babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Výživa > První příkrmy > Co dělat, když dítě nechce jíst?
Co dělat, když dítě nechce jíst?
Každé zdravé dítě se rodí s chutí k jídlu „na míru“. Tedy s takovou chutí, s níž přibírá tempem, které je právě pro něho optimální. Nejde jen o to, aby dítě jedlo, ale musíme mu umožnit, aby se projevila jeho přirozená chuť k jídlu.
Když nechce jíst
Když dítě nechce jíst, může to mít řadu důvodů. Nejčastěji je nechuť k jídlu způsobena tím, že dítě prostě nemá hlad. Možná bylo poslední jídlo příliš syté, nebo dítě jedlo sladkosti či pilo před jídlem sladký nápoj či mléko. I když je žaludek naplněn jen tekutinou, hlad je potlačen. Je také možné, že odmítané jídlo obsahuje určitou potravinu či koření, které dítěti nechutná. Již jeho vůně může chuť k jídlu zkazit.
Jednoduché „fígle“
Je důležité dodržovat dobu podávání jednotlivých pokrmů a snažit se odhadnout, jak velkou porci dítě asi sní, neboť velké porce mohou v dětských očích vypadat „nepřemožitelně“. Nezapomínejte také, že děti jedí očima. Jestliže podávaný pokrm je na pohled lákavý a přitažlivý, nemusíte mít obavy, že zůstane nedotčen.
Děti nenuťte
Citlivé děti mohou odmítnutím jídla reagovat na stresové situace. V žádném případě dítě do jídla nenuťte. Trvá-li fáze, kdy dítě nechce jíst, delší dobu, obraťte se na svého dětského lékaře.
Pestrá strava
V dnešní uspěchané době je strava mnohých dětí jednostranná. Nevýrazný a málo pestrý jídelníček je z velké části vyplněný smaženými pokrmy, uzeninami, bílým pečivem a sladkostmi. Přitom hlavní zásada jídelníčku dětí i dospělých je pestrá strava. Ačkoliv toto doporučení zní trochu otřepaně, je zcela základní. Jen rozmanitý jídelníček může zajistit výživové potřeby strávníků v plné šíři. Vyvarujeme se tím také vyššího příjmu případných cizorodých látek,který je nebezpečným rizikem jednostranné výživy.
Děti trpí důsledky nesprávné výživy mnohem více a daleko častěji než dospělí, protože mají relativně vyšší příjem živin nutných pro růst a vývoj. Na utváření stravovacích návyků se negativně spolupodílí i všudypřítomná reklama, která se snaží rodiče přesvědčit, že právě hodně, tučné a přeslazené výrobky jsou nezbytné pro výživu dětí.
Většina populace bohužel podceňuje zdravotní rizika vyplývající z konzumace takových produktů.