Co potřebujete pro miminko? Poradí vám maminky

Kočárky, vaničky, dupačky, dudlíčky, chrastítka…, valí se to na mě ze všech stran. Musím poctivě přiznat, že jsem jako nastávající maminka pořádně zblbla. Zatímco se můj dříve racionálně uvažující mozek snaží v zaměstnání vyprodukovat alespoň nějakou práci, moje myšlenky se toulají v království dětských potřeb.

Netrápí mě ani tak to, že ještě nevím, jestli výbavičku ladit do modré nebo růžové barvy, ale vůbec nevím, co mám koupit. Na různých serverech pro rodiče a v knihách o miminku jsou seznamy věcí, které je pro miminko a novopečenou maminku třeba mít. Jenže je to všechno opravdu potřeba?
Než abych si lámala hlavu sama, pozvala jsem kamarádky na kafe a pořádně je vyzpovídala. Moudrá z toho ale pořád nejsem. No posuďte sami:

Kočárek – jasně že ho potřebuji, ale jaký? 

Olina (dcera Zuzana, 4 roky): Já jsem měla s nafukovacími koly a čtyřkolku, Za trojkolku bych neměnila, hlavně kvůli velkému koši, kam se vešlo opravdu všechno. Ale nafukovací kola už nechci, často se nám stávalo, že jsme píchli, pumpička se rozbila a podobně. Na opravu jsme pak dlouho čekali. Kup si rovnou kombinaci, miminko z korbičky hrozně rychle vyroste.
Jana (syn Dominik, 6 měsíců): Mám trojkolku a nemůžu si jí vynachválit. Je lehká a výborně zatáčí. Zase je pravda, že do terénu s ní nemůžu. Ale na stabilitu si nemůžu stěžovat. Taky se přikláním ke kombinaci, určitě ušetříš.
Pavla (dcera Sára 6 měsíců a syn Matěj 3 roky): Já jednoznačně sportovní s nafukovacími koly. Kola z gumy se ale hned odřou. Pravda také je, že proti tříkolce hůř zatáčí, ale prošla jsem s ním i polem, bylo to těžké, ale šlo to. Také mysli na to, aby byl kočárek lehký, což je u sportovních dost problém. Jsou stabilní, ale většinou těžší než kočárky do města. Řešením může být městský kočárek s korbičkou a pak sporťák s většími koly, případně golfky, až bude větší.

Závěr: Hlavně musím zvážit, kam budu jezdit, v mém případě hodně do terénu, už kvůli psovi. Ale dělají i tříkolky do terénu?

Autosedačka – určitě bude potřeba, ale nová, nebo používaná?

Olina: Tu první bych koupila novou. Na nové miminko nová sedačka. Přeci jen v ní stráví dost času a má tam záruku. Pak ji prodáš dál.
Jana: Já bych naopak tu první koupila použitou, protože to dítě ji má strašně krátce. A s malým miminkem tolik necestuješ jako s větším dítětem. Takže první použitou, pak investuj do nové a hlavně dobré značky.
Pavla: Pro Matěje jsme měli novou, Sárka má chudák skoro všechno po něm, ale to už je úděl mladších dětí. Osobně si myslím, že nezáleží ani tak na tom jestli je nová nebo použitá, ale spíš na značce. Podívej se na testy sedaček a investuj opravdu do kvality. Co se týče bezpečnosti, není žádná částka moc velká.

Závěr: Honem na internet a hledat testy autosedaček. Třeba mi nějakou kvalitní přibalí i ke kočárku, když budu kupovat trojkombinaci?

Kojicí polštář – nutnost, nebo luxus?

Olina: Určitě si ho kup už v těhotenství, při spaní si s ním krásně podepřeš nohy a břicho.
Jana: Je dobrý tak první tři měsíce, pak ho můžeš zahodit, raději si ho vypůjči nebo si vezmi jen normální polštář, taky stačí.
Pavla: U prvního dítěte jsem ho neměla, a přežila jsem to. Teď ho mám a jsem ráda, je to každopádně pohodlnější. Jestli je to nutnost? Tak jako plenky ne, ale je to příjemné.

Závěr: Kojicí polštář stojí kolem 700 korun. To bych pro svoje a mimčovo pohodlí obětovat mohla.

Odsávačka mléka – proboha je ten přístroj nutný? Doufám že ne.

Olina: Já ji vůbec nepotřebovala, mléka jsem měla málo, určitě ji nekupuj předem.
Jana: Já bych se bez ní vůbec neobešla. Musela jsem odstříkávat ve dne v noci. Udělala jsem ale tu blbost, že jsem si koupila ruční a dnes bych dala nevím co za elektrickou. Ruka už mě opravdu někdy dost bolí…
Pavla: Já ji mám, ale souhlasím, že není vždycky potřeba, záleží na mamině. S prvním dítětem jsem měla mléka spíš málo a teď ho mám dost, takže ještě v šestinedělí jsem pro ni poslala manžela. Určitě ji ale nekupuj předem, v některých porodnicích ti dají různé typy na vyzkoušení a můžeš si vybrat, která ti víc vyhovuje.

Závěr: Počkám po porodu, třeba ji vůbec nebudu potřebovat.

Přebalovací pult – je nutný pult, nebo stačí podložka?

Olina: Pult určitě není nutný, v malých bytech zabírá zbytečně místo. Stačí podložka, kterou položíš na postel nebo komodu. Komoda je dobrá, protože máš všechno při ruce. Jednou rukou držíš dítě a druhou se hrabeš v šuplíku. Je to vlastně víceúčelový přebalovací pult.
Jana: Pult nepotřebuješ, to je pravda. Já mám podložku, která jde postavit a zajistit proti pohybu na postýlku. Žádné místo navíc a mám všechno při ruce. Podložka je dobrá, protože je omyvatelná a neprosákne. Ale pozor, malému je šest měsíců a už se do ní skoro nevejde, takže buď větší anebo se pak smiř s přebalováním na dece.
Pavla: První dítě jsem přebalovala, kde se dalo, třeba i na dece na zemi, na jídelním stole, všude. Pak jsme se přestěhovali do domečku a maminkování se Sárou si užívám mnohem víc. Zařídili jsme jí dětský pokojíček a tam má i přebalovací pult. Je dobrý, hned pod ním je koš na pleny a nemusím s nimi nikam chodit po bytě. Když je místo, tak bych pult koupila, není tak drahý.

Závěr: Přebalovací podložka stačí, na pult není místo, ale miminko už má koupenou vlastní komodu.

Monitor dechu – pomůže nebo znervózní?

Olina: Byla jsem klidnější, když na něm Zuzanka spala. Pravda je, že mě někdy zbytečně vylekal, když jsem ji třeba zvedla a zapomněla ho vypnout. Rozhodně bych koupila nový, ať ho máš v záruce.
Jana: Já ho nemám a nelituji, podle mě tě víc znervózní, než uklidní. V porodnici ho měli a já ho pokaždé zapomněla vypnout, takže začal řvát. Byla jsem na něj úplně alergická. Stejně se ty první měsíce od miminka ani nehneš.
Pavla: Používala jsem ho u obou dětí. Byla jsem s ním klidnější. Ale po třech měsících, kdy pominulo největší riziko, jsem ho vyndala. Myslím, že můžeš koupit nějaký starší, není nutné mít nový.

Závěr: Podívám se v bazaru, kolik stojí.

Vanička, nebo kyblík?

Olina: Kyblíky jsou módou posledních let, jednoznačně vanička.
Jana: Nechala jsem se zblbnout a koupila kyblík. Koupali jsme v něm asi pětkrát a běželi koupit vaničku. Takže pokud nechceš obojí, kup vaničku.
Pavla:Vanička je určitě lepší, i když v kyblíku se prý děti ze začátku cítí bezpečněji. Pokud se rozhodneš pro vaničku, kup dostatečně velkou, abys ji po pár měsících nemusela kupovat znovu. Děti strašně rychle rostou. Při prvním dítěti se vyplatí i podložka na koupání, když ještě nevíš jak miminko držet.

Závěr: Vanička a dost velká.

Tak takhle dopadl můj průzkum. Že je dost nejednoznačný? Tak to bývá. Každá jsme jiná a každé dítě samozřejmě taky. Asi si na to všechno budu muset přijít sama.

8.4.2012 6:33 | autor: Kateřina Repsová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist