babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Císařský řez > Po císařském řezu se vracíme do normálu v přiměřeném tempu
Po císařském řezu se vracíme do normálu v přiměřeném tempu
Císařský řez je velice náročná břišní operace. Ale nedostává při ní zabrat jen tělo ženy. Často je po císaři pošramocená i psychika. Buďte na sebe hodná a přečtěte si, co pomohlo ženám v podobné situaci.
Bolest snáší každý jinak
Vnímání její intenzity pooperační bolesti i trvání je individuální záležitostí. U někoho jde o hodiny, u jiného o dny, není třeba propadat panice a myslet si, že něco není v pořádku.
U silné bolesti pomohou léky, u mírné úlevné protažení
Na druhou stranu ale není nutné trpět, když vnímáme bolest jako intenzivní, a nepožádat lékaře o tišící prostředek.
Od mírnější bolesti se pokusíme ulevit si samy. Nijak nepomáhá stočit se do klubíčka, lepší je se protáhnout. Posadíme se na posteli pohodlně opřené o polštář, skrčíme a přitáhneme jednu nohu, pak druhou, nikdy ne obě současně, a pak je zase jednu po druhé protahujeme. Zopakujeme několikrát, tato pozice by měla trochu ulevit.
Tělo po porodu
Psychika umí bolet víc než tělo
Zvlášť po akutním císaři mohou ženy zažívat velice nepříjemné pocity. Někdy je to smutek, jindy dokonce i zklamání či pocit viny. Porod neproběhl podle přání a plánů ženy. Nedokázala dítě porodit vaginálně, proto ve vlastních očích selhala. Nepomáhá ani vyčerpání po náročné operaci a pomalejší nástup kojení.
Odborní si i maminky, které si podobnou situací prošly, doporučují nic v sobě nedusit a svěřit se – lékaři, laktační poradkyni, partnerovi nebo kamarádce.
Jizva potřebuje nejprve ochranu
Jizva může po operaci bolet nebo být citlivá klidně i dva měsíce. Je to běžné, když si člověk uvědomí, kolik je tam vrstev, které musí srůst, i nervových zakončení.
Také je normální, že zóna kolem ní bývá i několik měsíců necitlivá, než se všechno vrátí do normálu.
Rozhodně je důležité si dávat na toto místo zpočátku opravdu pozor, nenamáhat ho, nezatěžovat. Pomáhá přitisknout si na jizvu obě ruce, nebo malý polštář.
Po vytažení či vstřebání stehů jizvu masírujeme, existují speciální masti, zastánkyně přírodních prostředků ocení vyškvařené nesolené sádlo.
Vyloučené nebývají ani malé infekce na tomto místě, které se projeví zpravidla do 14 dní zrudnutím a bolestivostí. Je potřeba se s nimi obrátit na lékaře.
Nebojte se, budete moci kojit
Kojení po tomto zákroku taky mnohdy nejde ideálně, navíc s ultracitlivým břichem. Dobrou zprávou je, že ani císařský řez není překážkou kojení.
Je dobré podívat se na to, jak správně kojit miminko a najít nejvhodnější pozici, při které se budete i s bolavým břichem cítit pohodlně.
Maminky po císařském řezu často preferují tyto dvě pozice
- První je vleže na zádech s hlavou podepřenou polštářem, miminko přes tělo ženy.
- Pak je tu tzv. poloha ragby, při níž žena sedí a drží dítě pod paží jako ragbyový míč, nožičkama od sebe, s oporou o kyčel.
Péče o miminko
Každá maminka si najde svou polohu, nejdůležitější je, aby miminko netlačilo na jizvu.
Také pozor při zvedánía nošení dítěte, zvlášť v prvních dnech po zákroku, kdy žena se spíš šourá mírně nahrbená. Teprve až se dokáže držet zpříma, může to zkusit s nošením dítěte.
Fyzioterapeuti doporučují v tomto případě nosit dítě v šátku, alespoň po tři první měsíce po narození. Miminko je na nás nalepené, navíc má hlavičku zhruba ve výšce naší brady, takže jeho váha tak nezatěžuje naše břicho či křížovou oblast.
Čtěte dále:
- Císařský řez není překážkou kojení
- Podpora rané vazby po porodu císařským řezem
- Jizva – nositelka bolesti. Pryč s ní!
Utrpení na míse
Poněkud tabu, ale rozhodně ne nedůležitou záležitostí je vyprazdňování po operaci. Zcela běžná bývá zácpa, přitom tlačení jde s rozbolavěným břichem těžko dohromady.
Co pomáhá?
- Trochu pomoct může změna pozice na míse, nohy postavené na nějaké podložce, tělo nakloněné víc dopředu. Tlačíme jemně, s výdechem, nesnažíme se to činit s násilím, vyčkáme, až si tělo řekne.
- Ve většině případů ale se doporučuje dočasně sáhnout po lehčím nenávykovém projímadle nebo glycerinovém čípku.
- Hodně ovlivníte také stravou. V prních dnech je potřeba dodržovat pooperační dietu, ale v dalších lze přidat stravu bohatou na vlákninu, jogurty a ovoce. Maminky si pochvalují Psyllium, rozpustnou vlákninu, která podporuje peristaltiku, pozitivně ovlivňuje průběh trávení a pročištění střev.
Procvičujeme pánevní dno
I když porod neprobíhal přirozenou cestou, je třeba myslet i na zpevňování pánevního dna.
S jednoduchými cviky lze začít tak tři týdny po porodu, pokud je vše v pořádku. Může to být například střídavé vtahování a povolování dané oblasti. Další možností je položit se s pokrčenýma nohama a chodidly opřenými o podložku. Pomalu nadechujeme nosem, vydechujeme ústy, přitom máme položené ruce na břiše a cítíme, jak se nafukuje a vyfukuje jako míč.
Zhruba dva měsíce po operativním zákroku můžeme odstartovat fyzickou aktivitu, jako je jóga, strečink, plavání, chůze. Na kolo nebo na lyže vyrazíme tak po čtvrt nebo půl roce. Tenis, jogging, volejbal a podobné sporty potřebují ještě delší pauzu.
Kdy začít se sexem?
Lékaři doporučují dodržet i po císařském řezu šestinedělí. Minimum jsou tři čtyři týdny počkat kvůli jizvě, aby se nepoškodila. Příhodná je poloha z boku, tedy lžiček (partneři leží na boku, muž za ženou).
„I když je start sexuálního života po císařském řezu pro ženu fyzicky možný poměrně brzy, obvykle ho oddálí psychické zábrany, jako je únava, tělo ne zcela fit a podobně,“ podotýká porodní asistentka Tereza Mikelic.
Doporučuje nepodcenit antikoncepci, zpočátku prezervativ kvůli riziku infekce vlivem snížené obranné funkce vaginální mikroflóry koncem těhotenství. Tato ochrana se doporučuje i během kojení, jinou lze probrat s gynekologem.
Kdy nejdřív znovu otěhotnět?
Dva měsíce po porodu „císařem“ bývá děloha v normálu a jizva usazená. Přesto lékaři doporučují otěhotnět až tak za rok po tomto zákroku.