babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Menstruace > Antikoncepce: jak ovlivňuje menstruaci?
Antikoncepce: jak ovlivňuje menstruaci?
Hormonální antikoncepce je dnes naprosto běžnou záležitostí. Poskytuje ženě ochranu a často i větší komfort. Jak ale menstruaci ovlivňuje antikoncepce, víte to?
Menstruace v průběhu dějin
Vraťme se ještě trochu do minulosti. Kdysi to ženy neměly v tomto ohledu lehké. O menstruaci se prostě nehovořilo, mnohá dívka vůbec nevěděla, co se s jejím tělem děje, když dostala první periodu. Byl to tak pro ni docela šok. Navíc když si uvědomíme, že v dávné době byla menstruace považována za nečistou a žena či dívka s periodou také.
Menstruující žena se tak musela při své periodě uchylovat mimo ves, pryč od svého kmene. Po dobu menstruace pobývala bokem, k tomu určené chýši, protože dle pověr byla menstruace nečistá a přinášela kmeni smůlu. Roli hrál také v nemalé míře i fakt, že k mání nebyly žádné dostupné menstruační hygienické potřeby. Proto ženy nemohly v době periody normálně fungovat.
Dnes je naštěstí doba jiná, k dobru máme jako ženy mnoho informací i potřeb – od vložek, přes tampóny až po menstruační kalíšky. V médiích vidíme běžně reklamy na toto téma a ženy (hlavně mladé dívky) si o své periodě někdy docela hodně otevřeně povídají. Radí si, dávají si tipy a předávají informace i zkušenosti.
Když se řekne menstruace
Co je vlastně menstruace? Je to periodicky se opakující krvácení (proto perioda), které vzniká každý měsíc u pohlavně zralých žen. Probíhá v rámci menstruačního cyklu, v němž se v ženském těle vyvine vajíčko a uvolní se v době ovulace. Výstelka dělohy (takzvané endometrium) roste totiž synchronně s vajíčkem.
Po ovulaci se tato výstelka změní a je připravena na uložení vajíčka a graviditu. Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, děloha se postupně zbavuje výstelky (endometria) formou menstruace ven z těla. A koloběh pokračuje – začíná nová perioda.
Menstruace je tedy přirozený proces, kterému se žádná dívka a žena nevyhne. První počáteční menstruaci se říká menarche a přichází u dívek v různém věku, obecně mezi jedenáctým až čtrnáctým rokem dívčího života. A poslední periodou je menopauza, kterou procházejí ženy na konci svého plodného období, většinou okolo pětačtyřiceti až šedesáti let věku.
Čtěte také:
- Hormonální antikoncepce nemá na plodnost žádný vliv
- Menstruační kalíšek či bezvložková metoda?
- Pod vlivem měsíce: proměny ženy během menstruačního cyklu
Menstruace s antikoncepcí
Mnohé dívky a ženy mívají obtíže – bolestivou menstruaci, či nepravidelnosti v menses. Obojí spolu s ochranou před otěhotněním lze řešit právě antikoncepcí. Ta je primárně určena proti nechtěné graviditě, ale může řešit i tyto obtíže a přinést ženskému tělu nejen úlevu ale i pomoc.
Co je antikoncepce?
Antikoncepce jsou různé způsoby, jež dočasně brání těhotenství. Patří mezi ně hormonální antikoncepce (tablety, náplasti, podkožní implantáty, injekce), nitroděložní tělíska, antikoncepční čípky a houbičky, poševní pesary.
Radikálním a nevratným způsobem zabránění gravidity je pak podvázání vaječníků, nebo prodělaná hysterektomie (to je složenina dvou slov, a to hystera tzn. řecky děloha, a ektomia tj. řecky vyříznutí, tedy odstranění dělohy nebo i vaječníků).
To se děje kvůli zdravotním komplikacím pohlavních orgánů (myomy a další nádory, nebo i jiná onkologická onemocnění). Kvalitní a pro vás spolehlivá antikoncepce vám může značně usnadnit a zpříjemnit život. Nejen, že nejste ve stresu z nechtěného těhotenství a užíváte si intimitu s partnerem, ale mnohdy antikoncepce vyřeší i další obtíže, včetně zdánlivě nesouvisejících oblastí.
Menstruace
Vliv antikoncepce na menstruaci
Nehormonální antikoncepce nemá na menstruaci až takový vliv. V prvopočátku může být menstruace silnější, ale tento jev se časem upraví sám. Pokud by přetrvával, nebo vyvolával jiné obtíže, je vždy na zvážení vašeho gynekologa, zdali ochranu před graviditou neřešit jiným způsobem.
Oproti tomu hormonální antikoncepce ovlivňuje celou periodu. Tato antikoncepce ve své podstatě vyruší klasické menstruační krvácení. To je pak řízené hormonálními tabletami tak, aby k menses docházelo v době hormonálního poklesu hladiny v ženském těle.
To se děje díky cyklu s hormonální antikoncepcí, která se užívá 21 dní a poté se na sedm dní vysazuje. A v době jejího vysazení dochází k menstruaci.
Když to vezmeme kolem a kolem, tak z logiky věci se pak nejedná o přirozenou menstruaci, vyvolanou uvolněním endometria (děložní výstelky). Jedná se o řízenou tzv. pseudomenstruaci, k níž dojde na základě poklesu hladiny hormonů v těle. Je takováto menstruace pro vás jako ženu užitečná?
Proč je přirozená menstruace důležitá?
Při přirozeném menstruačním cyklu a uvolnění děložní výstelky z těla se organismus čistí – fyzicky i mentálně. Menstruace trvající vždy cirka pět až sedm dní napomáhá vyplavení všeho, co se v děloze od minulého menses nashromáždilo.
Všechno, co je pro tělo (i duši a psychiku) ženy nepotřebné, se v tomto období dere pryč. A není to jen faktická menstruační krev a děložní výstelka, ale i směry života, které vám jako ženě neprospívají – zvyky a jednání, vztahy a vazby, životní postoje.
Menstruace je tudíž přírodní cyklus daný životem a není neobvyklé, že v době menstruace žena prochází fyzickými proměnami a mnohdy činí radikální rozhodnutí a změny ve svém životě. Navíc v době ovulace je žena pohlavně nejsilnější a z intimity má v této době největší a nejlepší sexuální prožitek.
O toto vše jste díky hormonální antikoncepci ochuzena. Vše to zahodíte a neprožijete. Oproti přirozenému menses ve vašem těle nedochází k žádné faktické očistě. Je to vše řízeno a redukováno.
Přiznejme však, že v určitém smyslu má hormonální antikoncepce své opodstatnění, protože upravuje periodu, zbavuje bolestivých průvodních jevů a reguluje sílu i délku krvácení. Mimoto hormony z antikoncepce ovlivňují pozitivně kvalitu pleti, vlasů, nehtů a také zpomalují růst ochlupení na těle. Vyváží však pozitiva všechna negativa?
Současný život je hektický a pro nás ženy hodně náročný. Pokud vám to zdraví, životní situace a možnosti dovolí, zvažte dobře, zda je hormonální antikoncepce ta správná cesta a dejte přednost přirozenosti a neochuzujte se o kus ženství ve vás.
Pomocníky při problémech s menstruací vám mohou být správné cvičení např. jóga, meditace, bylinky i zdravý životní styl. O tom však zase někdy příště.