Kdy je čas začít učit dítě pít z hrnečku? Co do něj patří?

Každé dítě je tvořeno z 80 procent z vody, proto jej u něj pitný režim velmi důležitý. V prvních měsících života jsou tekutiny plně doplňovány kojením, ale jak dítě roste a začíná přijímat i pevnou stravu, je čas začít dítě učit pít i něco jiného než mateřské mléko. Matky, které již dříve přešly na krmení umělým mlékem, mají jinou výchozí pozici, ale i ony by měly začít co nejdříve přemýšlet o tom, z čeho jejich dítě pije.

profimedia-0295669070-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

 

Proč? Představte si, že jednoho dne vezmete své dítě na prohlídku k zubaři a ten zjistí, že má pusu plnou kazů. Možná se podivíte, protože žádné sladkosti mu přeci nedáváte, ale pak se začnete uklidňovat, že nejde o velký problém, vždyť jde o mléčné zuby, které brzy vypadnou. Jenomže kazy v mléčných zubech mohou být větší problém, než to na první pohled vypadá…

Kazy totiž mohou ovlivnit způsob, jak rostou a vyvíjejí se dospělácké zuby. Děti s pusou plnou kazů často trpí jako teenageři nějakou vadou řeči či potřebují rozsáhlou ortodontickou péči. Obojí přitom nemile zasahuje do již tak napnutého rodinného rozpočtu.

Hrnky s pítkem jen na krátkou dobu

Dětské pohárky s pítkem jsou mezi rodiči velmi oblíbené, protože dětem usnadňují přechod od lahvičky s dudlíkem k hrnečku. Brání též rozlití nápoje a dětem se dobře drží. Jejich dlouhodobé používání však negativně ovlivňuje dětský vývoj, a to natolik, že by si každý rodič měl rozmyslet, zda jeho potomek takový hrneček potřebuje.

Ač se výrobci lahví na kojení novorozenců a pítek dušují, že tvar jejich dudlíku či pítka napomáhá správnému vývoji ústní dutiny dítěte, faktem je, že kojení je pro vývoj nejlepší. Bradavka je totiž mnohem měkčí než jakýkoliv dudlík a deformuje se, když dítě saje. Díky tomu, že mění tvar, podporuje správný vývoj zubního patra, čelistí a trénuje jazyk, aby správně fungoval. Oproti tomu gumové dudlíky jsou tuhé a netvarují se, mohou tedy vést k deformaci ústní dutiny a způsobit mnoho problémů s řečí a poruchami spánku dítěte stejně jako k zablokování dýchacích cest či k poškození zubů.

Zapomeňte na šťávy a džusy

Ať už do hrníčku či lahvičky dáváte mléko, ovocný džus nebo jiný sladký nápoj, a to i jen s obsahem přírodních cukrů, riskujete, že se kyseliny a cukry ve formě plaku usadí na zubech dítěte. Tam budou narušovat zubní sklovinu – průsvitný obal, který chrání nervy zubů – což může později způsobit citlivost na určité teploty a chemikálie stejně jako mnoho dalších zubních problémů.

Aby mělo dítě zuby co nejdéle zdravé, nemusí nutně zapomenout na oslazené nápoje. Během dne by však mělo pít obyčejnou vodu a ochucený nápoj by měl být pouze součástí oběda nebo večeře. Při jídle je vysoká produkce slin, takže kyseliny z nápoje naředí, další potraviny a tím se sníží hladina pH v ústech. Můžete také zředit šťávu vodou, abyste snížili množství cukru, které vaše dítě přijme. Po jídle a pití by si dítě mělo ústa vypláchnout vodou a po 30 minutách byste mu měli zuby vyčistit nebo by si je mělo vyčistit samo.

Nezdravé návyky vedou k obezitě

Děti mají sklon si oblíbit své hrnečky stejně jako třeba deku nebo plyšáka. Dávají jim totiž pocit bezpečí. Jenomže pokud jim do takových pítek dáváte sladký nápoj, zvyknou si mít spojený pocit bezpečí právě se sladkou chutí. I později tak sáhnou po sladkém, budou-li se cítit nepohodlně či ve stresu a na problém s obezitou je zaděláno.

Nejlepším nápojem pro děti je obyčejná voda. Ta s vyšším pH chutná o něco lépe. A pokud chcete dítěti dopřát vitaminy skryté v jablečném či pomerančovém džusu, dejte mu skutečné ovoce.

Přejděte na hrneček co nejdříve

Jakmile je dítě dostatečně zralé, mělo by začít zkoušet pít z hrnečku. Ten správný čas je pro každé dítě jiný, poznáte jej podle toho, jak šikovně bude dítko manipulovat s uzavřenou nádobou. Hrnek pak vyberte obyčejný bez nástavce. Nejlépe z tvrzeného plastu, který neobsahuje BPA, ten se při pádu nerozbije a dítě se nezraní. Chcete-li omezit množství nehod, plňte jej jen do poloviny.

Obyčejná voda je k učení nejlepší – pokud ji vylije nebo se s ní polije, brzy uschne a nezanechá žádné skvrny ani na kobercích, ani na oblečení. Budete překvapeni, jak rychle se dítě naučí pít, aniž by vodu rozlilo, některé to zvládnou doslova během pár dnů.

Brčko ano/ne?

Samostatnou kapitolou je učení pití brčkem. To se  však může ukázat jako dobrý sluha, ale zlý pán. Když se dítě učí pít brčkem, strčí si je hluboko do úst, nebo jej někdy i zkousne předními zuby.

To ale není správný stisk. Sevřete brčko do prstů tak, aby koukalo jen zhruba půl centimetru. Jen tento kousek by dítě mělo zasouvat do pusy. Při pití pak dítě posiluje svaly, které jsou potřeba při tvorbě sykavek.

Kolik je tak akorát?

Zhruba v deseti měsících věku by dítě mělo doplnit zhruba 200 mililitrů tekutin, samozřejmě kromě obvyklého kojení či umělé výživy. Batole by už mělo přijmout zhruba 1,5 litru tekutin, ovšem do tohoto množství je již započítána i tekutina ve stravě, například voda v polévce či šťáva v ovoci. Denní potřeba tekutin se řídí váhou dítěte – takže roční dítě by mělo přijmout asi 120 až 135 mililitrů tekutiny na kilo váhy, dvouleté pak 115–125 mililitrů.

20.11.2018 4:48 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist