Chcete rodit doma? Nezapomeňte na pediatra

„Chápu všechny zúčastněné, dokážu se vcítit do žen, které chtějí porodit své dítě v klidu, v domácím prostředí, mezi nejbližšími. Chápu motivy porodních asistentek, které mají potřebu nabídnout péči klientkám a splnit jejich přání. Chápu ale i lékaře, kteří jsou zásadně proti,“ říká praktický lékař pro děti a dorost MUDr. Petr Karger.

„Mám konkrétní zkušenost,“ uvádí lékař. „Maminka mých tří pacientů se rozhodla, že čtvrté dítě přivede na svět doma a požádala mne, abych přijel k porodu. Odmítl jsem a po letech jsme se rozloučili. Já mám pevné a jasné stanovisko, nebudu riskovat život dítěte a matky tím, že budu asistovat u porodu doma.“

Nepředvídatelné riziko

„Nikdo na světě, zdůrazňuji nikdo a nikdy neví, k jaké komplikaci v průběhu porodu nebo bezprostředně po něm dojde. Tato skutečnost pro mne ruší všechna pozitiva pohody a klidu při porodu v domácím prostředí,“ vysvětluje.
„Během několika minut se může zhatit to, co jsme všichni celé měsíce budovali. Dítě se vyvíjí, daří se mu dobře a pak se cosi zadrhne. Nedostatek kyslíku, nepostupující porod… Následky mohou být nedozírné a fatální. I v porodnici může dojít ke komplikacím, ale jsou zde přístroje, možnosti okamžitého řešení. Doma čas běží příliš rychle a pomoc je daleko.“

Ztracené děti

„Za další nebezpečí pro dítě při porodu doma považuji, že se ztratí z evidence. V současné právní úpravě máme právo vybírat si lékaře, ale není definovaná povinnost. Dítě může zmizet, rodiče mu nenajdou pediatra, nezaregistrují ho a co dál?
Některé alternativně uvažující maminky nejsou ochotné akceptovat stávající systém preventivní péče v naší zemi, o kterém lze říci, že patří k velmi kvalitním, propracovaným a funkčním.
Díky prevenci se včas u dětí našla řada závažných problémů a vyřešila se. Předešlo se nevratným poškozením díky včasnému záchytu. A to by se bez pravidelných preventivních prohlídek nestalo.
Dalším problémem jsou vrozené vady, u nichž je včasné zachycení pro zdraví i život novorozence velmi důležité.

Opatrnosti není nazbyt

U novorozenců se začíná projevovat novorozenecká žloutenka, někdy nemají ideální termoregulaci. Minimálně se stává problémem očkování proti tuberkulóze, které se aplikuje třetí den po porodu. Dítě v domácí péči ho nemá. (Očkovat proti TBC lze pak jen na plicním oddělení některé z nemocnic a to není tak snadné jako v porodnici.)
Přes všechny diskuze, zda očkovat nebo očkování zrušit, myslím, že má smysl. Díky výrazné migraci lidí se setkáváme s některými nemocemi, které se u nás vyskytovaly velmi řídce nebo vůbec. Opatrnosti není nikdy nazbyt.“

Najít pediatra nemusí být snadné

Žena, která se rozhodla přivést potomka na svět doma, bez asistence lékaře, by si přesto měla najít pediatra, a to možná dřív než nastávající matka, rozhodnutá pro porodnici. Té stačí kontaktovat lékaře pár týdnů před termínem.
Ne každý dětský lékař si vezme do péče dítě, které se narodí doma. „Ani samy rodičky nemají zájem přijet s novorozencem na vyšetření, je to těžké,“ míní MUDr. Slavíková z podolské porodnice v Praze.
Doktor Karger má jasno, k porodu doma by nešel asistovat nikdy a maminku s dítětem do péče nepřijme: „Jsem zastáncem středových názorů na péči, výživu i výchovu, extrémy neuznávám. A porod doma k extrémům patří. Argument, že naše babičky rodily na poli nebo v posteli, je zavádějící. Nikdo už neříká, kolik těch dětí a babiček při porodu umřelo.“

18.3.2009 4:54 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist