Blessingway – cesta k mateřství posvěcená láskou a soudržností

Zase nějaký americký výmysl, pomyslí si možná někdo. „Blessingway“ vzbuzuje v nezasvěcených nedůvěru, možná i nechuť, že jde o nějaké zbytečné „opičky“ kolem nastávající maminky, případně o nějaké konzumní šílenství. Ani jedno však tato spirituální tradice pocházející od indiánského kmene Navajů nepředstavuje.

profimedia-0168790369-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Žádný dům ověšený balonky a girlandami, opulentní občerstvení a švitořící kamarádky předhánějící se v tom, která pořídila hezčí dáreček pro nastávající miminko. Ani obřad se zaříkávadly a modlitbami.

Blessingway by mělo být co nejpříjemnější setkání žen blízkých nastávající mamince, z rodiny i přítelkyň. Měly by se s ní podělit o své zkušenosti s mateřstvím, pomoci jí vyrovnat se se svým novým statutem nastávající matky. A taky jí umožnit, aby se svěřila se svými obavami a nejistotou spojenými s jejím stavem.

Vlastně je to jakási oslava mateřství, která nemá žádná striktní pravidla. Měla by se při ní navodit příjemná atmosféra soudržnosti. Přítomné ženy dávají drobnými rituály najevo jedné z nich, že s ní její stav prožívají a budou s ní v myšlenkách i při porodu.

Zvané jsou blízké pohodářky

Věk ani stav nerozhoduje. Ani počet. Jen jedno je důležité, a to že nastávající mamince musí být v kroužku pozvaných žen dobře a i ony si jsou navzájem sympatické. Docel fajn je, když jsou různého věku, tedy i různých pohledů na mateřství a mají i různé zkušenosti.

Příšerné zážitky z porodu je lepší nechat doma, nastávající maminku zbytečně nestrašit, spíš ji povzbudit. Pevně stanovené nebývá ani datum. Obvykle se toto setkání pořádá v posledním trimestru těhotné.

Drobná domluva předem neškodí, třeba týkající se občerstvení. Ideální je, když každá něco přinese – společné jídlo je také jistým způsobem sdílení. Mužům ani dětem nemusí být vstup přísně zakázán, pokud to pojmete jako rodinné setkání, tak si jistě najdou zábavu ve svém kruhu.

 Hýčkání bez konce

Organizace tohoto setkání by se měla ujmout nějaká praktická žena, protože nastávající maminka by si to měla jen užívat a být centrem pozornosti. Ten den je jí vše dovoleno a ostatní ji mají hýčkat.

Třeba tím, že ji namasírují, omyjí nohy a potírají vonnými oleji, kartáčují vlasy. Všechny tyhle věci jsou pravým blahem a ona má vědět, že si je zaslouží. Poklidnou atmosféru navodí i správná hudba, případně zapálené svíce.

Někdy k rituálu patří i třeba body art, pokud některá ovládá malování henou, tak může na břicho či na ruku nastávajíc matce vytvořit nějaký obrazec. Ozdobou pro ni může být i květinový věnec, který ženy pro ni uvijí.

Čtěte také:

 Korálky jako doprovod do porodnice

Podle pokynů organizátorky také ženy mohou přinést každá svůj korálek, případně čtvereček látky na patchworkovou dečku pro miminko, kterou při setkání vytvoří. Z korálku navléknou náramek či náhrdelník, který si může vzít pak žena do porodnice, a tak mít aspoň symbolicky své blízké i tam.

Příjemným překvapením bývá, pokud iniciátorka zaangažuje i ty, které nemohly přijít, žijí třeba daleko. Svůj korálek mohou poslat poštou. Znakem soudržnosti může být i červená příze či vlna, kterou si každá z přítomných ováže zápěstí. Až se dozvědí, že porod už vypukl, můžou ji symbolicky přetrhnout. Jiným symbolem bývá i zapálená svíčka. Právě při tomto setkání si přítomné slíbí, že ji zapálí, až se dozvědí, že začal porod.

 Na takový den se nezapomíná

Podle původní tradice k tomuto obřadu patří i modlitba za mateřství. Ovšem ne každý se dokáže na tuto notu naladit, jde mu z duše a je mu blízká. Jde to vyřešit i jinak, třeba básní, tedy veršovaným přáním nastávající matce. Nemusíte se trápit rýmy ani vznešenými slovy, humor je vítaný. A jistě se najde mezi ženami ta, která z těchto přáníček vytvoří jednoduchou brožurku, v níž bude zajímavé si za pár let číst.

Ty praktičtěji založené zase slyší spíš na to, že si na tomto sezení domluví, že každá z nich po porodu zajistí pro maminku a její rodinu teplé jídlo na jeden den. Tohle čerstvým rodičům hodně pomůže.

Pokud si tedy z „blessingway“ vyberete to, co sedí vám a potěší nastávající matku, tak je to jen dobře. Ono takové poklidné zastavení se v kruhu nejbližších, upřímná zpověď bez ostychu a poznání, že v tom není člověk sám, je nad tisíce odborných rad a knih. Z nich se vnitřní síla načerpat nedá.

10.7.2019 2:15 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist