babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Život v rodině > Česká rodina plave kolem světa již 5 let
Česká rodina plave kolem světa již 5 let
Stanislav a Jitka Kubíčkovi vybočují ze všech běžných představ o typické české rodině. Většinu času totiž tráví na palubě lodi, se kterou už téměř pět let plují kolem světa.
Občas sice zakotví, koupí letenky a podívají se domů do Česka, co je nového. Vždy se ale po krátké době vrací zpět na dobrodružnou plavbu.
Jejich cesta kolem planety je o to obdivuhodnější, že se při ní musí starat o tříletou dceru Kačenku, která na palubě lodi vyrůstá od svých čtyř měsíců!
Čeští piráti z Karibiku
Kubíčkovi cestují na lodi s názvem FERA od léta roku 2004. Plavbu začali ve Středozemním moři, ze kterého se přes Atlantský oceán dostali do Karibského moře. Pohodová atmosféra Karibiku dostala Standu a Jitku natolik, že tam na několik let zůstali a prozkoumali téměř všechny ostrovy. Standa se jednou dokonce připletl na natáčení filmu Piráti z Karibiku, ve kterém si zahrál ‚křoví‘. Na památku z natáčení má fotku s hercem Johnny Deppem.
Rozená mořeplavkyně
Radost z pobytu v pohádkovém prostředí Karibiku před lety ještě znásobilo těhotenství Jitky. Pár se ale rozhodl pro porod v Česku a na nějakou dobu se vrátil domů. Standa a Jitka se však pouhé čtyři měsíce po narození Kačenky vrátili i s novým členem posádky na loď a pokračovali v dobrodružství. V únoru 2008 se Kubíčkovi rozhodli opustit Karibik a pokračovat přes Tichý oceán dál v cestě kolem světa. Českou rodinu tak čekala zatím nejtěžší zkouška.
Krušný začátek
Na výpravu přes Tichý oceán vyplula česká rodina z Malých Antil. Loď je zpočátku nesla kolem pobřeží Venezuely, Kolumbie a Panamy. Z Panamy pak českou rodinu čekala náročná cesta na Galapágy. A i když byla dobře připravená, dostat se tam vyžadovalo pevné nervy. „Jelo se deset dní v kuse a bylo to všechno proti proudům, proti větru, prostě všechno špatně. Měli jsme hlavně strach, že nevyjdeme s naftou. Nakonec jsme ale dojeli v pohodě na plachty,“ vzpomíná Stanislav Kubíček.
Po šťastném doplutí na Galapágy se Kubíčkovi vydali nakoupit zásoby potravin na další, tentokrát měsíční pouť. Čekala je totiž zatím nejdelší trasa, kterou kdy museli na lodi absolvovat. „Na Galapágách byly nejlepší nákupy jídla. Ovoce i zeleninu tam měli moc dobrou a kvalitní. Jinak jsme také kupovali konzervy. Spíš jsme ale během plavby chytali ryby, takže maso jsme měli každý den,“ říká Jitka, která hraje roli kuchařky.
Měsíc samá voda
Z Galapág rodina zamířila na konci května loňského roku na souostroví Markézy. Byla to zatím nejdelší trasa, jakou kdy na lodi pluli. Trvala 24 dní, během kterých neviděli ani jednou pevninu. Celou dobu je obklopoval ze všech stran jen nekonečný oceán. „Myslím, že jsme za celou plavbu potkali jedny rybáře a jeden kontejner, ale jinak to byla samá voda,“ říká Kubíček.
Setkání s „originálními“ ostrovany
Z Markéz se rodina dostala na ostrov Bora Bora a z něj pak na ostrov Palmerson, který je součástí Cookových ostrovů. „To bylo asi nejodlehlejší místo naší plavby. Zajímavé je, že původní obyvatelé někam zmizeli a později tam přijel Angličan William Marsters se třemi ženami, se kterými měl 26 dětí, a vytvořili tak celou populaci. Ostrov pak rozdělili na tři pruhy a vymysleli, jak se tam můžou mezi sebou brát. Ta rodina tam vlastně přežívá dodnes a všichni mají stejné příjmení,“ líčí český jachtař.
„První školní den“
Dalšími zastávkami české výpravy byly ostrovy Fiji a Malakula ve státě Vanuatu. Na Malakule okusila malá Kačenka atmosféru místní školky, kde si ji domorodé děti okamžitě oblíbily.
Oříškomilní kanibalové
Papua-Nová Guinea, proslulá kanibalismem, svému jménu nedostála. Ukázalo se, že Papuánci raději než lidi konzumují betelové oříšky. Po místní ‚specialitě‘, kterou si pravidelně dávají i malé děti, mají všichni domorodci červené dásně a zkažené zuby. „Betelové oříšky sesbírají z palem, rozdrtí, smíchají s trochou vápna, dají si k tomu koření podle chuti a žvýkají. Působí to jako droga,“ vysvětluje Kubíčková.
Česká exotika
Jednou z posledních a nejzajímavějších zastávek Kubíčkových byla malá vesnice na ostrově Sumbawa v Indonésii. Ve vesnici se kolem české rodiny objevilo 300 lidí a každý si na ně chtěl sáhnout. Údajně tam totiž byli prvními bělochy, které měli možnost vidět místní obyvatelé na vlastní oči.
V závěru loňského roku se Kubíčkovi vrátili do České republiky, ale v dnešních dnech jsou už opět na palubě své lodi a pokračují v dobrodružné plavbě kolem světa.