babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Výživa, pohyb > Cvičení v těhotenství > Cvičení pro těhotné
Cvičení pro těhotné
Asi nikdo z nás nepochybuje, že pohyb je během těhotenství prospěšný. Jak ale cvičit a na co se zaměřit? Zeptali jsme se lektorky zaměřené na cvičení pro těhotné.
„Těhotenské cvičení se svým zaměřením od běžných fyzických aktivit liší tím, že se maminka nezaměřuje jen sama na sebe, ale i na své miminko. Maminky se mnohem víc soustředí na sladění tělesné a duševní stránky svého těla. Tahle psychofyzická neoddělitelnost maminkám velmi pomáhá při cvičení samotném,“ vysvětluje Vlaďka Parýzková, lektorka cvičení pro těhotné.
Cvičení má vliv na fyzický i na psychický stav ženy. Cvičení odvádí pozornost od úzkostného sebepozorování a nácvikem relaxace lze navodit a zlepšit celkové uvolnění a schopnost odpočívat.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Co je cílem hodin cvičení pro těhotné?
Každé cvičení má svůj cíl. Cvičení zaměřené na těhotné maminky jich má hned několik.
1. Posílit břišní svaly
Zvětšující se obsah dutiny břišní v těhotenství bývá příčinou oslabení břišních svalů. Vzniká nebezpečí rozestupu břišních svalů a návyky vadného držení těla s následnými bolestmi v kříži.
2. Posílit prsní svaly
Během těhotenství se prsní žlázy zvětšují a prsní svalstvo je oslabováno a vytahováno. Po porodu s nástupem laktace je to ještě výraznější. Proto se již v těhotenství posiluje svalstvo prsní a zabraňuje tak těmto kosmetickým vadám.
3. Posílit svaly dna pánevního a naučit tyto svaly uvolňovat
K poškození těchto svalů dochází při porodu. Při episiotomii dojde k protětí svalových vláken a jejich síla se zhorší o 50 %. Proto je důležité dosáhnout zpevnění svalů pánevního dna již v těhotenství. Důležitější je naučit se tyto svaly uvolňovat, a to hlavně v první době porodní, protože se porodní cesty pak rychleji otvírají.
4. Naučit se správnému držení těla
Páteř je udržována ve fyziologickém postavení společnou silou břišních a zádových svalů. Zvětšující se obsah dutiny břišní v těhotenství vyrovnává žena zvětšeným prohnutím bederní páteře. To má za následek neustálé přetěžování zádového svalstva v bederní oblasti a vznik častých bolestí v kříži.
5. Zabránit vzniku plochých nohou
V těhotenství prosakují vazy a svaly dolních končetin. Zvětšující se váha těla způsobuje jejich velké zatížení. Svaly a vazy se unavují, uvolňují a protahují. Klenba nožní klesá. Následkem jsou bolesti nohou při chůzi.
Čtěte dále:
- Těhotenství týden po týdnu
- Zvládnu cvičit gravidjógu?
- Hormonální jógová terapie: cesta k lepšímu zdraví
6. Zabránit vzniku křečových žil
Zvětšující se děloha tlačí na žilní výstup z dolních končetin, krev v žilách tedy stagnuje.
7. Udržet a zvýšit kapacitu plic
Zvětšující se obsah dutiny břišní vytlačuje bránici vzhůru a stlačuje hrudní. Vitální kapacita plic se zmenšuje. Na hodině se proto cvičí dechová cvičení , která zlepšují vitální kapacitu plic, udržují pružnost hrudníku a podporují dostatečné okysličení krve procházející plícemi. Je tak zajištěn dostatečný přívod kyslíku do tkání matky i plodu.
8. Podpořit peristaltiku střevní – zabránit vzniku zácpy
Zvětšující se obsah dutiny břišní a časté oslabení břišních svalů způsobuje zpomalení střevní pasáže a zácpu. Cvičením se urychlí střevní peristaltika a zabrání se tím vzniku zácpy.
Cvičte v pohodlí domova za pomoci profesionálních videí.
Většina hodin cvičení pro těhotné není bohužel rozdělena podle trimestrů maminek. Pokud máte možnost navštěvovat cvičení pro těhotné rozdělené podle trimestrů, určitě neváhejte. Vyberte si cvičitelku (či cvičitele), se kterou se budete cítit příjemně, a sdělte jí, v jakém jste právě měsíci.
Máte-li nějaké zdravotní komplikace, cvičitelka o nich musí vědět! Dobrá lektorka bude mezi těhotnými chodit, opravovat a přizpůsobovat cvičení jednotlivě.