babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Výživa > Bioprodukty na našem trhu
Bioprodukty na našem trhu
Biopotraviny zažívají nejen v České republice, ale i jinde ve světě obrovský boom. Jejich obliba a zájem veřejnosti je dán obecnými společenskými trendy jakými je zájem o zdravou výživu a také fakt, že lidem přestávají být lhostejné ekologické dopady jejich každodenního života.
Podle informací českého ministerstva zemědělství, které má udělování značky BIO jednotlivým výrobkům na starosti, se za poslední dva roky počet výrobců biopotravin zvýšil o sto procent. Ke konci roku 2007 bylo na ministerstvu zaregistrováno dvě stě dvacet tuzemských producentů potravin v kvalitě BIO. S ohledem na poptávku českých zákazníků jsou tedy i na našem trhu k dostání základní druhy biopotravin jako jsou ovoce a zelenina, pečivo, vejce, mléčné výrobky, uzeniny nebo maso.
Nenechte se podvést
Ekospotřebitelství je v Evropě docela rozvinuté a jelikož je ekologie velmi moderní záležitostí, sází na ní i mnoho výrobců potravin, kteří se tak snaží přilákat zákazníky. Někteří producenti, dovozci či prodejci využívají tvrzení, že jejich zboží je ekologické. Pokud tedy není nápis „ekologicky šetrný výrobek“ nebo „produkt ekologického zemědělství“ součástí ekoznačky, vězte, že se jedná o klamavý reklamní trik. Obdobné je to také s frází „vyrobeno z přírodních surovin“. Nejsou přece všechny potravinářské suroviny, které člověk využívá, přírodního původu?
Nechcete-li se tedy nechat podvést a chcete si být jisti, že skutečně nakupujete ekologicky šetrné výrobky, jež splňují nejpřísnější mezinárodní kritéria, zaměřte se při svých nákupech na zboží, které nese oficiální označení biopotravin. V České republice nebyl doposud zaznamenán případ, kdy by se někdo pokoušel logo BIO zfalšovat. V několika případech se objevilo na trhu klamavé značení v tom smyslu, že konvenční výrobky byly označovány slovem BIO v názvu výrobku. Podle pravidel ekozemědělství lze takto označovat pouze certifikované biopotraviny. V těchto případech vede ministerstvo zemědělství správní řízení a ukládá výrobcům povinnost klamavé značení odstranit.
BIO po česku
U nás je jedinou zaručeně spolehlivou značkou biopotravin zelenobílé logo s nápisem BIO a s poznámkou, že se jedná o produkt biologického zemědělství. „Podmínky pro certifikaci biopotravin jsou dány evropským předpisem. Jedná se o nařízení Rady o ekologickém zemědělství, které platí ve všech členských státech Evropské unie. Každý stát má možnost si pravidla doplnit národní legislativou, jež může upravovat ty oblasti, které neupravuje legislativa evropská,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček s tím, že resort zemědělství pověřil tři kontrolní organizace, které přímo ve výrobnách biopotravin kontrolují, zda jsou všechna stanovená pravidla dodržována. Pokud jsou všechna kritéria splněna, vydá kontrolní organizace danému výrobci certifikát a ten pak může používat logo BIO. Certifikát lze vydat maximálně na patnáctiměsíční období, v praxi se ale vydává na přibližně jeden rok. Znamená to, že podnik je pravidelně a průběžně kontrolován a vždy je vydáván nový certifikát.
BIO v supermarketech
„Biospotřebitelství má být o také o podpoře místních produktů,“ domnívá se Iva Buriánková. „Já osobně mám k biovýrobkům v supermarketech jisté výhrady. I když zboží sice je v kvalitě bio, je dováženo ze zahraničí a navíc provoz supermarketu ekologický rozhodně není. Bioprodejny třídí odpad, používají recyklovaný papír a nejsou anonymní.“ Trend bio se promítl i v nabídce zboží obchodních řetězců jako je Tesco (biovýrobky jsou tam označovány nápisem Organic), Plus, Delvita, Hypernova a další. Většinou své produkty prodávají pod svou vlastní obchodní značkou. U některých zákazníků nákup biopotravin v supermarketech vyvolává nedůvěru i přes to, že je toto zboží řádně certifikované. „Chodím nakupovat do Delvity a například u masa velmi pochybuji o tom, že je skutečně v biokvalitě. Mám za to, že se maso balí na stejné lince a může tak snadno dojít k záměně,“ obává se jedna z nakupujících. Tuto obavu ovšem ministerstvo zemědělství ústy svého mluvčího vyvrací. „Kontrola je i v těchto prodejnách naprosto stejná jako u jednotlivých drobných výrobců a je také garantována státem. I když maloobchody prodávají biopotraviny pod svou značkou, jde o řádně certifikované a kontrolované biopotraviny.“
Za kvalitu se platí
Respondenti průzkumu o biopotravinách, který byl vypracován na Fakultě humanitních studií UK v Praze, v dotaznících označovali jako překážku k nákupu biopotravin jejich vyšší cenu v porovnání s konvenčním zbožím. Biopotraviny jsou skutečně dražší než běžné výrobky, ale cena je v tomto případě rozumně zdůvodnitelná. Za prvé se v případě biopotravin nejedná o masovou produkci, do ceny se promítá i náročnější péče o pole nebo zvířata. Zákazník si zároveň připlácí za energeticky vydatnější a samozřejmě i mnohem chutnější stravu. Několik studií například prokázalo, že biozelenina a biovoce obsahují o více než polovinu víc vitamínů, minerálů a enzymů než konvenčně pěstované plodiny.
Speciality pro nejmenší
V prodejnách už jsou běžně k dostání i výrobky, které jsou určeny přímo budoucím maminkám, v nabídce nechybí ani výživa pro kojence nebo batolata. Pro maminky jsou to například různé ovocné a zeleninové šťávy, pyré nebo už hotové omáčky, jejichž cena se pohybuje od třiceti do šedesáti korun. Pro děti jsou potom určeny ovocné nebo zeleninové nektary, přesnídávky a kaše. Vše vyrobeno z biosurovin a bez použití konzervačních látek, dochucovadel nebo barviv. Zeleninová bio přesnídávka s rýží (125g) vás například vyjde na pětadvacet korun, stejně tak jako přesnídávka ovocná. Za stogramovou instantní rýžovou kaši, která neobsahuje přidané cukry, sůl ani konzervanty, dáte přibližně padesát korun. Váš jídelníček mohou zpestřit také pohanka, mungo, jáhly nebo špalda.
„Největší zájem je mezi maminkami o biozeleninu a biovoce. Hotová jídla pro kojence nebo i starší děti naopak kupodivu na odbyt příliš nejdou. Maminky většinou vaří doma samy,“ líčí trendy mezi matkami, jež chodí nakupovat do Biotopu Iva Buriánková.
Jaké suroviny vyzkoušet
Jáhly, které vznikají odstraněním slupky prosa, jsou dobře stravitelné, chutné a výživné, proto se výborně hodí na dětské pokrmy. Uvaříte z nich polévku, kaši, rizoto, pomazánku, náplň do zeleniny. Jdou připravit naslano i nasladko. V zimním období je výtečná pohanka. Pohanka totiž dodává silnou, prohřívající energii. Přijde vhod v zimních měsících i osobám, které mají velký energetický výdej. Je přirozeně bezlepková a tedy vhodná i pro celiaky. Díky vysokému obsahu rutinu má příznivý vliv na cévní systém.
Co byste rozhodně měla vyzkoušet, je cizrna, neboli římský hrách. Patří totiž mezi nejkvalitnější luštěniny. Vzhledem k vysokému obsahu cukrů, bílkovin a vlákniny je obzvláště vhodná pro děti a těhotné ženy. Vyznačuje se také vysokým obsahem aminokyselin, železa, vápníku a účinným antioxidantem B15. Novinkou na biotrhu jsou pomazánkové speciality z fermentovaného bio tofu. Jsou bez cholesterolu a samozřejmě bez přidaných ochucovadel, barviv nebo konzervačních látek. Jsou vhodné také pro bezlepkovou dietu. Můžete vybrat hned z několika příchutí: pažitkové, bazalkové nebo provensálské. Chcete-li jen samotné tofu, pak je k dostání s olivami, rajčaty a na řecký způsob.
Venkov
Samozřejmě další možností je zajistit si odběr čerstvého ovoce a zeleniny přímo na některé z ekofarem. Tento postup je vhodný uplatnit zejména pro ty, kteří bydlí v menších městech, kde je o obchody s biozbožím nouze. „Mimo velká města není prodejní síť s biopotravinami ještě zcela vyvinutá, takže maminkám, které žijí na venkově nezbývá než si pro biopotraviny dojet nebo mohou využít internetových obchodů,“ říká Iva Buriánková. Výhodou života na venkově ale je, že se můžete o pěstování zeleniny nebo ovoce pokusit přímo na vaší zahrádce. Nemusí být nutně v bio kvalitě, ale je jen na vás, jaké postupy budete při pěstování uplatňovat.