Chcete sebevědomé a šikovné dítě? Čtěte mu!

Chcete, aby vaše dítě dobře mluvilo, bylo tvořivé a sebevědomé? Můžete to ovlivnit, když budete dětem od nejútlejšího věku číst knížky.

Hlasité předčítání učí dítě jazyku a myšlení, rozvíjí jeho paměť, obrazotvornost a schopnost soustředění, obohacuje ho o vědomosti a vzorce morálního chování, posiluje jeho sebevědomí. Navíc děti, kterým se čítává, budou samy v dospělosti knihy vyhledávat.

Dětem čte knížky jen 16 % rodičů. Škola sice dítě naučí zvládat techniku čtení, ale to neznamená, že si dítě samo vybuduje potřebu číst.

Čtení není pro dítě přirozená věc, a proto je důležité, abychom je k tomu vedli, a to i vlastním příkladem. Můžete školákům stokrát říkat, že se mají odlepit od televize a raději si číst, ale pokud sama knihu otevřete jen při přípravě

bábovky, dítě si právem řekne, že to je přežitek.

Vzory táhnou, a když si večer místo vysedávání u televize čteme, děti to přirozeně také zaujme. „Hodně čteme, náš syn nás napodobuje. Bere si anglický slovník a zalézá si s ním do peřin,“ potvrzuje starou pravdu maminka čtyřletého chlapce.

Proč předčítat?

Společné chvíle při předčítání posilují pozitivní citové vazby. Čas strávený četbou patří jen dítěti, nikoli „provozním záležitostem“. Při „návštěvě“ kouzelné zahrady či temného lesa vzniká pocit sounáležitosti.

Čtení rozšiřuje slovní zásobu. Při četbě pohádky narazíme na méně známá slůvka, která je třeba vysvětlit. Dítě se zároveň učí ptát se na to, čemu nerozumí. Za každou otázku bychom měli dítě pochválit, protože zvídavostí se nejvíc naučí.

Čtení stimuluje fantazii a tvořivost. Kratičká pohádka se díky všetečným otázkám malých zvědavců může protáhnout o čtvrt hodiny, i děj se může posunout úplně jinam.

Když předškolákům předčítáme alespoň 15 – 30 minut denně, posilujeme jejich schopnost soustředit se.

Čtení přináší řadu vědomostí, které by jinak dítě nezískalo, tříbí také dovednosti posluchačské, analytické, rozvíjí myšlení i paměť. U dítěte, kterému se předčítá, je vysoká pravděpodobnost, že bude sebevědomější, bude mít ve škole dobré známky a že knihy bude číst rádo a bez donucení. Malí čtenáři najdou v postavách své kamarády, identifikují se s hlavním hrdinou a spolu s ním překonávají životní překážky.

Pravidelnost

Vytvořte si z každodenní četby rodinný rituál, pomůže to vám i vašemu dítěti. Vy si „odběhnete“ od každodenních starostí, ponoříte se do pohádkového světa fantazie, omládnete při návratu do dětských let s oblíbenou pohádkou.

Budete se těšit na společný čas, kdy se věnujete opravdu jen sobě navzájem. A navíc budete kultivovat hlasité čtení, práci s hlasem i herectví.

Hlavní je, aby vás to oba bavilo. Nebojte se dramatických pauz, legračních zvuků, šklebů, gestikulace, maňásků.

Důležitá je především pravidelnost, stačí dvacet minut denně, pokud možno ve stejný čas.

Pohádka před spaním je lety ověřený recept.

 

10.4.2009 3:22 | autor: Jana Paduánová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist