babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Co je to stres?
Co je to stres?
Co rozumíme slovem stres? Jednoduše řečeno – reakci našeho organismu na nadměrnou zátěž. U zvířat se stresová odpověď objevuje převážně v situacích, kdy jde o život. V lidských reakcích má však sociální a psychologická situace podobný význam a stresová odpověď se promítá do mezilidských vztahů.
Určitou míru stresu potřebujeme jako podnět k překonávání překážek. Škodlivé však je, pokud překročíme naši individuální hranici a silný stres prožíváme často. Pak přestáváme zvládat, cítíme se přetížení a ztrácíme jistotu a nadhled.
Stres
Jako stres označujeme vše, co na nás „tlačí“ a co je nepříjemné. Ve stresu, pod tlakem stresorů (zátěže zvenčí) může tělo i duše zažívat stresovou reakci (projevuje se v psychice – úzkosti, strachy, podrážděnost, zlost – i v těle – zrychlený tep, křeče v břiše, zvýšený tlak, bolesti hlavy atd.) a časem se vyvinou chronické potíže a příznaky funkční se změní v onemocnění.
Důležité je, že naše porozumění situaci ovlivní, zda ji budeme považovat za stresor či ne. Proto, pokud chceme změnit prožívání stresu, musíme změnit sebe sama. Ve vztazích jsou důležité naše postoje k druhým, k jejich chování, naše očekávání a hodnocení. Také my svým chováním můžeme u druhých vyvolávat reakce, jež tvoří situace prožívané jako stres.
Mohli bychom jmenovat tisíce důvodů, které v nás spouštějí stresové reakce. Důležité je, jak dlouho stresory působí, protože při dlouhodobém vlivu se problémy z psychiky přesouvají do funkcí a poruch tělesných a pak i onemocnění orgánů. A to už mohou vznikat vážné poruchy, které se odstraňují hůře a déle.
Stres versus početí
A jak se počne nový člověk? Ve vztahu s nejbližší osobou zasazeném do kontextu řady dalších vztahů a situací. Ale všude na nás může číhat nadměrná zátěž, která ovlivní tak krásný proces tvoření jako je příchod nové lidské bytůstky na svět. Je vědecky potvrzeno, že pokud je přehnané uvolňování stresových hormonů v těle, nefungují dobře hormony lásky potřebné pro oplození, funkci pohlavních orgánů, putování pohlavních buněk…Jak bylo řečeno, prožívání stresu je individuální a zatímco někdo jednu situaci uvítá, jiného zničí.
Proto už péčí o í s fyzické a psychické zdraví našich dětí můžeme ovlivnit jejich budoucí schopnost stát se rodiči. Na druhou stranu může pro někoho právě idea stát se rodičem být tak stresovou situací, že k tomu nemůže dojít. On to však samozřejmě neví, protože se to odehrává v nevědomé části psychiky.
Sebepoznání
Dobrou cestou pro řešení problémů s početím je proto práce na sebepoznání a osvobození se od vnitřních strachů a bloků, které nám umožní lépe zvládat naše specificky individuální stresové reakce. Jako prevence je tedy důležitá duševní i tělesná hygiena (relaxace, sport, zdravá strava, zdravé a hezké prostředí kolem nás). A kde zmizí strach, úzkost (stažení), uvolní se cesty lásce a v lásce přicházejí snadno šťastné děti na svět.