Jak zapojit ty správné svaly u miminek?

Téměř polovina všech kojenců se nevyvíjí pohybově ideálně, tedy tak, jak by pro jejich pozdější vývoj bylo vhodné. Dobrou zprávou je, že se správným přístupem se dá mnohé zachránit.

28-shutterstock_2180210913-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

„Přitom už mezi čtyřmi a šesti týdny života se dá spolehlivě určit, zda svaly a svalové skupiny fungují tak, jak by měly,“ vysvětluje Mgr. Tomáš Rychnovský.

V centru Avete Omne se spolu s Mgr. Šárkou Válkovou zaměřují na lepší koordinaci pohybů těch nejmenších. Pětiměsíční Kubík leží na cvičebním pultu a sahá po hračce. Maminka se na látkové panence učí, jak přesně vést pohyby rukou a nožek, kde držet pánev a rameno, aby se Kubovi zapojily ty správné svalové partie, které potřebují posílit.

„Kubík se otáčel jen na jednu stranu, v pěti měsících výrazně preferoval jednostranný pohyb, maminku to znepokojilo a přišla. Nyní pracujeme na tom, abychom zapojili další skupiny svalů, které pohyb zkoordinují a vyrovnají,“ vysvětluje Mgr. Rychnovský.

Co prozradí vrásky

„Děti jsou z pediatrického i ortopedického hlediska zcela zdravé, nebudou mít žádné potíže s učením, jsou fyzicky zdatné, přesně podle vývojových tabulek, ale pomocí speciální diagnostiky se dá vypozorovat, že některé svaly a jejich skupiny se nezapojují tak, jak by měly. U tříměsíčního kojence se dá z postavení hlavičky, ramínek, zápěstí poznat leccos, i když se zdá, že ještě mnoho pohybů nedokáže.

Má paty spíš zdvižené nad podložkou? Zkrabatělou kůži na páteři? Nožičky spíš natažené nebo skrčené? Z výrazné vrásky v zadní části krku se dá usuzovat na vysokou zátěž krční páteře.“

Děti jako dospělí

„Stejnou míru dysfunkčních svalů a skupin svalů vidím u dospělých. Rozdíl je v tom, že v prvních měsících života se dá mozek naprogramovat tak, aby začal tyto opomíjené skupiny svalů efektivně využívat, a nemusí dojít ke zdravotním komplikacím. O to nám jde. Naprostá většina lidí o spoustě svalů ve vlastním těle vůbec neví. Víte, kde máte zadní část bránice a jak ji používat?“ ptá se Mgr. Rychnovský.

Proč svaly neposlouchají?

Problémy mohly nastat už v těhotenství nebo při porodu: porod koncem pánevním, kleštěmi, nevýhodná poloha plodu v děloze. To jsou jen některé z příčin. Pak existuje řada důvodů, které vůbec nejsou známé. Naprostá, totální neznámá.

Sledujte své miminko

Rodiče by si měli všímat pohybů (ač ještě velmi drobných) svého potomka. A ještě lépe udělají, když navštíví ve 4. až 6. týdnu života odborníka na hodnocení správného svalového vývoje jejich děťátka. V případě, že se v rodině vyskytují obtíže s páteří, bolesti v zádech, omezená pohyblivost, by taková konzultace byla zcela na místě.

„Naše práce vlastně vychází z principů Vojtovy metody (která byla používána jen pro nemocné děti), ale je skvěle využitelná i pro zcela zdravé děti, které potřebují pouze posílit některé svalové skupiny a zkoordinovat pohyby. Bráním se však zaškatulkování do využívání pouze jedné metody.

Z řady metod si bereme prvky, které usnadňují a umožňují zapojování svalů do pohybů. Využíváme například vývojové kineziologie, kterou rozpracoval doc. Pavel Kolář.“

Čtěte také:

Komunikace a pravidelnost

Maminky se musí naučit cviky správně používat a zbavit se obavy, že miminku ubližují.

„Tlak na svaly a části těla je velmi mírný,“ tvrdí Mgr. Rychlovský a jemně mi tlačí na ruku. „Miminko samozřejmě nejdřív pláče nebo se vzteká, protože mu usměrňujeme pohyby a ono chce mít volnost. Ne, že by cítilo bolest. Maminka se bojí, aby mu neublížila. Po dvou, třech návštěvách (cca 45 – 60 minut) získá jistotu a bude s dítětem cvičit bez problémů.

Tři základní cviky, ty mají různé modifikace podle konkrétních obtíží, by měla matka cvičit s potomkem čtyřikrát denně a přitom si vybavovat konkrétní reakce. To je tedy otázka zhruba osmi minut za celý den. Tím budou svalové skupiny dítěte aktivované po celý den a tak si je bude zapojovat a posilovat.“

V hlavní roli čas

U dětí platí dvojnásob, že čas je důležitý. U čtyřměsíčního dítěte se dá pohyb přeprogramovat, nacvičit. Roční a starší batole už nespolupracuje, je s ním prakticky nemožné cvičit přesně na dané svaly.
V tomto případě radíme spíš pokusy o cviky, ale dítě, které stojí a má špatné postavení pánve, má nožky do X a plochá chodidla, bude náročným pacientem.

Tento věk je nejproblematičtější. Osmi až desetileté děti už spolupracují daleko lépe. Otázka ovšem je, do jaké míry se ještě dají škody napravit. Mám na mysli kulatá záda, vystouplé lopatky, shrbené držení páteře.

Buďte pozorní

Sledujte proto velmi pečlivě svého novorozence, už v porodnici si můžete lecčeho všimnout: miminko, které leží na zádech a má rozložené nožičky s kolínky na podložce jasně signalizuje dysfunkci v oblasti kyčlí. Nejsou správně zapojené svaly v oblasti kyčlí i bříška. Na ultrazvuku může být vše v pořádku, ale problém se objeví za patnáct let.

U starších dětí a dospělých už „přeprogramování“ není možné, jde spíš o to naučit se vědomě zapojovat správné svalové skupiny a tím stav nezhoršovat a udržovat. Tyto služby zatím nehradí zdravotní pojišťovny, ale máte-li v rodině nějaké obtíže s páteří a pohybem, je dobré to nepodceňovat.

8.2.2024 6:10 | autor: Redakce Babywebu.cz | zdroj: Odborné názory poskyt Mgr. Tomáš Rychnovský.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist