> Blogy > jana.barevna_115095 > 10 rad, jak překonat strach z porodu
10 rad, jak překonat strach z porodu
JANA BLOGUJE Můj osobní pohled na to, jak přistupovat k porodu.
Neexistuje snad žádná těhotná maminka, která by se aspoň trochu příchodu svého miminka neobávala. Porodu se jednoduše bojí každá těhotná žena, je to přece mimořádná a unikátní událost. Navíc všude kolem nás číhají strašáci a my samotné je ještě dokonce rády vyhledáváme. Na každém rohu, na internetu, na sociálních sítích, v odborných publikacích, u kamarádek i u rodičů se dovíme o nějaké té komplikaci, která může u porodu proběhnout a může nás stát život. A začínáme se plným právem svého porodu obávat. Ale pozor! Čím větší máme strach z porodu, tím větší trauma nás u něj doopravdy čeká.
Dle jedné norské studie se porod žen, které se ho bojí, může protáhnout v průměru o 90 minut v porovnání s rodičkami, jež jsou na porod lépe připraveny a uvolněné. Právě ty si dokážou pořádně vychutnat příchod svého dítěte na svět i přes všechny peripetie, které to obnáší. Jak tedy strach z přechodu překonat? Máme pro vás deset jedinečných rad.
1) Informace ano, ale s mírou!
Dohady a pochyby bývají tím nejhorším. Lepší je si zjistit ze zasvěceného zdroje, jak porod probíhá, co je typické pro jednotlivé porodní doby, jak rozeznat kontrakce od „poslíčků“. Neznámou by neměl zůstat ani císařský řez, a to i když jím nemáte rodit. Zjistěte si informace o základních komplikacích, které mohou nastat při porodu, a jejich řešeních. Ale nic se nemá přehánět, stačí jen pár všeobecných informací, aby bylo jasné, co vlastně takový porod je a co obnáší. Ono někdy vědět méně je více.
2) Komunikovat a ptát se!
Nemějte zábrany a ptejte se lékařů na věci, které vám nejsou jasné. Polovičaté, útržkovité informace bývají zneklidňující. Své obavy si nenechávejte pro sebe, ale podělte se o ně s partnerem, rodinou, přáteli. Sdílený strach se stane polovičním strachem.
3) Sbohem pesimismu!
Pokud jsou všechna vyšetření a testy v pořádku, nemá cenu je zpochybňovat a utápět se v obavách, že se porod nepovede nebo že se dítě narodí s nějakou anomálií. Takové případy jsou velmi vzácné.
4) Sportem ku zdraví a dobré pohodě!
Pohyb pomáhá zahnat chmury a starosti, ale navíc vás dostane do náležité formy na porod. Posilujte svaly nohou a hýždí. Vyzkoušejte třeba Kegelovy cviky nebo kurzy s cvičením pro těhotné maminky.
5) Ještě je tu kouzelný epidurál – nezavrhovat předem!
Zjistěte si vše důležité o epidurálu. Z neznalosti mívají rodičky z tohoto způsobu mírnění bolesti strach. Přitom je to mnohdy jediný způsob, jak si porod v klidu a beze strachu užít.
6) Pozitivní myšlení dělá zázraky!
Nalaďte se pozitivně. Je dokázáno, že pesimistky zažívají mnohem bolestivější porod. S pozitivním myšlením bude vše snesitelnější. Představujte si jen to pěkné, co vás čeká.
7) Zmatky jsou zakázány!
Nezmatkujte. Pokud všechno nejde při porodu podle plánu, nepropadejte panice, protože tím se situace jen zhorší. Důvěřujte porodnickému týmu a jeho zkušenostem.
8) Předporodní kurzy se vyplatí!
Právě tam by měl být prostor pro informace a nácvik, fyzickou i psychickou přípravu. Ovšem to neznamená, že všechno „našprtané“ si člověk vybaví v akci. Tréma a momentální zatmění funguje i u téhle zkoušky. Ale jsou tam odborníci, kteří poradí a povedou.
9) Tajemství úspěchu je v uvolnění!
Umět se uvolnit, to se hodí vždycky, v těhotenství však ještě o něco víc. Jóga, plavání, vše zmiňované k tomu přispívá a navíc udržuje tělo v kondici. Třeba ve Francii existují kurzy prenatální sofrologie, které učí budoucí maminku pracovat s dechem, relaxovat. Na programu je i vizualizace porodu, takže si mohou aspoň očima osahat, co je čeká. Pamatuje se i na tatínky, kteří by měli být nejen poučeni, ale také se naučí, jak pomoct své partnerce se uvolnit.
10) Těšte se!
A to nejdůležitější na závěr – na svět díky vám přijde něco, co budete milovat úplně nejvíc na světě. Právě proto je důvod se těšit, tak proč myslet na to, co se může stát špatně, proč se vlastně bát? Vždyť dítě je označováno za zázrak a ten zázrak se bude dít z velké části díky vám! A navíc některé studie dokonce prokazují, že mnoho maminek si porod užívá, některá dokonce při něm již dosáhla orgasmu! A na konci té velké dřiny, až obejmete své malinké novorozeně v náručí, každá z maminek ochutná tu sladkou chuť euforie.