babyweb.cz > BABYWEB 2021 > PR články > Běhání s kočárkem? Ano!
Běhání s kočárkem? Ano!
Chcete se dostat do formy, ale nemáte čas chodit do fitness centra? Chcete ušetřit peníze za osobního trenéra? Začněte běhat s kočárkem! Díky pravidelnému pohybu se rychle zbavíte nadbytečných kil. A navíc se krásně vyvětráte a přijdete na jiné myšlenky. V následujícím článku se podíváme, jak na to a jaký kočárek vybrat.
Běh s kočárkem má trochu jinou techniku
Nejprve bychom chtěli říct, že vůbec nevadí, pokud jste doposud neběhali. S kočárkem může vyběhnut jak zkušený běžec, tak amatér. Jen to vezměte pozvolna a nepřepínejte se. Pamatujte, děláte to hlavně pro radost.
Od standartního běhu se běh s kočárkem liší hlavně v pohybu rukou. Alespoň jedna musí zůstat na rukojeti, takže je to trochu náročnější na rovnováhu a zároveň musíte zkrátit krok. Ruce střídejte, ať rovnocenně zapojíte obě strany těla.
O kočárek se nikdy neopírejte a nevěšte se na něj. Zkazíte si tak držení těla a formu. Navíc se tím značně zhorší ovladatelnost. Madla mějte pevně v rukou. Vždy mějte plnou kontrolu nad směrem a pohybem. A to je celé. Jinak běh zůstává stejný. Hlídejte si pravidelné dýchání a správně došlapujte.
Kvalitní kočárek zajistí bezpečí a usnadní běhání
Na trhu najdete spoustu typů kočárků, které jsou na sportování jako dělané. Není hned nutné kupovat navíc ještě běžecký kočárek. Přeci jen jsou to tisíce a tisíce navíc. Raději investujte do klasického kočárku.
Nejlepší kočárky poskytují dětem dostatečné bezpečí i komfort. Pokud chcete běhat například v parku, kde není povrch vždy dokonale rovný, vyplatí se model s terénními nebo nafukovacími koly. Pokud jsou navíc odpružená, tím lépe.
Rozhodujte se mezi kombinovanými a sportovními typy. Sportovní kočárky si na běh oblíbíte nejvíc. Jsou určené pro starší děti. Na výletu v terénu jsou jako dělané. Jsou lehké a stabilní. Skvělá varianta jsou zejména ty se třemi koly, které můžete využít nejen na běhání, ale i při jízdě na bruslích.
Jelikož k vám dítě bude zády, třikrát se ujistěte, že je poctivě připásané a že pásy opravdu drží. Vaše ratolest bude nadšená. Krásně uvidí do okolí a pobyt venku si užije stejně jako vy. Také kombinované kočárky jsou na běh vhodné, ale většinou mají o něco robustnější konstrukci a také vyšší cenovku. Hodně tedy záleží na tom, co vám vyhovuje.
Na co si dát pozor
- Běhejte až od 6 měsíce věku, když zvládne samo udržet hlavičku. S mladšími dětmi neběhejte. I kdyby leželo, tak mu můžete uškodit silnými otřesy. Tělíčko je na náročnější jízdu příliš křehké.
- Nejlepší je na trénink vybrat dobu, kdy je dítě zvyklé spát. Během a jízdou v terénu ho krásně uspíte a zároveň budete mít dostatek prostoru na vlastní trénink. Nebudete muset řešit svačinky, pitíčko a další věci.
- Pokud vyrážíte na delší trasu, vezměte si s sebou občerstvení nejen pro malého, ale také pro sebe.
- Používejte kvalitní běžecké boty. Běhat v teniskách, které jste koupili za pár stovek a které nejsou vyloženě na běh, se rozhodně nevyplácí. Noha nemá dostatečnou oporu a můžete si přivodit zranění. Běžecké boty jsou navíc uzpůsobené přímo k tomu, aby vám pomohli dodržet správnou techniku.
- Pozor, aby vám dítě nevypadlo. Tomu zabrání právě kvalitní kočárek se spolehlivým pásovým systémem.
- Neběhejte se sluchátky. Neuslyšíte dítě. A navíc nebudete vědět, co se okolo vás děje. Vždy musíte mít přehled a být schopní včas zareagovat, například když se blíží cyklista atd.
- Nepřehánějte to s rychlostí. Berte ohled na dítě. Tomu se náhle změny směru a prudké zatáčky nemusí moc líbit. Navíc je to příliš velká zátěž pro jeho svalstvo.
Kam chodit běhat s kočárkem
Vybírejte dostatečně široké cesty. Dobré jsou například cyklostezky nebo udržovaný park. Trať nemusí být dokonale rovná. Sportovní kočárek s odpružením zvládne i členitější terén. Ale pokud by to byl samý kořen a kámen, neužijete si to ani vy, ani dítě. Vyhněte se prudkým kopcům. Ty jsou i při běžném běhu pořádná výzva a vy přeci budete tlačit ještě kočárek.