Cestovní pojištění přinese klid na dovolené

Chcete dovolenou prožít v klidu a pohodě? Nezapomeňte na cestovní pojištění. Co všechno si můžete pojistit?

Základní pojištění na cesty zpravidla zahrnuje pojištění léčebných výloh v zahraničí, ztrátu zavazadel, odpovědnost za škodu a často i doplňkové asistenční služby. Komplexnější produkty zahrnují také pojištění sportovních aktivit, stornování cesty, zmeškání odletu, právní pomoc apod.

Základem jakéhokoliv cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh. Vztahuje se na lékařské vyšetření, léky související s pojistnou událostí, pobyt v nemocnici, transport do nejbližšího zdravotnického zařízení a zajištění převozu občanů zpět do vlasti.

Existuje ale i řada výjimek z pojištění léčebných výloh. Pojištění se například nemusí vztahovat na ošetření při onemocnění, která měl pojištěný ještě před odjezdem, nezahrnuje onemocnění psychiatrická apod.

Na úrazy způsobené provozováním sportu se zpravidla nevztahují ani dražší varianty cestovního pojištění. Plážový volejbal s kamarády a případná zlomenina z nešťastného doskoku však pojištění nezaskočí. Problém už ovšem představuje například zimní lyžování, o adrenalinových sportech ani nemluvě. Tyto situace se řeší speciálním připojištěním na sport, neboť cestovní pojištění poskytovaná např. běžnými kreditními kartami ono zmíněné pojištění na provozování sportu nezahrnují. Rozsah základního pojistného plnění se u každé pojišťovny liší. Stejně tak výše pojistných částek. I pojistné může být různé. Pojištění proto neporovnávejte dle ceny, ale zejména podle rozsahu krytí!

Pojištění ztráty a zpoždění zavazadel se vztahuje na movité věci osobní potřeby, které prokazatelně potřebujete pro daný cestovní účel. Důkladně si prostudujte, jaké předměty pojištění nezahrnuje, a neberte je na cestu s sebou. Jsou-li pro vás důležité, připojistěte si je zvlášť.

Připojištění odpovědnosti zahrnuje pojištění odpovědnosti za škody na majetku a zdraví třetí osoby. Lidově se těmto pojištěním říká „pojistka na blbost“. Jen zřídkakdy se opravdu v cizině přihodí taková událost, aby bylo nutné je využít. Tarif však vyjde na pár korun a způsobená škoda může být opravdu vysoká, proto na tomto připojištění nešetřete.

Komplexnější pojišťovací produkty zahrnují i připojištění storno zájezdu, letu apod. Zpravidla to bývá tak, že když ze závažných důvodů (úmrtí, onemocnění, rozvod, těhotenství apod.) zrušíte plánovanou dovolenou nebo let, vzniklé náklady uhradí pojišťovna.

V každém případě doporučujeme uzavřít základní pojištění, obzvláště cestujete-li s dětmi. Zajistí vám to dovolenou bez nepříjemných obav. Smlouva s cestovní kanceláří obvykle pojištění léčebných výloh zahrnuje. Hlavně si pojistnou smlouvu v klidu přečtěte a ihned se ptejte, když čemukoli nerozumíte. Dbejte hlavně na široký rozsah a méně na cenu. Ta je většinou nižší právě z důvodu menšího krytí. Naopak ovšem slepě neplaťte všechna připojištění (např. je zbytečné nechat si vnutit pojištění na potápění, když budete pouze ležet na pláži).

Při turistických nebo služebních cestách po státech EU mohou čeští občané využít i zdravotní pojištění platné v ČR, přesto však je finančně jistější pořídit si i soukromé/komerční cestovní pojištění. Důvodů je několik:

  • Soukromé cestovní pojištění vám zajistí ochranu i v případech, na které veřejné zdravotní pojištění nepamatuje.
  • Soukromé cestovní pojištění vás díky obsaženým asistenčním službám uchrání před komplikovanou administrativou, která je s poskytováním zdravotní péče v cizině často spojena.
  • V jednotlivých státech EU obvykle platí určitá omezení, která se pak vztahují i na české turisty – například za ošetření nebo za léky budete muset zaplatit ze svého stejnou spoluúčast, jakou by platili místní pojištěnci. Třeba v Německu přitom den hospitalizace přijde na 10 eur, ve Španělsku zaplatíte za ošetření spoluúčast rovnající se 40 procentům nákladů a ošetření zubů v Dánsku si budete muset zaplatit sami úplně celé. Cestovní pojištění vás těchto nákladů zbaví, veškeré výlohy za léčení včetně spoluúčastí totiž převezme pojišťovna.
  • Částečně bezplatnou péči poskytují ve státech EU jen státní zdravotnická zařízení. Naproti tomu cestovní pojištění se vztahuje i na ošetření v zařízeních soukromých.
  • Bez cestovního pojištění vám při onemocnění nebo úrazu hrozí nebezpečí, že budete muset hradit z vlastního také náklady na případnou dopravu zpět do vlasti. Také ty se mohou vyšplhat do stovek tisíc korun i výše.
  • Veřejné zdravotní pojištění nekryje další rizika, která mohou při zahraničních cestách nastat (poškození či ztráta zavazadel, zavinění škody třetí osobě apod.)
  • Nejlepší způsob, jak se při cestách do zahraničí ochránit, je proto zkombinovat veřejné zdravotní pojištění s pojištěním cestovním.

Autor: Jan Lener, finanční konzultant Broker Consulting, více na www.bcas.cz

 

14.7.2009 2:17 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist