7 rodičovských chyb, které mohou zničit manželství

Nikdo není dokonalý rodič nebo dokonalý partner a být alespoň dobrý v těchto důležitých rolích nás někdy stojí hodně úsilí. Vyvarování se následujících chyb, které mají na partnerské soužití a fungování rodiny neblahý vliv, nám však může v naší snaze být lepším rodičem a partnerem pomoci.

Stejně jako Martinovi: „Jsem ženatý osm let, rodičem šest let. Expert nejsem ani na jedno, ale udělal jsem tolik chyb, že teď už vím, co rozhodně nefunguje. Pokud je ale vztah silný, což myslím, že ten náš je, prostor pro chyby i následnou nápravu tady je. A tak se s manželkou snažíme a hledáme způsoby a kompromisy, abychom to společně ustáli. A myslím, že se nám to daří.“

Co tedy patří k největším chybám?

1. Zanedbávání partnera

Přiznejme si to, péče o děti nám bere spoustu času a energie, ale pokud nechceme, aby náš partnerský život úplně vyhořel, musíme si v každodenním shonu vyhradit i čas na svého partnera. Někdy je to více o logistice a pečlivém plánování, ale měli bychom si udělat čas na popovídání s partnerem, smích, intimní chvilku a připomínat si, proč jsme společně založili rodinu a že ta je na prvním místě.

2. Žádný čas pro sebe

Stejnou měrou bychom si však měli čas od času dopřát i volnou chvíli jen pro sebe – vypnout, odreagovat se, odpočinout si. A ne, není to sobecké, je to nezbytné. Úplně se obětovat pro ostatní totiž vede nejen k vaší nespokojenosti, ale později se vaše vyčerpání a „ponorka“ odrazí i ve fungování rodiny a manželství.

3. Absence společných rodinných aktivit

Rodinná pospolitost je velmi důležitá. Měli byste občas podnikat společné výlety, věnovat se společným aktivitám, je to skvělý způsob, jak zvýšit manželskou morálku a držet rodinu pohromadě.

4. Snaha všechno zvládnout sami

Pokud se chystáte věnovat se sami sobě, nebo si chcete vyrazit s partnerem, bez pomoci se zkrátka neobejdete. A nesmíte se bát o pomoc požádat. Domluvte se se svými blízkými, známými, povězte jim na rovinu, že potřebujete pomoc. Velice rádi to pro vás udělají. Nemá smysl se tvářit, že všechno okolo rodiny zvládáte sami a vnitřně se trápit a závidět ostatním, že oni tu chvilku pro sebe mají. A zapomeňte na to, že si o vás budou myslet, že rodičovství nezvládáte. Naopak, když budete spokojení, odrazí se to pozitivně i na vašich dětech.

Čtěte také:

5. Přehnaná kontrola partnerovy péče o děti

Chcete si dojít na masáž nebo do kina s kamarádkou a péči o děti přebírá partner? Nekontrolujte ho, jestli to dělá „správně“, přesněji řečeno stejně jako vy. Pokud převezme povinnosti okolo dětí, nechte ho, ať si to udělá podle svého. I když může být velmi těžké udržet svou touhu kontrolovat a radit na uzdě, vydržte to! Důvěra v partnera je rozhodně důležitým článkem ve spokojeném manželství.

6. Rozdílný názor na výchovu

Není nic horšího, než když se každý z rodičů snaží na dítě aplikovat svůj (odlišný) způsob výchovy. Ve výchově dětí byste měli být zajedno, zkrátka táhnout za jeden provaz. Je obzvlášť nespravedlivé, když jeden z rodičů je dítětem považován za tyrana, který mu nic nedovolí, zatímco druhý je ve výchově potomka poněkud benevolentnější. Jednak tím způsobíte zmatek v hlavě dítěte a zadruhé na toto jednání doplatíte vy sami, protože se to pochopitelně podepíše na vašem partnerském vztahu.

7. Sdílení postele se svými dětmi

Společné spaní s dětmi nemusí být problém, pokud se na tom oba rodiče shodnou. Ale pokud dítě ve vaší posteli jednomu z vás narušuje spánek (a znemožňuje romantické chvilky), nemusí být tento způsob nocování pro vaše manželství tím nejlepším.

23.11.2018 1:45 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist