Aromaterapie v těhotenství

Gravidní žena bývá citlivější a vnímavější. Cítí, co předtím necítila, chutná jí, co jí předtím nechutnalo, a obráceně. Právě v tomto období může proti některým základním neduhům pomoci aromaterapie. Vybírejte však opatrně, čím se provoníte.

„Těhotné ženy jsou na vůně daleko citlivější, a proto je dobré v tomto období používat mnohem jemnější přípravky. Aromaterapie zaměřená na nastávající maminky a péči o ně by měla obsahovat velmi nízké koncentrace hlavně éterických silic,“ vysvětluje aromaterapeutka Blanka Stablerová. Obsah silic je uváděn na obalu výrobku.

Aromaterapii si většina z nás představí jako přidání oleje do aromalampy. Ovšem přírodní vůně a oleje mají i jiné využití. Můžeme je přidat do koupele či k nim občas jen lehce přivonět, a hlavně je masáží aplikovat přímo na kůži.

„Ze základních rostlinných olejů se velmi dobře osvědčilo užití olejů klíčkových. To jsou ty, které napomáhají k elasticitě kůže. Výborný je například olej z pšeničných klíčků. Obsahuje totiž vitamín E, z minerálů fosfor, zinek, železo, draslík,“ říká aromaterapeutka a masérka Blanka Stablerová. „I další rostlinné oleje jako mandlový, pupalkový nebo jojobový jsou v tomto období účinné, protože jimi přichází výživa k naší pokožce přírodní cestou a hlavně dostatek vitaminu a minerálů pro tělo,“ dodává.

Na co jsou jednotlivé druhy olejů a vůní vhodné

Žaludeční nevolnosti, nespavost

Je-li vám po ránu nevolno, vyzkoušejte mandarinku (například v podobě oleje do koupele či sprchový gel). Mandarinka zchlazuje játra a tím působí na zklidnění žaludečních nevolností a teplot. Má osvěžující vůni, která navozuje pocit radosti, úlevy a bezpečí. S mandarinkou se také zbavíte nespavosti a uvolníte napětí.

Jak ji použít: Budete-li ji používat do koupele, stačí tři kapky do lžíce základního oleje, medu či mléka. Použít ji lze také jako sprchový gel, nejlépe spolu s mandlovým olejem na masáž bříška.

Zlepšení struktury pokožky

Péči o pokožku byste neměla od počátku těhotenství zameškat. Bříško, stehna, hýždě a prsa vám porostou rychleji, než si umíte představit. Právě na zlepšení kvality pokožky, konkrétně na první drobné jizvičky, je tu šípkový olej. Ten je také výborným antioxidantem a zdrojem vitamínu C.

Jak ho použít: Promasírujte všechna místa, kde je patrna zvýšená elasticita.

Posílení imunity

Abyste v prvním trimestru neonemocněla, budete muset posílit svoji obranyschopnost. Tomu napomohou všechny druhy citrusových vůní. Mandarinka, pomeranč i grep jsou výborným prostředkem také pro relaxaci či podporu trávení.

Jak je použít: K citrusům si můžete buď pouze přivonět, nebo je lze kápnout na půl hodiny do aromalampy. Vynikající je ovšem také 20minutová lázeň.

Proti strachu

Obáváte se, jak těhotenství a mateřství zvládnete? Zkuste pro chvíle odpočinku použít vůni růže. Velmi vhodná je například růžová voda (např. pleťová). Dodá vám sílu ženské energie, úlevu, klid, harmonii a pocit, že vše zvládnete. K posílení sebedůvěry pomůže také jasmín. Starostem též ulevuje přírodní esenciální olej neroli, silice z květů hořkého pomerančovníku.

Jak je použít: Stačí si občas lehce přičichnout.

Bolesti nohou

Většina budoucích maminek se potýká s bolestmi nohou, způsobenými změnou hmotnosti a odlišným držením těla. Bolavé nohy můžete potírat například olejem s grapefruitem. Kromě jiného působí tento citrus také velmi dobře proti křečovým žilám (společně s cypřišem).

Jak je použít: Použijte k jemné masáži nohou.

Čtěte také:

Bolesti v krku

„Škrábe“ vás v krku? Zkuste v místnosti rozptýlit santal. Ten pomáhá nejen s nemocemi dýchacích cest, ale také účinně bojuje proti mykózám.

Jak jej použít: Namažte krk či podbřišek.

Tlaky v bříšku

Při tenzích bříška je velmi osvědčená například gerániová voda. Tuto vodu, stejně jako růžovou vodu, je nejlepší rozprašovat. Gerániová voda také přispívá k harmonizaci hladiny ženských hormonů. Na nežádoucí kontrakce a křečích v bříšku pomůže dýňový olej. Má totiž ze všech rostlinných olejů nejvyšší obsah organicky vázaného zinku. Ten pomáhá při ekzémech a vysušené pleti. Tělu také dodá minerální látky, jakými jsou draslík, hořčík, fosfor a síra.

Jak je použít: Namasírujte lehce podbřišek. Lámou-li se vám v těhotenství nehty více než dříve, zkuste si je dýňovým olejem potírat. Uvidíte, že pomůže.

Masáž hráze

K přípravě na porod je dobré v posledních týdnech gravidity používat olej na hráz. Zvyšuje totiž elasticitu její tkáně. Olej vybírejte pečlivě, v obchodech můžete sehnat speciální namíchané výrobky. Chcete-li si namíchat vhodný olej doma, použijte například olej z pšeničných klíčků či olej lněný.

Jak jej použít: Lehce dvěma prsty do písmene „u“ masírujeme hráz.

12.4.2019 5:24 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist