Au pair u nás doma?

Pojem Au Pair pochází z francouzského výrazu „au pair“, což znamená „na stejné úrovni“. Označuje mladou osobu, která žije za stejných podmínek jako členové hostitelské rodiny.

Au pair pomáhá s péčí o děti a s domácností (někdy jen s dětmi), za což týdně či měsíčně dostává od rodiny kapesné. Au pair bývá zpravidla dívka, která se stává přítelkyní dítěte a pomocnou rukou matky. Pracuje-li v cizí zemi, poznává při svém pobytu jazyk, zvyklosti a kulturu země. Je placena za 25 – 30 hodin týdně dle domluvy a standardně má jeden a půl dne týdně (zpravidla víkend) volný. Jeden víkend měsíčně je volný celý. Průměrné kapesné au pair v zahraničí je 300 euro, ubytování, strava, pojištění, cesta a školné (či jiné kurzy) jsou hrazeny rodinou.

Zkušenosti a zážitky au pair se velmi liší, ale z velké části jsou to vzpomínky kladné. „Byla jsem au pair ve dvou rodinách. V té první jsem někdy celé noci probrečela a odešla z ní po čtvrt roce. S mou druhou rodinou se dodnes navštěvujeme jako velice blízcí přátelé, děti mne znají jako tetu a s maminkou od rodiny jsme se staly nejlepšími přítelkyněmi,“ říká dvaadvacetiletá Marcela.

A u nás?

„Není to o tom, že by žena děti nezvládala. Je to o tom, že pokud jí mohu pomoci projít tímto uspěchaným obdobím a ulehčit jí za sedm tisíc měsíčně, tak jí ulehčím. Jsme pak oba víc v pohodě, když máme víc času na sebe a na starosti kolem rodiny. Krom toho, děti naši au pairku Lenku milují,“ směje se David, šestatřicetiletý designer webových stránek z Prahy, jedna z „prvních vlaštovek,“ která se nerozpakuje pořídit svým dětem au pair i u nás. I v naší zemi se idea au pair začíná postupně zabydlovat. „Před 10 lety, kdy jsem s tímto podnikáním začínala, jsme měli pouze zahraniční rodiny, které požadovaly au pair. Nyní je poměr poptávek po au pair tak 80 procent z českých rodin a 20 procent ze zahraničních,“ konstatuje Petra Malaníková z české agentury Melanie person, která se umisťováním dívek do rodin zabývá.

Cena za pohodu

V Čechách přijde mladá výpomoc na 5 – 20 tisíc korun, podle doby strávené v rodině a náročnosti práce. Jelikož je toto „kapesné“ nemalou zatěžující položkou pro průměrnou českou domácnost, pracují au pair v českých rodinách také formou „part-time,“ tedy vypomůžou jen v předem dohodnutý čas. To je výhodné jak pro rodinu tak pro au pair, která může během práce například studovat vysokou školu.

„Rodiny, které se u nás zajímají o au pair, bývají zpravidla rodiny, které jsou buď smíšené – jeden z rodičů je cizinec – nebo z rodin, kde maminka buď podniká nebo se chce nadále věnovat náročnějšímu povolání. Tedy například lékařky či advokátky,“ dodává Petra Malaníková.

Proč si vybrat au pair:

  •  Děti je většinou nepovažují za dozor, ale za staršího sourozence či kamaráda
  •  Nemusíte neustále hledat hlídací agenturu, au pair bude po ruce vždy, když ji požádáte
  •  Pokud si vyberete dívku z cizí země, poznáte novou kulturu, zvyky, kuchyni a jazyk
  •  Au pair nebude v rodině jen pro děti. I vy oceníte čas, který s ní strávíte
  •  Pomůže vám s domácností

Jak najdu svou au pair?

Pokud se rozhodnete pro au pair, máte několik způsobů, jak ji najít:

  •  tím prvním je kontaktovat agenturu, která se zprostředkováváním au pair pobytů zabývá. Agentura si zpravidla účtuje poplatek za zprostředkování, který bývá 500 – 10 000 korun. Jejím kladným bodem je, že k vám umístí jimi prověřenou au pair, se kterou bude vše oficiálně podepsáno a právně ošetřeno. Většina agentur také umožňuje výměnu au pair, pokud s ní nejste spokojeni – odpadá vám tedy zbytečné další hledání.
  •  druhou možností, pokud ovládáte angličtinu či němčinu, jsou specializované stránky věnované au pair. „Všechny naše au pair jsme našli přes internetové stránky. Byli jsme se všemi nadmíru spokojeni. Pro někoho to může znít odvážně, hledat dívku k vlastním dětem přes internet, je to vlastně to samé, jako kdybyste s nimi měl jeden rozhovor po telefonu, jak se to dělá v agentuře,“ konstatoval Thomas Lyce z Prahy, jehož rodina má již čtvrtou au pair. Ve světě existuje několik internetových stránek, které se přímo specializují na seznamování au pair s rodinami. Výhodou těchto „seznamek“ je, že si na nich můžete vytvořit profil vaší rodiny a nejste to tedy jen vy, kdo hledá, ale jste také kontaktováni lidmi, kteří by měli zájem u vás jako au pair pracovat. Nevýhodou těchto stránek je, že si nikdy neověříte stoprocentně, kdo daná osoba doopravdy je. Na většině stránek se za členství (a tedy nahlížení do úplných kontaktních informací registrovaných au pair) platí členský poplatek.

Na co si odpovědět, pokud chci au pair?

  •  Chci, aby se mnou au pair žila v domě?
  •  Jaké hranice bude mít au pair vymezeny ohledně výchovy dětí?
  •  Nenaruší přítomnost mladé dívky v domácnosti harmonii mého partnerského vztahu?
  •  Mám dostatek financí, abych si mohl/a takovou pomoc dovolit?
  •  Nebudu se cítit méněcenně, že nezvládám vlastní rodinu a potřebuji pomoc?
  •  Jsem schopný/á poskytnout au pair příjemné prostředí k soužití, studiu a poznávání naší kultury?

Více informací o au pair

České agentury, umisťující au pair v Čechách:

www.melanie.cz

www.profiaupair.cz

Zahraniční stránky seznamující rodiny a au pair:

www.aupair-world.net

www.greataupair.com

http://www.aupaircare.com/

http://www.easyaupair.com

www.sunnyaupairs.com

19.3.2009 12:50 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist