babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Císařský řez > Podpora rané vazby po porodu císařským řezem
Podpora rané vazby po porodu císařským řezem
Porod císařským řezem není překážkou v podpoře rané vazby mezi maminkou a novorozeným miminkem. Bonding v takovém případě ale má svá specifika. Zeptali jsme se porodníků, jak má probíhat.
Význam bondingu po císařském řezu
Podpora rané vazby, tedy bondingu, je důležitá nejen pro děti zdravé, ale je přímo nezbytná také u dětí nedonošených, nemocných či dětí narozených po vyvolávaném nebo operativním porodu.
Právě vzájemný kontakt mezi maminkou a jejím miminkem pomáhá léčit emoční i fyzická zranění vzniklá v důsledku porodu. Podpora bondingu je přitom možná vždy a za všech podmínek, a to i po porodu císařským řezem.
Kontakt kůže na kůži
Podle desatera podpory rané vazby, které zpracovaly a doporučují klinická psycholožka Michaela Mrowetz a pediatrička Marcela Peremská, zdravotníci po porodu císařským řezem pokládají nahého novorozenec pod prsa – horizontálně. Operační pole se sníží pod hruď matky.
Podle potřeby novorozence přidržuje další osoba, tedy otec nebo jiný doprovod u porodu, případně zdravotník, aby miminko mohlo efektivně hledat bradavku a přisát se.
Kontakt kůže na kůži (skin to skin) může po porodu císařským řezem na nezbytně dlouhou dobu (při dokončování operace a přemisťování matky na lůžko) zajistit místo matky otec. Jeho bakterie jsou přirozené a přínosné, na rozdíl od bakterií ošetřujícího personálu.
Podpora rodičovských kompetencí jako cesta k ozdravení společnosti
„Podpora raného kontaktu po císařském řezu vyžaduje po zdravotnících množství empatie, ochoty k podpoření zdraví a také ochotu vyjít z rutiny,“ objasňuje klinická psycholožka Michaela Mrowetz důvody, proč podpora bondingu po operativním porodu dosud naráží v českých porodnicích na mnohé obtíže.
„To znamená technicky si v týmu vyzkoušet přímo na operačním sále technikou psychodramatu operaci (bez rodičky a dítěte a jejího doprovodu), kdy někteří lidé z personálu hrají rodičku, jiní doprovod a zbytek se snaží naučit se zvládnout situaci takto v nácviku.“
Zároveň dodává, že právě tento způsob pomáhá zdravotníkům a zvyšuje šanci na klid u personálu v neznámé situaci, kterým podpora raného kontaktu při operaci pro mnohé pracovníky v porodnictví je.
„Přijetí podpory rodičů a jejich rozvíjejících se rodičovských kompetencí jako součást běžné pracovní rutiny je cíl, za kterým mnozí zdravotníci dokáží jít. Pro společnost je to velmi ozdravné.“
Kontakt s maminkou pomáhá s adaptací
Plný kontakt kůže na kůži dítěte s matkou po operativním porodu usnadňuje dítěti adaptaci na rychlý přechod z vnitřního prostředí prenatálního na vnější prostředí mimo dělohu.
Dítě stále slyší tlukot matčina srdce, matčin hrudník je schopen produkovat potřebné teplo a u obou dochází k rychlému startování hormonů potřebných k poporodní adaptaci a zdárnému nástupu kojení, u matky kontakt kůže na kůži startuje rodičovské kompetence, snižuje prožívání bolestivosti a možnou krvácivost.
Proč červený ručník?
Červený ručník připomíná prenatální prostředí a usnadňuje adaptaci obou a zvyšuje tepelný komfort.
Ideální průběh bondingu
Matka drží dítě sama. Techniky operace je možno přizpůsobit této situaci, která u matky zmírňuje možnou ztrátu kontroly nad situací při operaci a upoutává její pozornost k dítěti a jeho potřebám, otec podporuje dítě a matku ve vzájemném kontaktu možnou pomocí a dodává rodičce a dítěti pocit bezpečí.
Samopřisátí dítěte probíhá již na operačním sále a je to způsob, který nejrychleji vrací ztracenou rovnováhu u dítěte i matky a posiluje zdravé reakce obou.
Dítě je schopno adaptačního chování na prsu a samopřisátí, pokud je matka fyzicky přítomna. Samopřisátí jako první kontakt dítěte s bradavkou matky eliminuje další možné problémy s kojením a je zdravou reakcí dítěte na prostředí mimo dělohu.
Iniciační pohled z očí do očí dítěte a matky po porodu. Dochází ke vtiskávání vzájemné podoby v hormonálně vybalancované situaci po porodu, kdy jsou dítě a matka navzájem nejlépe připraveni na iniciační chování, ke kterému patří dlouhý pohled z očí do očí, který zvyšuje hladinu oxytocinu obou a startuje splavněji proces navazování láskyplné vazby mezi matkou a dítětem, jenž je velmi potřebný pro adaptaci dítěte i matky po operativním porodu.
Čtěte také:
Podpora rané vazby na nemocničním pokoji
Péče zdravotníků o novou rodinu jako jednu jednotku v prostředí standardního nemocničního pokoje (pouze se zajištěním dvou lůžek vedle sebe).
Matka je s dítětem od operace stále v kontaktu kůže na kůži, což je nejvhodnější prostor pro adaptaci obou. Bolesti matky jsou mírněny medikací.
Dětská pokožka se nadále může osidlovat bakteriemi z kůže matky, čímž se posiluje imunita dítěte. Stejně tak je střevo dítěte osídleno bakteriemi v kolostru při samopřisávání, čímž se zvyšuje imunologická schopnost vyrovnání se s nemocničním prostředím a nosokomiálními infekcemi.
Zdravotníci podporující kontakt kůže na kůži a rodinu jako jednu jednotku jsou ti, kteří podporují zdravé reakce rodiny a celé společnosti a eliminují možnost rozvoje vnímání porodních a poporodních situací jako traumatu.
Naděje spočívá v přijetí možnosti podpory rodičovských kompetencí a podpory kompetencí pečujících zdravotníků jako normy.