babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Péče o miminko > Koupání miminka > Bez šamponu? Jde to i u dětí!
Bez šamponu? Jde to i u dětí!
Znáte metodu mytí vlasů No-poo? Jde o mytí vlasů bez použití šamponů. Aha, znáte! Ale zkusili jste ji? Je vhodná i pro děti? Ráda se s vámi podělím o své vlastní zkušenosti.
O No-poo metodu mytí vlasů jsem se zajímala dlouhou dobu. Argumenty jako kvalitnější vlasy, méně vypadávání, méně se mastící pokožka hlavy, žádná vstřebaná chemie a podobně mě opravdu lákaly. Kromě toho fandím „bezodpadové domácnosti“, takže díky bez šamponové metodě bych omezila i vyprodukované množství odpadů. Pustila jsem se tedy do toho a nadšení mi nechybělo. Ale…
První pokus
Nadšení bohužel dlouho nevydrželo. Měla jsem tou dobou dlouhé vlasy a přechodnou fázi jsem prostě nezvládla. Byla zima a mytí si vlasů vodou každé ráno, aby vypadaly jakž takž k světu, jsem při chození do práce dlouho nedokázala. V práci jsem potřebovala působit reprezentativně, což se mi bez použití šamponu a kondicionéru bohužel nedařilo. Častý přesun letadlem mezi mítinky mým vlasům také nepřidal. Takže touha po sice „chemických“ (ale zato relativně dobře vypadajících) vlasech na nějakou dobu zvítězila.
Ideální načasování
Druhý a konečně úspěšný pokus proběhl až na mateřské. Začali jsme s naším miminkem současně. Já jsem odložila šampony a jemu po pečlivém zvážení možností žádné nepořídila. Razantně jsem změnila sestřih na krátký asymetrický, což jsem ocenila i tehdy, když mi začaly vlasy padat. Sestřih jsme s kadeřnicí postupně vychytaly tak, abych si nemusela vlasy ničím tužit. Jakékoliv další přípravky typu gel, lak, tužidlo pochopitelně No-poo ztěžují, až možná znemožňují.
Když už jsem někdy účes alespoň trochu zformovat potřebovala, sáhla jsem po grapefruitu. Možná nevíte, že šťáva z grepu je výborné tužidlo! Také příležitostí pro tahání za vlasy od malého raubíře bylo najednou méně. Začít s metodou No-poo na mateřské mohu jen doporučit, člověk má více času na mytí vlasů v přechodném období. S krátkým sestřihem jako bonus už to jde úplně samo.
Jak na to
Ze začátku doporučuji každodenní mytí vlasů vodou a k tomu dvakrát týdně mytí s použitím jedlé sody, octa a bylinek. Někomu bude možná stačit jen jednou týdně. Na internetu existuje spousta receptů, jaké poměry zvolit. Také pomocí bylinek můžete dosáhnout zajímavých výsledků. Mým blond vlasům například svědčí heřmánek. Po dvou měsících máte téměř vyhráno a mytí vodou můžete omezit. Nezapomeňte však upozornit vaši kadeřnici či kadeřníka, protože i jedno umytí šamponem vás vrátí zpět, a to hlavně ze začátku.
Bylinky na hlavu?
Místo šamponů s hyper super funkcemi využijte bylinky. Heřmánek vlasy zesvětlí, po rozmarýnu a šalvěji zase vlasy tmavnou. Můžete však experimentovat i s dalšími, co takhle máta, kopřivy, měsíček, růže, levandule? Bylinky dejte do hrnku a zalijte vařící vodou. Zakryté nechte zchladnout asi na tělesnou teplotu a poté přeceďte. Rozdělte si výluh na polovinu. Část nalijte k vlasové pokožce a zbytek na vlasy. Jemně vlasy bříšky prstů promněte.
A můžete experimentovat i se žloutky, medem, určitými druhy jílů nebo třeba i s žitnou chlebovou moukou.
Čtěte také:
- Praktické tipy na příjemnou koupel
- Jak správně vykoupat miminko aneb Koupání snadno a bezpečně
- Jak žít s dítětem ekologicky
Od miminka?
U miminka je mytí hlavičky a vlásků pouze vodou přirozené. Pak se necháváme ovlivnit kosmetickými přípravky a myslíme si, že bez dětských šamponů se neobejdeme. Není to však pravda. Náš synek zná zatím mytí pouze ve vodě či s malým přídavkem přírodního mýdla. Po koupeli dle potřeby mažeme měsíčkovým olejem, žádné jiné mycí přípravky nepoužíváme, pokožku má krásnou, i naše paní doktorka ji stále chválí. Možná právě proto nemáme s jeho citlivou kůží problémy.
A nezapomeňte, že ve finále ještě ušetříte za spousty lahviček přípravků na vlasy, tak hurá pod vodu!