Bio nákup – nezbytný vír v peněžence?

„Nákladnější pěstování a výroba biopotravin se samozřejmě odrážejí i v jejich vyšších cenách,“ přiznává Daniela Podešvová z pražské Bioprodejny. Biopotraviny se vyrábějí tradičními postupy s velkým podílem šetrné ruční práce bez použití chemických konzervantů, barviv, aromat, čímž si zachovávají svou přirozenou chuť.

Proč jsou biopotraviny tak drahé?
„Ono je spíš kolikrát překvapující, jak mohou být některé konvenční potraviny tak levné. U spousty z nich jsou ale ceny vytvořené víceméně uměle – jsou vývozními státy dotované. Biopotraviny však dotovány nejsou, jejich ceny odpovídají skutečné hodnotě práce a všem prostředkům, které jsou při jejich výrobě vynaloženy. Například farmáři si sami platí kontroly, musí certifikovat každý jednotlivý druh plodiny, kterou pěstují. Protože odpadají chemické postřiky proti plevelům – na pozemcích se skutečně pleje ručně – je potřeba zaplatit brigádníky. A tak dále. To všechno je nákladné, a proto jsou i ceny biopotravin vyšší.“

Mění se ceny biopotravin během roku?
„Tak jak se mění vztah mezi dodavatelem a námi coby odběratelem… Ceny hodně kolísají, někdy se mění třeba každý týden. Speciálně náš obchod reaguje okamžitě na nákupní cenu. Lidé se kolikrát zlobí, že něco stálo minulý týden o dvě koruny méně. U sezónní zeleniny je ale zase potěší pokles ceny. To záleží na dodavateli, za kolik zboží nakoupí, jak ho doveze, jak se mění ceny pohonných hmot… V supermarketech, kde mají vlastní značky biopotravin, se ceny během roku zpravidla nemění.“

Proč se výrazně liší ceny jednoho druhu zboží? Například mezi dvěma baleními po šesti vejcích je rozdíl téměř dvacet korun.
„Ceny se liší podle dodavatelů. Může v tom hrát roli například to, že někdo má menší chov, takže má vyšší náklady. Když někdo chová ve větším, nejsou ceny tak vysoké.“

Kdo u vás nakupuje nejčastěji?
„Největší skupinou zákazníků jsou těhotné ženy a maminky s dětmi. Nejčastěji kupují potraviny k běžné konzumaci – pečivo, čerstvou zeleninu, čerstvé džusy a suroviny na vaření – mouku, jáhly, pohanku, kaše a zdravé mlsání pro děti. Velkou motivací jsou pro ně nejrůznější alergie u dětí.“

Jak to udělat, aby biopotraviny neudělaly vír v peněžence?
„Dá se to řešit tak, že si člověk dopřeje v bio kvalitě potraviny, které nekupuje tak často, například pohanku. Taky bych doporučila kupovat v bio celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu. V celozrnných výrobcích zůstávají slupky, kde je nejvíce živin, ale – při konvenčním pěstování – také nejvíce chemikálií. U bio zeleniny, například mrkve nebo petržele, lze spotřebovávat i jejich natě, u bio citronů zase kůru, protože neobsahují chemikálie.“

O kolik jsou biopotraviny skutečně dražší, ukazuje náš orientační bio nákup:

Chléb kmínový pšeničný 700 g 54,-

Chléb balený slunečnicový 500 g 48,-

Loupák 1 ks 17,-

Mouka hladká pšeničná 1 kg 35,-

Mléko kravské Olma 1 l 34,-

Jogurtový nápoj rybízový Olma 0,5 l 33,50

Měkký tvaroh bílý Milko 250 g 29,-

Jogurt bílý Olma 150 g 13,-

Jogurt jahoda Olma 150 g 15,-

Vejce 6 ks 62,-

Těstoviny vřetena 500 g 49,-

Tříbarevné spirály 500 g 62,-

Mražená zelenina polévková směs 600 g 76,-

Špenát se smetanou 600 g 87,-

Brambory 1 kg 47,-

Zelená paprika 1 kg 145,-

Květák 1 ks 93,-

Jablka vážená 1 kg 87,-

Jablka balená 1,120 kg 91,-

Zelí bílé 1 kg 55,-

Banány 1 kg 94,-

Máslo 125 g 41,-

Máslo alpské čerstvé 250 g 75,-

Müsli tradiční 300 g 29,-

Vločky ovesné 500 g 36,-

Pudink v prášku čokoládový 15,50

Gumoví medvídci 43,-

Polévkový bujón 6 ks 46,-

Sojová omáčka japonská 175 ml 42,-

(Ceny v korunách jsou jen orientační, protože se mohou během týdne měnit.)

18.3.2009 12:34 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist