Boj o pozornost

Telefonujete a neslyšíte vlastního slova, protože váš mrňous vám právě potřebuje něco velmi hlasitě sdělit? Nebo chcete přebalit mladší dítě a to starší dělá vše pro to, aby zůstalo v centru vaší roztěkané pozornosti? I to má řešení. Potomek také může na sourozence žárlit a dere se o pozornost způsobem, který může druhému dítěti ubližovat. Chce být všude první, mít větší část čokolády…

Kde je chyba?

Dítě by si mělo být pozorností rodiče jisté. Pokud tedy něco po rodiči chce, rodič by se měl na dítě obrátit, třeba si k němu i dřepnout, aby mělo pocit, že v danou chvíli je pozornost upřena opravdu jen k tomu, co mu říká. Pokud má rodič více dětí, má je učit, že pokud mluví jedno, bude k tomu mít prostor. Až pak bude mluvit druhé dítě.

Rodič se má také zamyslet nad tím, zda se opravdu nestává, že jedno nebo druhé dítě více protežuje, a tím je boj o pozornost daleko větší.

Pokud je samotný boj mezi dvěma dětmi, má je rodič učit, co je podle jeho názoru dobré a špatné. Má je učit, jak si mají o něco správně říct, jak si mají naslouchat, jak mají na sebe neútočit. Mají se učit i tomu, jak se správně druhému omluvit.

Sourozenecké šarvátky

Jsou jevem zcela běžným. Bylo by moc krásné, pokud by se sourozenci neprovokovali, nebrali si hračku. Nejlepší model, jak se k těmto šarvátkám postavit, je samozřejmě v rodičích.

Pokud je tedy jedno dítě v rodině více dravé a daří se mu dobře si obstarat to, co chce, je to určitý vklad pro jeho život. Zřejmě se neztratí. Má se však učit i vstřícnosti k druhému, tomu, že někdy dokáže ustoupit, počkat, dát přednost druhému.

To všechno jsou důležité předpoklady, aby se pak dítě cítilo dobře v kolektivu ve škole nebo v mateřské školce. Děti, které se dovedou domluvit na daných věcech, jsou lépe druhými přijímány, dovedou si snáz najít kamarády.

Ustupování

Dítě, které ze své podstaty všechno a hned druhému dá, nechá se druhým převálcovat, máme učit tomu, aby si vždy rozmyslelo, zda je to pro něj v pořádku.

Pokud mu připadá, že vždy ustupuje, a cítí, že to není v pořádku v sourozenecké konstelaci, má se od rodiče učit, jakou formou má druhému dítěti říct, že mu ještě nepůjčí, ještě chce něco dodělat, ať to dodělají spolu…

Už v tomto sourozeneckém soužití se dítě učí, co je to spolupráce, rozdělení se, čekání, projevení souhlasu nebo nesouhlasu.

 

27.2.2009 1:29 | autor: Ilona Špaňhelová
Více o tématu: mluvírodičsourozenci

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist