babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Výživa, pohyb > Co nejíst v těhotenství > Co by měly a neměly nastávající maminky jíst a pít?
Co by měly a neměly nastávající maminky jíst a pít?
Vaše rodinka se rozroste o dalšího člena. Jak na něj připravit nejen rodinu a domov, ale i vaše tělo? Co můžete jako těhotná jíst a pít, a co raději vynechat?
V devítiměsíčním očekávání můžete hodně přispět k tomu, aby se vaše tělo dobře vyrovnalo s mateřstvím a změnami s ním spojenými, ale i s tím, aby vaše dítko ještě před narozením dobře prospívalo. Stačí si některé potraviny a nápoje odpustit a jiné přidat ve větší míře.
Co během těhotenství pít a jíst a co raději ne?
- Ryby jen některé
- Kvalitní uzeniny s vysokým obsahem masa
- Z masa především drůbeží a hovězí maso
- Sýry ty tvrdší a netavené
- Vejce pouze tepelně zpracovaná
- Nízkotučné mléko
- Nízkotučné jogurty, ideálně s živými jogurtovými kulturami
- Oříšky a semínka
- Pečivo spíše celozrnné a tmavé
- Z cukrů zdravější třtinový, případně med
- Solit střídmě a ideálně mořskou solí
- Z olejů olivový a slunečnicový
- Ovesné vločky a obilné klíčky
- Sóju a sójové produkty
- Denně ovoce a zeleninu
- Kefír a podmáslí
- Voda a minerálky
- Ovocné a zeleninové šťávy
Ryby ano, ale ne každou
Ideální z ryb je losos a pstruh, případně filé. Mnohé ryby dnes obsahují rtuť, která by vašem tělu i děťátku uškodila. Vyhněte se, proto raději mořským rybám, jako je žralok, tuňák, makrela a mořské plody. Losi a pstruh naopak vhodné jsou, protože mají bohatý obsah omega-3 mastných kyselin, které jsou devizou pro vás i vaše miminko.
Příznaky těhotenství
Kvalitní uzeniny s vysokým obsahem masa
Ano, vždy v těhotenství (i v šestinedělí) vybírejte uzeniny s vysokým obsahem masa, nejlépe označené jako výběrové. Prima je libová šunka či debrecínka. Jakoukoli uzeninu omyjte převařenou vodou, případně tepelně upravte.
Z masa především drůbeží a hovězí
Z masa si dopřejte drůbeží a hovězí, případně telecí a skopové. Další druhy, jako je vepřové a zvěřina, vynechte pro rizika možných infekcí (toxoplazmóz, salmonely, listerióz atd).
Sýry jen ty tvrdší a netavené
Měkké sýry raději vynechejte. Ideální jsou v době těhotenství sýry typu eidam, které jsou při výrobě bezpečně ošetřené. A tavené mají mnoho přídavných složek, proto nejsou v době gravidity moc vhodné.
Vejce, mléko a jogurty ano, ale…
Vejce jezte pouze dobře tepelně zpracovaná, abyste se vyhnula bacilům, kupříkladu salmonele. Z mléka je prima nízkotučné nebo polotučné. Ta mají nejvíce vhodné procento tuku. Stejně tak je to s nízkotučnými a polotučnými jogurty, přičemž volte ty, které obsahují živé jogurtové kultury, jež prospívají zažívání a střevům.
Čtěte také:
- Účinně na těhotenské nevolnosti!
- Víte, proč máte v těhotenství různé chutě?
- Co je dobré pít v těhotenství?
Jak je to s oříšky, pečivem, cukrem a solí?
Oříšky a semínka jsou dobrým zdrojem nenasycených mastných kyselin, vitaminů s minerály a stopových prvků. Z pečiva sáhněte vždy raději po tom celozrnném a tmavém nebo polotmavém, v němž je alespoň z 50 % tmavá (žitná, chlebová) mouka. Tyto typy mouky jsou díky úpravě pro vás a vaše nenarozené miminko vhodnější, podobně jak třtinový cukr je lepší než rafinovaný bílý.
Cukr rovněž můžete úplně nahradit medem, který je výborným a zdravým sladidlem. Solení je aktuálně v naší populaci naddimenzováno a je velkým problémem. Když jej omezíte a budete solit mořskou solí, uděláte pro své tělo v době těhotenství a šestinedělí velmi mnoho.
Oleje, vločky a sója jsou cool
Z olejů sáhněte po olivovém a slunečnicovém, které jsou zdravé a lehce stravitelné. Nezapomeňte ani na ovesné vločky, obilné klíčky, sóju a sójové produkty, které jsou všechny bohaté na výživné látky a mají mnoho vitaminů, minerálních látek a stopových prvků i vlákniny.
Denně si dopřejte ovoce a zeleninu
Každý den byste měla sníst minimálně jednu porci ovoce a jednu porci zeleniny. Bez nich by to nešlo a tělo by nedostalo to, co potřebuje. Ovoce je vhodné jíst kvůli obsahu jednoduchých cukrů dopoledne a zeleninu zase odpoledne. Tak tělo dokáže dobře zpracovat a využít obojí.
Kefír a podmáslí
Ty si dopřejte v těhotenství určitě, protože jsou nezbytným zdrojem vápníku a dalších výživných látek. Navíc zakysané výrobky dodávají zažívání a střevům tolik potřebná probiotika pro jejich bezproblémové fungování.
Pitný režim je podstatný
Stejně jako kvalitní strava je pitný režim neoddělitelnou součástí zdravého životního stylu, což platí dvojnásob právě v těhotenství. Správný pitný režim ale není jen o množství tekutin, ale i tom, jak správně během dne pít. Popíjejte tekutiny během celého dne a nikoli nárazově. Vaše tělo tak dostane stabilní dávky tekutin a bude dobře prospívat. A vy pak nemáte pocit žízně.
A jaká tekutina je ideálem?
Samozřejmě především voda. Také jsou to minerální vody, pramenité kojenecké vody nebo ovocné a zeleninové šťávy a džusy. Rovněž si můžete dopřát ovocné čaje, ale ty černé a zelené omezte na jeden šálek denně.
Vyhněte se naopak kofeinovým nápojům. Tedy kole, kávě a energy nápojům. Kofein totiž zvyšuje riziko potratu, obzvláště dáte-li si ho více než dva šálky denně. Nejrizikovějším obdobím je první trimestr. Nastávající maminky často trpí nízkým tlakem, což dobře reguluje bezkofeinová káva.
Tip pro vás
Současnost je výborná v neustálém pokroku, a proto ji využijte ve svůj prospěch i v těhotenství. Jak? Pořiďte si speciální výživu pro maminky. Jsou to speciální výživné nápoje – mléčné, ovocné či zeleninové, které jsou obohacené o veškeré potřebné minerální látky a stopové prvky, jež jako těhulka potřebujete.