babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > 5 tipů, jak dítěti v zimě udržet imunitu a vyhnout se nemoci
5 tipů, jak dítěti v zimě udržet imunitu a vyhnout se nemoci
Je obecně známo, že chladné počasí dává dětské imunitě pořádně zabrat. Jak zařídit, aby bylo Vaše dítě v těchto sychravých a studených dnech stále zdravé? Máme pro Vás hned několik osvědčených tipů, jak posílit dětskou imunitu.
Každý rodič se trápí, když je jeho dítě nemocné či nachlazené, a dělají všechno proto, aby bylo zas co nejdříve v pořádku. Nicméně v chladných podzimních a zimních měsících se více vyplatí vsázet na prevenci.
Pokud bude mít dítě pevnou a silnou imunitu, nemoci se mu budou vyhýbat obloukem. Ale na druhou stranu se nejedná o jednoduchý úkol, protože děti někdy umějí být pořádně tvrdohlavé. Nechtějí nosit čepice, rukavice, ani šály, a ke všemu neustále běhají a v tom nejhorším případě se válejí ve sněhu.
Nicméně my pro Vás mámě 5 tipů, jak se dá imunita vašeho dítěte posílit, a ono o tom možná ani nebude vědět. Díky nim si vaše dítko užije podzimní i zimní radovánky plnými doušky.
ZÁKLADEM JE JÍDLO
Dítě získává nejvíce živin z jídla. Dobré stravování může vašemu dítku zajistit neprůstřelný obranný systém. Pro děti jsou nejlepší domácí pochoutky, které jim připraví maminka. Pochopitelně je také nejvhodnější vařit z co nejčerstvějších surovin, aby se všechny vitamíny krásně vstřebaly. V tomto ročním období dítěti udělá nejlépe dobrá zeleninová polévka.
Můžete sáhnout například po mrkvi, květáku, nebo brokolici, a udělat z nich lahodný krém. A pokud chcete vašemu zdravému pokrmu nasadit korunu, přidejte na vrch alespoň pár semínek (dýňových, slunečnicových, chia). Ty mají totiž na imunitní systém skutečně blahodárné účinky. Zkuste Vašemu dítku udělat takovou polévku alespoň dvakrát týdně a uvidíte, že bude zdravé jako řípa.
DOPŘEJTE JIM DOBRÝ SPÁNEK
Dítě zkrátka potřebuje být odpočaté. Zaprvé kvůli dobré náladě, a za druhé také kvůli jeho zdraví. I když je jasné, že dostat čtyřleté (i mladší) dítko do postele je někdy pořádná fuška. Ale především v zimě byste na spánek vašeho drobečka měli dbát.
Ideální je, když dítě ve věku od 2-4 let spí průměrně 8-10 hodin. Nicméně pro vás máme informaci, která možná mnohé maminky překvapí.
Nabalovat vaše dítě na noc v domnění, že díky tomu neonemocní, není to nejlepší řešení. Mělo by totiž spát v pokoji, kde teplota nepřesahuje 18 stupňů. Jeho imunita se díky tomu zvýší.
HYGIENICKÉ NÁVYKY JSOU DŮLEŽITÉ
Už od mala je důležité vést děti ke správným hygienickým návykům. Umýt si ručičky, když se přijde z venku, nebo po použití WC, je naprostý základ. Dále je důležité pravidelné sprchování, které nemusí být nutně v příliš horké vodě. Když totiž dítě vyjde z horké vody ven, může velmi lehce prochladnout. Ideální je proto mít teplotu vody tak akorát, ne horkou, ale zase ne úplně studenou.
Pokud bude vaše dítko dodržovat tyto základní hygienické návyky, bude to pro něj jen dobře. Nicméně přeci jen, je nutné mu to občas připomenout. Když totiž dítko přijde rozdováděné z procházky, jeho první kroky nejspíš do koupelny nesměřují.
Čtěte také:
- https://www.babyweb.cz/i-kasel-muze-byt-nekdy-uzitecny
- https://www.babyweb.cz/ryma-muze-zpusobit-mnoho-komplikaci
- https://www.babyweb.cz/zanety-mocovych-cest-u-deti
CHOZENÍ VEN IMUNITĚ PROSPÍVÁ
Ne každému se chce jít na dětské hřiště, když je venku sychravé počasí. Většina lidí se radši zabalí do deky a sleduje filmy nebo seriály, na nic jiného totiž nemají náladu. Nicméně čas od času to prospěje jak vašemu zdraví, tak i zdraví vašeho dítěte. Čas strávený na čerstvém vzduchu se zkrátka nedá ničím nahradit, a naše tělo ho zkrátka vyžaduje.
V zimě se někteří rodiče pobytu venku s dětmi raději vyhýbají, protože mají strach z toho, že se nachladí. Opak je však pravdou, a čím častěji bude dítě na vzduchu, tím více si na to jeho tělo zvykne a proti nachlazení bude odolné. Nicméně je samozřejmost dítě správně obléknout.
ZKUSTE VITAMÍNY
V dnešní době už existuje spousta doplňků stravy pro posílení imunity. Nicméně pro menší děti není polykání nějakých tablet zrovna to pravé ořechové. Prodávají se však i vitamíny například v podobě gumových medvídků, které by vaše dítě mohly zaujmout.
Ale pozor, některé děti mohou nabýt dojmu, že jde o obyčejné bonbony, a proto by je nejraději jedli od rána do večera. Je dobré dítěti vysvětlit, že tento „bonbon“ dostane například za odměnu, že to není jen tak obyčejný bonbon. Díky tomu dítě nepřekročí stanovené dávkování.