Jak běhat v těhotenství a po porodu?

Lze pokračovat v běhání i v těhotenství? Tato otázka se hodí hlavou většině sportovně zaměřených žen, které se běhu aktivně věnují téměř na denní bázi. Mnoho rodiček má samozřejmě z běhu v těhotenství velké obavy – ty jsou většinou neopodstatněné, zejména pokud jste již zvyklá na každodenní pohyb, máte dobrou kondici i zdravotní stav. Základem je však konzultace s gynekologem, který vám poskytne potřebné informace.

babyweb.cz_pixabay.com_jak-behat-v-tehotenstvi-a-po-porodu_01-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay

Při běhání v těhotenství potřeba počítat s tím, že už to nepůjde tak snadno, a je dobré se poohlédnout po kvalitním příslušenství. Naopak se běhání v těhotenství nedoporučuje těm ženám, které nikdy předtím neběhaly. Protože tělo na tuto zátěž není zvyklé, mohl by plod být v ohrožení. V takovém případě však máte na výběr celou řadu jiných bezpečnějších sportů.

Přizpůsobte tempo a naslouchejte tělu

Důležité je zejména přizpůsobit se dané fázi těhotenství. Hned v té počáteční si ale zvykněte na menší tempo. Tepová frekvence by neměla přesahovat 140 tepů za minutu a z vytrvalostního běhu udělejte spíše rekreační záležitost pro udržení kondice.

Pro zdraví vaše i vašeho dítěte je tedy důležité:

 

  • zbytečně se nepřetěžovat
  • snažit se nezadýchat – přílišná spotřeba kyslíku matkou ubírá jeho přísun dítěti
  • volit méně náročný terén
  • dávat pozor na pády a jiná zranění
  • protáhnout se před vyběhnutím a zahřát si svalstvo
  • pravidelně doplňovat tekutiny
  • doplňovat minerály, zejména hořčík a železo

Pozor na běh do kopce

Nevhodný může být běh do kopce. Co jste před těhotenstvím vnímala jako fajn zátěž na nohy a bříško, teď může být problém, a to hlavně kvůli vysoké tepové frekvenci. Jakmile se zadýcháte, budete přijímat méně kyslíku, což může ohrozit vaše miminko. Místo kopců teď zvolte rovný a měkčí terén, který vašemu těhotenskému bříšku nezpůsobí tolik otřesů.

Otřesy zmírníte kvalitní obuví

Ony otřesy můžete zmírnit i kvalitní obuví. Kvalitní a pohodlná dámská běžecká obuv je v období těhotenství klíčovější než kdy dříve. V těhotenství vaše váha poroste. Budete těžší a kvůli rostoucímu bříšku se změní i těžiště vašeho těla. Kromě dámské běžecké obuvi zvažte také použití tejpů, kterými lze zafixovat těhotenské bříško. Vhodnou pomůckou je i podpůrný těhotenský pás.

Oblečte se pohodlně a adekvátně počasí

Při běhání myslete i na to, že nesmíte prochladnout ani se příliš přehřát. K tomu vám dopomůže kvalitní oblečení. Dámské sportovní mikiny Tommy Hilfiger jsou jedny z mnoha kousků běžeckého oblečení, které vám přinese potřebný komfort, a zároveň v nich budete vypadat dobře. Před chladem vás ochrání i těhotenské legíny s vysokým pasem, které hezky “zabalí” celé bříško a poskytnou mu určitou oporu.

A co po porodu?

Ve formě jste se udržovaly po celou dobu těhotenství? V tom případě bude návrat k běhu po porodu mnohem snazší. K běhání se však nevracejte dříve než po šestinedělí. V případě, že jste rodila přirozeně a nemáte žádná zdravotní omezení, můžete se po šestinedělí k běhu vrátit.

 

Pořízení kvalitní sportovní podprsenky je ale naprostý základ. Poprsí je v období kojení velmi citlivé, a také se snadněji deformuje. V této době si dejte pozor i na jeho prochladnutí, které by mohlo vyvolat nepříjemný zánět. Důležitou roli v návratu k běhání hrají také porodní rány a jejich hojení.

 

1.3.2022 7:20 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist