babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Život v rodině > Kariéra a finance > 11 odpovědí k rodičovskému příspěvku aneb Vyznáte se v „rodičáku“?
11 odpovědí k rodičovskému příspěvku aneb Vyznáte se v „rodičáku“?
Od 1. 1. 2020 se po 12 letech zvyšuje rodičovský příspěvek: Někteří rodiče dostanou místo 220 000 Kč až rovných 300 000 Kč. Není to však jediná změna, která „rodičák“ za tu dlouhou dobu potkala.
Víte, co při pobírání příspěvku můžete, musíte a co naopak nesmíte? Zjistěte, jak na tom jste s informacemi, které byste měli o rodičovském příspěvku vědět. A nezoufejte. Na všech 11 otázek máme pro vás odpovědi v tomto článku.
Pravda nebo lež?
Vemte si tužku a papír. Zkuste rozhodnout, jestli následujících 11 výroků jsou pravda nebo ne. Jdeme na to.
- Rodičovský příspěvek musíte pobírat přesně po tu dobu, dokud jste u svého zaměstnavatele na rodičovské dovolené.
- Kolik peněz vám bude každý měsíc chodit na účet, si můžete každé tři měsíce měnit.
- Je jedno, jak rychle „rodičák“ čerpáte. Dle zákona platného do konce roku 2019 mohli všichni rodiče vybrat stejnou celkovou částku: 220 000 Kč.
- Rodičovský příspěvek je koncipován jako náhrada mzdy.
- Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat.
- Při pobírání rodičovského příspěvku můžete čerpat podporu v nezaměstnanosti.
- Když podáváte daňové přiznání, rodičovský příspěvek se počítá do příjmů.
- Jakmile jde dítě do předškolního zařízení, nesmíte „rodičák“ dále čerpat.
- Pobírání rodičovského příspěvku lze pozastavit.
- Kdo před pobíráním „rodičáku“ nikdy nepracoval, má jej automaticky nastaven do 4 let věku dítěte.
- Na rodičovský příspěvek má nárok každý rodič, který pečuje o dítě do 4 let.
Jak to je? Co je pravda, co je lež?
1. Rodičovský příspěvek musíte pobírat přesně po tu dobu, dokud jste u svého zaměstnavatele na rodičovské dovolené.
Není to pravda. Bylo tomu tak dříve. Dnes můžete být na rodičovské dovolené třeba 3 roky – to vám je také zaměstnavatel povinen držet místo, a rodičovský příspěvek mít vyčerpaný třeba už za 6 měsíců. Peníze pak máte u sebe na účtu, máte je po ruce, když se třeba rozbije pračka.
Zaměstnavatel vás nadále vede jako osobu pečující o dítě a pojistné (zdravotní a sociální) za vás platí stát. Pokud zaměstnavatel souhlasí, můžete být na rodičovské dovolené až do 4. narozenin dítěte.
2. Kolik peněz vám bude každý měsíc chodit na účet, si můžete každé tři měsíce měnit.
Je to pravda. Podle toho, kolik jste vydělávala před nástupem na mateřskou či rodičovskou dovolenou, se stanoví měsíční maximum, přes to vlak nejede, ale do této částky si můžete určit sumu, jakou chcete.
3. Je jedno, jak rychle „rodičák“ čerpáte. Dle zákona platného do konce roku 2019 mohli všichni rodiče vybrat stejnou celkovou částku: 220 000 Kč.
Je to pravda. Mezi lety 2008 a 2012 tomu však bylo jinak. Kdo si zvolil čerpání do 2 let dítěte, bral celkem 216 600 Kč, kdo do tří let, měl celkem 235 600 Kč a kdo do 4 let, dostal celkem 224 200 Kč. Tzv. sociální reforma tuto nerovnost roku 2012 smazala a částku sjednotila na 220 000 Kč pro všechny, ať čerpají, jak dlouho chtějí.
4. Rodičovský příspěvek je koncipován jako náhrada mzdy.
Není to pravda. I toto pravidlo platilo v minulosti. Dnes rodičovský příspěvek slouží ke sladění práce a péče o dítě (najdeme v důvodových zprávách, ty jsou součástí každého zákona a vysvětlují, co proč jak v zákoně je).
Dále se ve zprávách uvádí, že v jinde v Evropě je rodičovský příspěvek náhradou mzdy, avšak to naše, české pojetí, s tím nekoresponduje.
5. Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat.
Je to pravda. Už jsme to naťukli v minulém bodě: Při pobírání rodičovského příspěvku můžete být tzv. „ekonomicky aktivní“ – zkrátka můžete pracovat, a to i u svého zaměstnavatele. Nástupem do práce na původní pozici vám končí rodičovská dovolená, avšak rodičovský příspěvek vám může chodit až do 4. narozenin dítěte, na které ho pobíráte.
6. Při pobírání rodičovského příspěvku můžete čerpat podporu v nezaměstnanosti.
Je to pravda. Proč? Právě z toho důvodu, že rodičovský příspěvek už NENÍ náhradou mzdy. Potvrzeno na Úřadu práce.
7. Když podáváte daňové přiznání, rodičovský příspěvek se počítá do příjmů.
Není to pravda. Zatímco peněžitá pomoc v mateřství neboli mateřská se započítává, rodičovský příspěvek ne. Na to je dobré myslet, když chce jeden z rodičů uplatnit slevu na manžela či manželku.
8. Jakmile jde dítě do předškolního zařízení, nesmíte rodičák dále čerpat.
Není to pravda, rodičovský příspěvek můžete čerpat, jsou zde však nějaká omezení u dětí do 2 let věku. Ty mohou od 1. 1. 2020 být v jesličkách 92 hodin měsíčně, dříve to bylo 46 hodin.
ČTĚTE TAKÉ: Rodičovský příspěvek v roce 2020: aktuální informace
9. Pobírání rodičovského příspěvku lze pozastavit.
Je to pravda. A kdy se to může hodit? Právě v případě, kdy potřebujete, aby dítě v jesličkách strávilo více jak 92 (dříve 46 hodin) měsíčně. Jakmile oslaví druhé narozeniny, můžete v čerpání pokračovat a potomek může být v předškolním zařízení bez omezení.
10. Kdo před pobíráním „rodičáku“ nikdy nepracoval, má jej automaticky nastaven do 4 let věku dítěte.
Je to pravda. Ostatním se určuje maximální měsíční částka podle tzv. denního vyměřovacího základu, ten souvisí s vaším platem. Kdo nic takového nemá, musí automaticky čerpat měsíčně nižší částku. Od 1. 1. 2020 mohou tyto osoby čerpat až 10 000/měs., dříve to bylo 7 600 Kč.
11. Na rodičovský příspěvek má nárok každý rodič, který pečuje o dítě do 4 let.
Je to pravda. Ústavní soud již v minulosti potvrdil, že „jediná právní skutečnost spjatá s pobíráním rodičovského příspěvku, je péče o dítě do 4 let.“ Jinými slovy, kdo pečuje o dítě mladší 4 let, nárok má. Další atributy jako délka pobírání, výše měsíční částky nebo to, zda rodič příspěvek právě pobírá či ne, jsou nepodstatné. A na to se zblízka podíváme příště v souvislosti s navýšením rodičovského příspěvku na 300 000 Kč.
Kolik máte správných odpovědí?
10–11: Jste odbornice! Pokud právě hledáte práci, státní správa po vás drapne všemi deseti.
7–9: Vyznáte se, sledujete změny, ať vás něco nepřekvapí – můžete poradit vašim kamarádkám.
4–6: Není to nejhorší, ale doporučujeme zeptat se odborníků či kamarádek, které dosáhly 7–11 bodů, zda máte vše nastaveno optimálně.
1–3: Každý nějak začíná, doporučujeme pro začátek důkladně prostudovat odpovědi níže. A s nastavením rodičovského příspěvku si raději nechte poradit.
Rodičovský příspěvek upravuje zákon o státní sociální podpoře č. 117/1995Sb., část třetí, hlava pátá, paragraf 30 a 31.