babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Život v rodině > Rozvod > Co všechno víme o výživném?
Co všechno víme o výživném?
Rozcházíme se se životním partnerem a před námi stojí zásadní otázka: O jakou částku výživného si mohu říci? A na co mám nárok podle zákona?
Co je výživné:
Je to finanční částka, kterou povinná osoba zajišťuje výživu oprávněné osoby, a to buď zcela nebo částečně, případně uspokojuje její další životní potřeby.
Do výživného nepatří dárky, kapesné a jiná příležitostná plnění.
Výše výživného:
Výši výživného určuje soud, a to dle odůvodněných potřeb oprávněného (žadatele) a z ověřené schopnosti, možnosti a majetkových poměrů povinného (plátce).
Na straně plátce soud zkoumá, zda se záměrně nevzdal výhodného zaměstnání (výdělečné činnosti) nebo majetkového prospěchu, případně zda plátce nepodstoupil nepřiměřená majetková rizika (výpověď bez důvodu a nahlášení na úřad práce apod.).
Platba výživného:
Výživné se platí pravidelně v měsíčních splátkách. Lze ho u soudu požadovat zpětně za dobu tří let od zahájení řízení pouze na nezletilé dítě, v ostatních případech lze výživné požadovat jen ode dne podání žaloby.
Pokud se zásadním způsobem změní výdělková či osobní situace plátce, je možno se obrátit na soud a požádat o úpravu částky výživného (např. výpověď ze strany zaměstnavatele a následná evidence na úřadu práce, dlouhodobá pracovní neschopnost anebo naopak zlepšení životní úrovně a zvýšení příjmů plátce).
Pravidla neexistují!
V současnosti žádné tabulky pro výpočet výživného a postupy pro tento výpočet nebo omezení dobou, po kterou není možno výživné upravovat, NEEXISTUJÍ! To, co probíhá v tisku, jsou jen návrhy, kterými by se měli naši zákonodárci zabývat.
Když neplatí
Pokud plátce neplní vyživovací povinnost, může se žadatel obrátit na soud s návrhem na výkon rozhodnutí nebo na určení soudního exekutora. Pokud má plátce zaměstnání, výdělečnou činnost nebo pobírá důchod, je možné navrhnout výkon rozhodnutí srážkami z těchto příjmů.
Pokud plátce takové příjmy nemá, je možné výživné vymáhat exekučními prostředky, jako je prodej majetku ve vlastnictví apod., a to v souladu se zákonem.
Platné právní předpisy: Zákon č.94/1963 Sb. o rodině, v pozdějších úpravách, Zákon č.97/1963 Sb., o mezinárodním právu soukromém a procesním