babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Očkování > Co (ne)víte o pneumokoku?
Co (ne)víte o pneumokoku?
Když se řekne pneumokok, většina z nás si vybaví pneumokokovou meningitidu, tedy zákeřné onemocnění, které může velmi rychle udeřit a skončit i smrtí.
Co jsou pneumokoky?
Jedná se o bakterie, které jsou vlastně všude kolem nás. Běžně se vyskytují v nosohltanu, tedy na sliznicích horních cest dýchacích, aniž člověku způsobují nějaké obtíže. Je známo přes 90 typů pneumokokových bakterií.
Jak se přenášejí?
Kapénkovou infekcí, například kýchnutím, kontaktem rukou a ústy. Nejsnadněji se přenášejí v dětském kolektivu. Do krve pronikají při oslabení sliznice při virové infekci nebo opakovaných infekcích, případně při nedostatečné imunitě.
Koho ohrožují nejvíc?
Malé děti. Nejohroženější jsou miminka a děti do pěti let, zvláště proto, že nemají dostatečně vyvinutou imunitu. Další ohroženou skupinou jdou lidé nad 60 let.
Ponechat očkování na rozhodnutí rodičů
Co mohou způsobovat?
Jsou nejčastějším původcem infekcí dýchacích cest. Ale mohou – zejména u dětí – vyvolat i velmi nebezpečné onemocnění, jako je zánět mozkových blan (meningitida), otrava krve, zápal plic, či opakované záněty středního ucha. Při napadení organismu pneumokokem jsou jedinou obranou antibiotika. Bohužel některé typy pneumokoků na ně nereagují a léčba je delší.
Čtěte dále:
- 10 tipů, jak zvládnout očkování bez slz
- Nejčastější mýty o očkování
- Meningokoková meningitida: agresivní zabiják
Jaké jsou příznaky pneumokokových infekcí?
Příliš se neliší od chřipkových, ale vyznačují se vysokými horečkami po několik dnů a celkovou schváceností.
Jak se lze bránit?
Proti většině kmenů pneumokoků se zdravé, normálně imunitně vybavené dítě dokáže úspěšně bránit. Problém může nastat v případě invazivních kmenů, především u kojenců a batolat a u dětí se závažnou poruchou obranyschopnosti, ať už vrozenou nebo získanou (stav po vyjmutí sleziny). ,
Proti těmto kmenům pneumokoků se lze chránit očkováním, které se v mnoha zemích stalo součástí očkovacího kalendáře (u nás by k tomu mělo dojít od příštího roku). Vakcínou Prevenar lze očkovat děti od dvou měsíců do pěti let.
Vakcína Pneumo 23 je určena především pro děti s těžkou poruchou obranyschopnosti, které je třeba chránit proti více kmenům pneumokoků. Je určena pro děti od dvou let a dospělé. Rodiče by měli vědět, že očkování chrání jen proti specifickým kmenům a tak i očkované dítě může onemocnět pneumokokovou infekcí, se kterou si ale v naprosté většině umí poradit.
Následky pneumokokové infekce
Ročně na následky těžké pneumokokové infekce zemře v ČR necelá desítka dětí. U více než poloviny dětí, které se z meningitidy vyléčí, se může objevit trvalé poškození zdraví, například ztráta sluchu či epileptické záchvaty.