilující strom, dodává elán, energii, odbourá obavy a strach i smutek (jasan = jasná mysl).
  • Buk – podporuje soustředěnost, pomáhá tedy žákům a studentům při učení a zkouškách, posiluje tvořivost a empatii.
  • Dub – dodává zdraví a sílu, podporuje správné myšlení a rozhodování, pomůže při vyčerpání organismu či psychickém vypětí.
  • Javor – je stromem k léčbě duše, protože tiší emoce, pomáhá při úzkosti, nervozitě i nespavosti, celkově zklidňuje.
  • Lípa – strom míru, klidu, pozitivity, laskavosti a lásky i sounáležitosti. Stimuluje srdeční činnost, ulevuje a podpůrně pomáhá při kardiovaskulárních obtížích.
  • Vrba – je stromem k vyladění psychiky, léčí ji, posiluje, zklidňuje a oprošťuje od starostí. Stará lidová moudrost říká: „Předej své starosti vrbě a uleví se ti“.

Zdroj foto: Shutterstock.com

3.9.2020 6:00 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist